Anasayfa Haber Titan’ın Yeni Görüntüleri Elimize Ulaştı

Titan’ın Yeni Görüntüleri Elimize Ulaştı

Titan'ın güney kutbu hakkındaki ilk detaylı fotoğraflar paylaşıldı.
Titan'ın güney kutbu hakkındaki ilk detaylı fotoğraflar paylaşıldı.
Titan'ın güney kutbu hakkındaki ilk detaylı fotoğraflar paylaşıldı.
Titan’ın güney kutbu hakkındaki ilk detaylı fotoğraflar paylaşıldı.

NASA’nın Cassini uydusu Satürn’ün uydusu Titan hakkında yeni bilgileri ortaya çıkardı.

NASA’nın Jupiter ve Satürn’ü araştırmak için gönderdiği Cassini uydusu, Dünya’ya yeni fotoğraflar gönderdi. Fotoğraflarda Satürn’ün en büyük ayı Titan’ın güney kutbu görüntülendi. Görüntü ise bilim-insanlarına Titan hakkında yeni bilgiler elde edebilme şansı tanıdı.

Fotoğraflarda Titan’ın güney kutbu üzerinde soğuk bulutlar toparlandığı anlaşılıyor. NASA araştırmacılarına göre bu uydunun güney yarımküresinde sonbaharın başladığının kanıtı. Bilim-insanları ve araştırmacılar soğut bulutun içeriğini tam olarak kestiremiyor. Ancak Titan’ın güney yarımküresi ve güney kutbu hakkında ilk detaylı bilgiler edinilmiş oldu.

Astronomlar için Titan büyük ilgi uyandırıyor. Tüm güneş sistemindeki en büyük ikinci ay olan Titan’ın kendine has bir atmosferi var. Normalde atmosfer oluşumunun gezegenler üzerinde yaşandığı bilinmekteydi. Ancak Titan üzerindeki araştırmalar bilinen evren üzerindeki araştırmaları köklü biçimde değiştirecek cinsten.

Titan’da Dünya’da olduğu gibi mevsimler bulunuyor. Mevsimlerin oldukça uzun sürdüğü biliniyor. Güney kutbu hakkında ilk veriler 2012 yılının Temmuz ayında toparlanmaya başlamıştı. Araştırmalar süresince Titan hakkında daha fazla bilgi elde edileceği düşünülüyor.

Halen atmosferi içeren bileşenlerin ne olduğu saptanamıyor. Bilim-insanlarının tahminine göre Titan atmosferinde methan, etan ve hidrojen siyanür gibi kimyasal bileşenlerden bolca bulunuyor.