Gizli Görüşme: Julian Assange ve Eric Schmidt

In Teknoloji by Ali GüngörLeave a Comment

Wikileaks’ten Julian Assange ve Google’dan Eric Schmidt’in gizli görüşmesinden notlar ortaya çıktı. İşte işi önemli ismin konuştukları…

Wikileaks'in başındaki isim: Julian Assange

Wikileaks’in başındaki isim: Julian Assange

Wikileaks’in ortaya çıkarttığı belgeler arasına Google’ın başındaki isim Eric E. Schmidt ve Julian Assange arasındaki gizli görüşmenin 5 saatlik transkripti de katıldı. Hillary Clinton’ın danışmanlarından Jared Cohen’in de katıldığı bu toplantı notları, Schmidt ve Cohen’in hazırladığı “The New Digital World” yani “Yeni Dijital Dünya” kitabı yayınlanmadan hemen önce ortaya çıkartıldı.

2011’de yapılan bu gizli görüşmeden en önemli noktalar e-posta ve SSL sertifikaları oluyor. Assange, SSL sertifikası vermeye yetkili kişi ve kurum sayısının çok fazla olduğunu, site kimliği doğrulamada bu yüzden açık kapılar olduğunu belirtiyor. Bu yüzden SSL sertifikası vermeye yetkili bir sistemin hacklenme ihtimali ve sahte kimlik bilgileri üretimi kolaylaşıyor.

Assange bu görüşmede Schmidt’in sorusu üzerine e-posta kullanmadığını, bunun çok tehlikeli olduğunu belirtiyor. Kriptolu cep telefonları ve SMS’ler kullandıklarını belirtiyor. Wikileaks’in ilginç çalışma prensiplerinin tamamını bu görüşmede anlattığını düşünmüyoruz.

Görüşmeden ilginç bir hikaye de çıkıyor, Wikileaks gönüllülerinden birinin karşısına çıkan ve İngiliz istihbaratından olduğunu düşündükleri iyi giyimli biri, bir ajan “Bir kahve içip sohbet edersek senin için iyi olur” sözleriyle gönülüyü tehdit etmiş. Gönüllü de “Erkeklerle ilgilenmiyorum” diyerek işin içerisinden sıyrılmış. Assange ise bu kadar şanslı değil, üzerine atıldığını iddia ettiği tecavüz suçlaması yüzünden elçilikte kısılıp kalmış durumda.