İlk kısa mesajın üzerinden tam 20 yıl geçti.

SMS İle Şirketleri Zengin Ettik Şimdi Sıra İnternette

In Yazar Köşeleri by Ali Güngör2 Comments

SMS’in vadesi doluyor. SMS’e yıllarca ödediğimiz paralar ile dev şirketler yarattık. Peki SMS’in gerçek maliyeti neydi?

İlk kısa mesajın üzerinden tam 20 yıl geçti.

İlk kısa mesajın üzerinden tam 20 yıl geçti.

SMS yani Short Message Service dediğimiz kısa mesaj hizmetine yıllardır tüketici olarak ödediğimiz bedeli hesaplarsak, operatörler nasıl zengin oldu anlayabiliriz. Veri miktarı olarak neredeyse yok denecek kadar az yer tutan, servis sağlayıcılara maliyeti de o kadar düşük olan SMS’ler için ödenen ücretler inanılmaz. Tanesinde 10 kuruş değil, 1 kuruş bile verdiğimizde şirketler bunun onlarca değil, yüzlerce katı kar elde ediyor. 1000’lik paketler gözümüze büyük gibi görünmesine karşın yurtdışında sınırsız SMS paketleri 5 dolara satılıyor. Burada bir dip not düşersek zengin olan sadece yerli operatörler değil, o 5 dolara sınırsız SMS satan yabancı operatörler için konuşulan kaba maliyetler 1 dolar sent için 1000 SMS oluyor. Ortada resmi bir veri yok ancak 1 dolara 100.000 SMS maliyeti hesaplarsanız 1 lira 80 kuruşa geldiğini görürsünüz. Türkiye’de vergiler, yatırımlar ve diğer maliyetler ne kadar yüksek olursa olsun asla SMS’in gerçek maliyeti açıklanmadı. Operatörler bize hangi fiyata satın alabiliyorsak o fiyata satış yaptı.

Günümüzde günde 18 milyar SMS yollanıyor, 19 milyar da Chat mesajı. Facebook Chat, WhatsApp gibi internet paketinden yararlanan chatleşme uygulamaları SMS’i geride bıraktı. Bir yandan dosya indiriyoruz, maillarımızı kontrol ediyoruz, öte yandan müzik dinleyip kısa videolara bakıyoruz ve sonuçta baktığımızda internete ödediğimiz ücret de inanılmaz pahalı olmasına karşın SMS kadar boşa gitmemiş ücretler oluyor. SMS çoktan ücretsiz hale gelmiş olması gereken bir hizmet olduğu halde operatörleri zengin etmeye devam ediyor.

SMS kullanım alışkanlıkları açısından hala çok önemli ama aslında ödediğimiz para gerçek bir maliyetle bağlantılı değil, sadece ödemeyi kabul ettiğimiz için bu kadar pahalı faturalandırılıyoruz ve pazarlamanın gücü sayesinde o SMS paketleri gözümüze bazen çok cazip fırsatlar sunuyor. Yeni kral internet olmasına karşın internete ödediğimiz bedelin de SMS’ten aşağı kalır yanı yok.