Füzyon enerjisini ortaya çıkaran test alanı.

Uzay Gemileri İçin Füzyon Enerjisi Çalışmaları Devam Ediyor

In Haber by Özay Şen1 Comment

Füzyon enerjisini ortaya çıkaran test alanı.

Füzyon enerjisini ortaya çıkaran test alanı.

Gezegenler arası seyahat etme süresini kısaltacak Füzyon Enerjisi için son adımlar atılıyor.

Washington Üniversitesi araştırmacıları ve bilim-insanları ile Redmond merkezli bir uzay-yakıt firması, füzyon enerjisine sahip uzay gemilerine çok yaklaştıklarını açıkladılar. Eğer testlerin geri kalan adımları başarıyla ulaşırsa gezegenler arası seyahat etme süresi kısalacak. Şimdiki roket yakıtları ile Mars’a tek seferlik yolculuk yapmak 6 ay sürerken, füzyon enerjisi sayesinde bu süre 30 ila 90 gün arasına düşürülecek.

Laboratuvar testleri bunun mümkün olduğunu gösterdi. Enerjiyi sağlayacak parçaların her biriyle yapılan ayrı testlerden olumlu sonuçlar alındı. Araştırmacılar şimdi tüm parçaları bir araya getirerek son bir test yapmak istiyor.

Füzyon enerjisi ile çalışan roketler geliştirildiğinde seyahat süresinin azalmasının yanında yakıt tüketimi azalacak ve ağırlık da hafifleyecek. Füzyon enerjisini tetiklemek için sadece elektrik tepkisine ihtiyaç var. Böylece yakıtın oluşturduğu ağırlık ortadan kalkacak.

Araştırmayı yöneten Washington Üniversitesi Havacılık ve Uzay Profesörü John SloughGünümüz roket yakıtlarıyla, insanoğlunun Dünya ötesini keşfedebilmesi mümkün değil. Umuyoruz ki üzerinde çalıştığımız teknoloji sayesinde ortaya daha güçlü enerji kaynağı çıkarabileceğiz. Böylece gezegenler arası yolculuk yapmak çok kolay olacak” dedi.

Füzyon enerjisinin ise oldukça basit bir çalışma prensibi var. Takımın açıklamasında geliştirdikleri teknolojide bir manyetik alan bulunuyor. Bu alan içerisine yerleştirilmiş özel tip plazma yüksek basınca mağruz kaldığında ortaya nükleer füzyon enerjisi çıkıyor. Süreç microsaniyeler içerisinde bitiyor. Plazma ortaya yeteri kadar sıcaklık ve iyonize enerji oluşuyor. Bu işlemin başarıyla test edildiği açıklandı. Açıklamalara göre son testin yaz sonunda yapılması planlanıyor.

Bu araştırma NASA tarafından da maddi ve manevi olarak destekleniyor. Bilindik roket yakıtının değiştirilmesiyle daha hızlı uzay gemileri inşaa edilebilecek. Bilim-insanlarına göre füzyonun çok ufak bir kısmı bile litrelerce roket yakıtına eş değerde enerji ortaya çıkarıyor.