Yeni araştırmalar Dünya'nın merkezinin sandığımızdan daha sıcak olduğunu ortaya çıkardı.

Dünya’nın Merkezi Sandığımızdan Daha Sıcak!

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

Yeni araştırmalar Dünya'nın merkezinin sandığımızdan daha sıcak olduğunu ortaya çıkardı.

Yeni araştırmalar Dünya’nın merkezinin sandığımızdan daha sıcak olduğunu ortaya çıkardı.

Yeni bulgularla beraber Dünya’nın çekirdeği hakkında bildiklerimiz değişti.

Fransız araştırma ajansı CEA, Fransız Ulusal Bilimsel Araştırmalar Merkezi CNRS ve Avrupa Elektron Hızlandırıcı Tesisi ESRF’nin ortaklaşa yaptığı araştırmaya göre Dünya’nın çekirdeği sandığımızdan daha sıcak.

Bilim-insanları bunu keşfetmek için Dünya’nın iç çekirdeğinde bulunan erimiş demir tabakalarını, yeni geliştirilmiş bir X-Ray cihazı ile taradı. Test sonuçlarına göre Dünya çekirdeğinin sıcaklığı 6.000 derece (10.800 Fahrenheit) civarında.

Bu da demek oluyor ki çekirdek Güneş’in yüzeyine eş değerde bir sıcaklığa sahip. Dünya’nın iç çekirdeği katı, kristal demirden oluşuyor. Bu tabakanın etrafında sıvı metaller yüzüyor. Bunu ortaya çıkaran sebep ise inanılmaz boyutlardaki basınç.

90lı yıllardaki son çalışmalar çekirdeğin sıcaklığını 5000 derece olarak hesaplamıştı. Yeni X-Ray dağılma tekniği sayesinde demirin ne kadar basınca maruz kaldığı tespit ediliyor.

Yeryüzünde böyle bir deney yapmak imkansız. Ancak bilim-insanları çekirdeğin iç yapısını tam anlamıyla anlamak için benzer deneyler üzerinde çalışıyor. Demir parçası iki büyük elmas arasında sıkıştırılırken yüksek teknoloji lazerlerle üzerine ateş ediliyor. Bu da demiri olabilecek en sıvı hale getiriyor.