Anasayfa Makale Hackintosh Rehberi

Hackintosh Rehberi

Intel işlemcili PC’ye Mac OS X Mountain Lion kurduğumuz hackintosh rehberi ile Mac almadan da Mac OS kullanabileceksiniz.

Hackintosh Mountain LionApple’ın efsanevi işletim sistemi Mac, hayatının bir döneminde mutlaka her PC kullanıcısının denemeyi istediği bir işletim sistemi olmuştur. Tabi gerek Windows’a alışmış olmak, gerek Mac bilgisayarların pahalı olması bunun önüne geçti. Ya da Mac ile uyumlu oyunların ve programların çok az olması da buradaki en büyük etkenlerden biri. Apple’ın IBM PowerPC mimarisini terk edip Intel’e geçmesinden sonra PC kullanıcılarına bu işletim sistemini denemek için gün doğdu açıkçası. Intel desteğe sahip ilk Mac OS sürümü  Tiger idi. Fakat Intel işlemcili PC’lere kurulabilen ilk sürüm Leopard oldu. Sonrasında çıkan sürümlerle birlikte PC dünyası OSX86 diye adlandırılan ya da Hackintosh dediğimiz olguya daha da ilgi göstererek gerekli sürücüleri ve uyumluluk için gereken yamaları hazırlamaya başladı. Sonuç olarak bugün geldiğimiz noktada son sürüm Mountain Lion için hazırlanmış sürücüler ve tavsiye edilen donanımlar ile PC’de sorunsuz bir Mac keyfi sürmek mümkün.

Hangi sürüm?

PC’ye Mac kurmak için birden çok seçeneğiniz var. Bunlar arasında en popüleri TonymacX86 topluluğu tarafından hazırlanan ve Unibeast ile kurulan sürüm ve uphuck mahlaslı bir Türk kullanıcı tarafından hazırlanan ve yine dünyaca popüler iAtkos sürümü. Bizim tercihimiz iAtkos’dan yana oldu. Bunun en büyük nedeni bu sürümün en güncel sürüm olması ve daha önemlisi, kurulum için gerekli USB belleğin doğrudan Windows üzerinden hazırlanabilmesi. Diğer sürümlerde USB belleği hazırlayabilmek için elinizde altında bir Mac olması gerek ya da sanallaştırma yazılımları ile bilgisayarınıza Mac kurmanız gerek.

iAtkos biraz korsan olarak algılanmakta. Bunun nedeni ise kullanılan ISO dosyasını Apple’dan almak yerine iAtkos’un hazırladığı dosyayı kullanmanız. Bu da App Store üzerinden Mountion Lion lisansı almanızı gerektirmediğinden biraz korsan olarak algılanıyor. Yine de hem iAtkos indirip hem de lisans satın alabilirsiniz. Technopat olarak her zaman orijinal yazılım lisansının alınmasını tavsiye diyoruz ki biz Mountain Lion lisansımızı aldık. Bu lisans olası yasal sorunların da önüne geçecektir.

iAtkos’un da farklı sürümleri mevcut. En son sürüm 13 Nisan 2013 tarihli ve UEFI BIOS desteği sunan ML3U. Biz de bu sürümü kullanma kararı aldık zira her zaman son sürümleri tercih ediyoruz. Bu sürüm Mountain Lion’ın en güncel halini içeriyor: 10.8.3. Yani kurulumdan sonra herhangi bir güncelleştirme (iTunes veya Java gibi yazılım güncelleştirmeleri hariç) yapmak zorunda kalmıyorsunuz. iAtkos kurulumu hakkında henüz kapsamlı bir Türkçe kaynak yok. Bu rehberimiz bu konudaki ilk ve en kapsamlı rehber olacak. iAtkos ML3U indirme bağlantısı ve diğer bilgiler için dağıtımın sitesine buradan ulaşabilirsiniz. İndirme işleminden sonra USB belleğin hazırlanması ve kurulum aşaması yazının sonunda yer alan 1080p videomuzda ayrıntısıyla mevcut.

Bileşenler

Mac işletim sistemi çalıştıracak bir PC için gerekli bileşenleri kafanıza göre seçemiyorsunuz. Örneğin AMD işlemciler için resmi destek yok. Bu bağlamda tercihinizi Intel’den yana kullanacaksınız. Günümüzde en ideal Mac sisteminin kalbinde Z77 yongasetli bir anakart yatıyor. Fakat biz bu rehberde yüksek performanslı bir Mac PRO alternatifi yapmak istediğimizden LGA 2011 sokete yönelip X79 yonga setli bir sistem topladık. Normal şartlarda Mac’in LGA 2011 desteği mevcut değil. Bu bağlamda işletim sistemi kurulumundan önce ufak bir komut ve kuruluma başlamadan önce de bazı seçenekleri devreye sokmak gerekiyordu. Tüm bunları videomuzda detaylıca anlattık. Şimdi bileşenlere ve bu bileşenleri neden seçtiğimize bakalım:

i7 3930K işlemci: Yüksek performans sunacak 6 çekirdekli bir sistem için tercihimiz bu işlemciden yana oldu. Üst model veya alt model başka işlemci de seçilebilir. Z77 yonga setli sistem kuracaksanız i7 3770 seçebilirsiniz mesela.

P9X79 Anakart:  Bu anakart ASUS’un X79 için yapmış olduğu en alt seviye anakart. Bu anakartı seçmemizdeki en büyük neden ise üzerinde bir PCI slotu olması. Sistemi toplayacağımız arkadaşımızın PCI portunu kullanan bir ses kartı olması ve bunu yeni sistemde de kullanmak istemesinden dolayı bu anakartı tercih ettik. Böyle bir zorunluluk yoksa Sabertooth X79, Rapmpage IV veya MSI X79A-GD65 bile tercih edebilirsiniz. BIOS ayarlarını düzgün yaptıktan sonra tüm bu anakartlar ile Mac çalıştırabiliyorsunuz.

GTX 680 Ekran Kartı: AMD de olabilir kart Intel de. Seçim size kalmış. Tek önemli konu kurulumda düzgün sürücüleri seçmek, ya da daha da önemlisi, seçmemek. İlk kurulumda sistemi çalıştıramamamızın en büyük nedeni, eski ekran kartları ile sistemi uyumlu hale getiren Graphics Injector yamasından başka bir şey değildi. Ekran kartımız Kepler olduğu için bu yamayı devre dışı bıraktık ve sistem sorunsuz bir şekilde çalışmaya başladı. Bu ayrıntı da videoda mevcut. Kısacası yeni nesil bir kart tercih edin. HD 7000 veya GT 600 serisi.

32 GB 1600 MHz RAM: Mac ile uyum konusunda belleğin bir önemi yok. 1600 Mhz seçmemizdeki neden belleklerin işlemci ve anakartımız ile uyumlu olması. 32 GB da çok abartılı olabilir. Sistem büyük ses ve video dosyalarını işlemede kullanılacağından ötürü bu miktarda yüksek bellek tercih ettik. Yoksa standart bir kullanıcı iseniz 4 GB yeterli olacaktır. Marka tercihimizi Corsair’den yana kullandık.

2 x 240 GB SSD: Mac’in SSD desteği var dersek pek doğru konuşmuş sayılmayız. Zira SSD’lerin ömrünü artıran TRIM komutu Mac tarafından desteklenmiyor. Kurulum esnasında bunu devreye sokmanız gerek ki bunu da videomuzda belirttik. 2 SSD’yi de ayrı ayrı yapılandırdık. RAID kullanmadık.

2 TB HDD: Depolama için istediğiniz kadar disk takabilirsiniz Mac’e. İster kurulumdan önce, isterseniz de kurulumdan sonra bu diskleri sisteme tanıtmak mümkün.

750 Watt Güç Kaynağı: Yine Mac uyumluluğu konusunda önemi olmayan bir parça. Tercihimiz Corsair Carbide 400R içinde gelen CX750W oldu. Bu sistem için ideal.

DVD Yazıcı: Satın alırken Mac ile uyumlu mu değil mi diye bakmadığımız bir başka bileşen. Pioneer DVR-S20L kullandık fakat siz isterseniz Plextor, isterseniz ASUS da alabilirsiniz. SATA portlu almanızı söylememize gerek yoktur herhalde.

Kasa: Corsair Carbide 400R tercih ettik. Beyaz Mac’lere karşın inadına siyah dercesine bir tercih oldu bu. Şaka bir yana, Carbide 400R gerek soğutması, gerek kablo yönetimi, gerekse de zengin yuvaları ile bu sistem için ideal bir kasa oldu.

Su soğutma: Burada biraz abarttık evet. Çift fanlı ve devasa radyatörlü, USB portlu Corsair H100i su soğutma sistemi kullandık. Devasa soğutucu yüzünden anakartı monte ederken biraz zorlandık fakat ısı değerlerine bakınca uğraştığımıza değdiğini anladık. H100i’nin USB’den kontrol özelliği Mac’te çalışmıyor maalesef.

USB Bellek: Kurulumu herhangi bir USB bellek ile gerçekleştirebilirsiniz. Biz Corsair Flash Voyager GT 3.0 tercih ettik. USB 3.0 belleği boot etmek için USB 2.0 portuna takmak gerek. Belleğin hazırlanması da videoda ayrıntısıyla mevcut.

Hackintosh Rehberi Zaman Çizelgesi:

 • 00:10 – Hackintosh nedir?
 • 00:50 – Kurulumu yapacağımız PC’nin fiyatı
 • 01:35 – Kurulum için gerekli USB belleğin hazırlanması
 • 03:10 – BIOS ayarlarını yapıyoruz
 • 05:50 – EHCI Hand-Off ayarının devreye sokulması
 • 06:30 – eSATA kontrolcüyü devre dışı bırakıyoruz
 • 06:45 – Seri Portu devre dışı bırakıyoruz
 • 07:40 – Fastboot‘u kapatıyoruz
 • 08:15 – CSM (Compatbility Support Module) kısmında Launch CSM’yi Auto yapıyoruz
 • 08:30 – Secure Boot altından OS Type ayarını Other OS yapıyoruz
 • 09:20 – Hazırlamış olduğumuz USB belleği takıp BIOS ayarlarını kaydedip bilgisayarı yenine başlatıyoruz
 • 09:40 – F8 tuşuna basarak USB bellekten UEFI modunda Boot ediyoruz
 • 10:10 – LGA 2011 için cpus=1 komutunu Boot seçeneklerine ekliyoruz
 • 11:00 – Mac OS X Mountain Lion kurulumuna başlıyoruz
 • 11:20 – Dil ayarını yapıyoruz
 • 11:30 – Sabit diski (SSD) formatlayıp Mac’e uyumlu hale getiriyoruz
 • 12:30 – Kurulumu özelleştirme aşaması
 • 13:00 – Kepler ekran kartından dolayı GraphicsInhjector yamasını kaldırıyoruz
 • 13:50 – LGA 2011 uyumluluğu ve 6 çekirdeğin tamamaını kullanabilmek için TSC Sync seçeneğini devreye sokuyoruz
 • 14:55 – SSD TRIM desteğini devreye sokuyoruz
 • 15:15 – USB 3.0 desteği için ASMedia 1042 sürücüsünü seçiyoruz
 • 16:35 – Kurulum diskinin seçilmesi ve kuruluma başlama
 • 17:35 – Bilgisayarı yeniden balatıp USB’den boot ediyoruz
 • 18:00 – Clover Boot Options‘tan Mountain Lion kurulumunu EUFI Boot menüsüne ekliyoruz
 • 18:40 – İşletim sistemini ilk defa çalıştırıyoruz
 • 19:00 – İlk çalıştırmada gerekli ayarları gerçekleştiriyoruz
 • 20:20 – Mountain Lion Masaüstü’ne ulaşıyoruz
 • 20:40 – Hackintosh’u yeniden başlatıyoruz

 • mevlut

  konu güzel teşekkür ederim

 • Mehmet

  appledan satın aldığınız lisansı nerden aldınız ve nerde kullandınız bunu anlamadım

 • murat

  Çok iyi bir anlatım olmuş arkadaşlar gayet profesyonelce… Elinize emeğinize sağlık.

 • Rica ederiz, Hackintosh ile ilgili sorularınız olursa forumda cevaplamaya hazırız :)

 • Recep_Baltas

  Lisansı App Store’dan aldık. Bu videoda kullanmadık fakat yasal zorunluluk.

 • Mehmet

  Sizin yaptığınız gibi Mac’i yüklesem sorunsuz kullanabilir miyim? Alınan bu lisans bir kod gibi bir şey mi?

 • Recep_Baltas

  Sistemi teslim ettiğimiz arkadaş sorunsuz kullanıyor.

 • .Deniz Aksoy

  Neden “WD” marka Hard diisk kullanıyorsunuz daha mı iyi ?
  Seegate marka hakkında neler söyleyebilirsinzi ?

 • Ali Güngör

  Seagate de olabilirdi önemi yok.

 • berk

  recep bey size kısa bir sorum olacak, onca sitede derdime derman bulunamadı, sanırım siz bulabileceksiniz: benim Asus K55VD-SX022R laptubuma İatkos ml2 sorunsuz kuruluyor, fakat 128 gb ssd’m biosdan yok oluyor ( ben sonradan ekledim pc’ye ) ve ssd’den boot olmuyor, ahcı olarak ayarla yaptım, disk izlencesinde bi yanlışlık mı yapıyorum acaba, yardımcı olabilirseniz çok sevineceğim.SAYGILAR

 • Berk

  recep bey size kısa bir sorum olacak, onca sitede derdime derman
  bulunamadı, sanırım siz bulabileceksiniz: benim Asus K55VD-SX022R
  laptubuma İatkos ml2 sorunsuz kuruluyor, fakat 128 gb ssd’m biosdan yok
  oluyor ( ben sonradan ekledim pc’ye ) ve ssd’den boot olmuyor, ahcı
  olarak ayarla yaptım, disk izlencesinde bi yanlışlık mı yapıyorum acaba,
  yardımcı olabilirseniz çok sevineceğim.SAYGILAR

 • Ali Güngör

  Geç olsun ama yanıtsız kalmasın, Berk sorunu foruma yazabilirsen ilgilenelim detaylı bir şekilde :)

 • mainiac

  kurulumda elma çıkıyor ama altta bir şey çıkmıyor ve dönmüyor yardımcı olabilir misiniz

 • Recep_Baltas

  Technopat Forum’da konu açar mısınız.

 • Furkan Ünal

  şimdi siz USB!’ye app store’dan aldığınız lisans ı mı yazdırdınız yoksa İatkos’u mu onu anlmadım.

 • Halil

  AMD de kurulum yapılabiliyorsa bunun içinde videolu olmasa da bir rehber bekliyoruz. Teşekkürler

 • Ufuk ÖZSARAN

  Kurulum aşamasında ekran kartı üreticisi hakkında birşey seçmediniz. Ekran kartının Driverini sistem kendi mi kuruyor ? yoksa biz üretici sitesinden indirip mi kuruyoruz ?

 • Shal

  Rehberi tam olarak okumadım toplama ve kurulum videolarınızı izledim başka yerlerden öğreneyemeceğimiz çok güzel ayrıntılara değinmişsiniz elinize sağlık videoda kurulum için türkçe kaynak bulamadık demişsiniz ancak iATKOS’ un Türkçe forum bölümünde bir Türk olan ana geliştirici uphack’in hazırladığı rehberler bulunmakta.

 • Recep_Baltas

  Evet, iAtkos resmi sitesi var fakat video vs kapsamlı anlatım yok. Diğer Hackintosh videolarımıza da mutlaka bakın ;)

 • Remzi Kocak

  Merhaba,
  Switchable Graphics’de nasil bir yöntem izlemeliyim, kurulum tamamlaniyor fakat görüntü yok :S (Intel HD Graphics 400 ve ATI 5450)

 • newton

  NVIDIA GeForce 8500 GT ekran kartı kullanıyorum, lion kullanırken genişletilmiş ekrana HDMI çıkıştan ve vga çıkışından aynı anda görüntü alabiliyordum. ML2 yükledim ikisinden birini seçmem gerekiyor. Bunu düzeltmemin bir yöntemi var mı acaba?

 • Utku

  Kendi sistemime iatkos s3 kurdum, herşeyi denedim sistem açıkken. Eject tuşunun driver kext ini bulamadım ve dvd rw görmüyor yardımcı olursanız sevinirim. Ne yapmam gerekli? Teşekkürler.

 • Emre

  Z68 çipsetli anakarta sahip bilgisayara mac kurulamaz mı?

 • Aytaç

  casper Nirvana ultrabook 14 ( i5 ) kurabilir miyiz ? sandybrigde ivybridge özellikli bir işlemci. teşekkürler

 • İnanç Arkan

  Amd 4500m ve amd 7670m sistemli bir laptopum var bu laptopa mac os yükleyemez miyim hiç şans yokmu dur 10.8.3 ü indirip transmac ile flaş belleğe attıktan sonra uefc yi açıp boottan flaşı seçtiğim zaman flaştan yükleme yapmıyor siyah ekranda bomboş kalıyor bu konuda fikriniz varsa paylaşırsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

 • Can Acar

  merhaba mac iso yu usb den boot yapmak için program var mı?

 • atacan

  slm

 • atacan

  lütfen yardımcı olun packard bell easynote te11-hc-600tk laptop aldım 2 gb ekran kartı nvidia 710m 500gb hdd 4 gb ram biosta advantaced menüsü vardı şi,mdi yok bios güncelleme yapmıştım önceden bir üst versiona bu yüz den neyapabilirm

 • volkan pehlivan

  Kurulum ilk açılırken elma logosunda kalıyor devamlı dönüyor alttaki imleç

 • gkTrk

  merhaba,
  söylediklerinizi adım adım yaptım ama bios da ahci mod seçenekleri bulunmuyor(hp pavilion dv5 1021et) usb yi transmac ile hazırlayıp taktım ama pc görmedi ne yapmalıyım acaba yardım ederseniz sevinirim..

 • Tarık

  A510 bilgisayarıma kurabilirmiyim acaba donanımlar destekler mi ?

 • ahmet

  Inter(R) Core(TM) i3-3220 CPU @ 3.30ghz 3.30 Ghz 450Gb harddisk 6gbram ve AMD Mobility Radeon HD 5000 Series ekran kartı var
  Casper Nirvana NSH buna kurabilirmiyiz biraz acemiyim yardımlarınız için teşekkürler…

 • Mawii

  Hello!
  I created the key as it says in the site of iATKOS, I downloaded the file and passes 5 gb, I ‘ve restored on the stick, but when I tell the computer to boot from them, apportioned The black screen, the dash ( _ ) of prompt at the top left, and everything stops there, does nothing ….
  Why?

 • suleyman

  Sevgili Receb abi lutfen bende sistemimde mac kurmak istiyorum sistem lenovo g580 intel r celeron cpu 2gb ram ve 32 ikilik bi sistem nasil yapiyim

 • alirıza atçeken

  evet amd için de anladımları bekliyoruz sistemim amd phenom 2 3400 mhz 4 çekirdekli işlemci.2×4=8 gb 2000 mhz ram. özellikleri tam aklımda değil 128 bit 1 gb 800 mhz ekran kartı. 1 tb hdd

 • Cemil

  Hocam toshiba qosmio f60′ ım var bende kurabilir miyim?

  Cihazımın özellikleri aşağıdadır
  Intel® Core™ i5-430M İşlemci (2,26 / 2,53 Turbo GHz, 3 MB L2 cache, 1066 MHZ FSB)
  Orijinal Windows 7 Home Premium Edition (64 bit) Türkçe / İngilizce
  4,096 MB (2,048 + 2,048) DDR3 RAM – max. 8,192 MB (1066 MHz)
  640 GB (5.400 rpm) Seri ATA HDD
  16″ LED arka ışık teknolojisine sahip Toshiba TruBrite® 16:9 HD TFT ekran (1.366 x 768)
  NVIDIA® GeForce® GT 330M 1.024 MB yerleşik, (CUDA Teknolojisi) 4,094 MB’a kadar DDR3 kullanılabilir grafik belleği (8 GB RAM ile – 64 bit)
  Blu-ray sürücü (RW)
  Harman Kardon® stereo hoparlörler
  “5’i birarada Medya Kart Yuvası, 3 x USB 2.0, 1 x eSATA/USB (paylaşımlı), Express Card™ Slot, Kulaklık soketi ile paylaşımlı S/PDIF (optik), HDMI-CEC”
  Wireless (802.11b/g), Bluetooth™ 2.1 EDR
  Gigabit Ethernet LAN 10/100/1000
  Li-Ion batarya
  HD web kamera (Yüz Tanıma Fonksiyonlu) ve mikrofon, HD Audio, Numerik tuş takımı, 3D HDD koruma sistemi, Çoklu Dokunmatik Kontrole Sahip Touch Pad, ECO modu
  2.8 kg

 • Osman

  Ben flashdiske kurdum ama flashdiskimi bilgisayar görmez oldu biçimlendiremiyorum

 • Osman

  Ben flashdiske kurdum ama flashdiskimi bilgisayar görmez oldu biçimlendiremiyorum

 • Mamed Selimov

  z68 anakartlar desteklemiyormu ??????????????????????

 • Ceyhun Memmedov

  receb abi istkos ml2de wifi desteyi varmi?

 • Pingback: PC'ye Mac Kurma Rehberi - Technopat()

 • Mithat Arslan

  Merhabalar bi sorum olacaktı recep bey gigabyte h61m d2 b3 te çalışır mi işlemci i3 2. Nesil ve 8gb ram 1333 mhz ekran kartida msi r7 250 oc ….. Çalışır mi lisans li kuracagim in eğer çalışır ise