Anasayfa Haber Kutup Bakterisi Mars’ta Hayat Olabileceğini Kanıtlayabilir

Kutup Bakterisi Mars’ta Hayat Olabileceğini Kanıtlayabilir

Planococcus halocryophilus
Planococcus halocryophilus
Kutup bölgesinde araştırmalarına devam eden Lyle Whyte ve Nadia Mykytczuk.
Kutup bölgesinde araştırmalarına devam eden Lyle Whyte ve Nadia Mykytczuk.

Ellesmere Adası’ndaki bulgular, Mars’taki olası yaşamları açıklayabilir.

Uzay’da Dünyamızdan başka bir yerde hayat olup olmadığını öğrenmek için yüzlerce çalışma aynı anda devam ediyor. Uzay’a sondalar gönderiyoruz, başka gezegenlere robotlar indiriyoruz ya da devasa teleskoplar ile uçsuz bucaksız sonsuzluğu gözetliyoruz. Ancak gene de bir başka yaşam formuna ait izleri bulamıyoruz.

Kara Delikler ile ilgili çalışmalarıyla bilinen Stephen Hawking, insanoğlunun uzaya gereğinden fazla sinyal gönderdiğini söylüyor. Eğer gerçekten farklı bir yaşam formu varsa bunun dostane mi yoksa düşman mı olduğunu bilemeceğimizi belirtiyor. Bu yüzden daha dikkatli olmamamız gerektiğini savunuyor.

Birçok bilim-insanı çalışmalarını yeryüzünde devam ettiriyor. Özellikle kutup bölgelerinde devam eden araştırmalarda, sıfırın altındaki sıcaklıklarda yaşayabilen bakteriler inceleniyor. Araştırmalardan elde edilen bulguların birçoğu Mars’taki olası yaşam formlarıyla bağdaştırılmaya çalışılıyor.

Kanada’ya bağlı ve koruma alanında bulunan Ellesmere Adası’ndaki çalışmalar bir sonuca varmış olabilir. McGill Üniversitesi’nden gelen bilim-insanların yaptığı araştırmalar sonucunda -15 C derecede yaşayabilen bir bakteri keşfedildi.

Planococcus halocryophilus
Planococcus halocryophilus

Bakteri donmuş toprağın altında bulundu. Planococcus halocryophilus adı verilen bakteri, Mars’ın kutuplarındaki donmuş toprak tabakasının altında yaşayabilecek, yaşam formlarına örnek gösterilebilir.

McGill Üniversitesi mikrobiyolojistleri Lyle Whye ve Nadia Mykytczuk, bakteri numunelerini simule edilmiş ortamlara yerleştirdiler ve kültür testine soktular. Mikrobun bu kadar düşük sıcaklıkta nasıl yaşadığı ise halen büyük bir muamma. Araştırmacılar bu tarz mikropların -25 C derecelik ortamda bile yaşamaya devam ettiklerini belirtiyor.

İlk araştırmalar mikropların bu durumlarda soğuğa karşı dayanıklılık gösterecek proteinler oluşturarak evrimleştiği yönünde. Genom ve hücresel yapısı araştırıldıkça mikropların yüzbinlerce yıllık evrimine de ışık tutulabilecek.

Bilim-insanların bu araştırması astronomların da dikkatini çekti. Elbette konu Mars olunca NASA’nın konuya merakı da arttı. Uzay Ajansı, Kuzey Kutbu’ndaki araştırmalara yardımcı olmak için teklifte bulundu.

Satürn'ün 6. en büyük uydusu olan Enceladus'ta yakın bir zaman içerisinde buz kütleleri tespit edildi.
Satürn’ün 6. en büyük uydusu olan Enceladus’ta yakın bir zaman içerisinde buz kütleleri tespit edildi.

Araştırmanın ilerleyen süreçte dallanıp budaklanacağına inanılıyor. Konu hakkındaki uzman kişiler, başta Mars olmak üzere başka gezegenlerde yaşam formlarını keşfedebilmek için elimizdeki koşulları dikkatlice incelemek gerektiğine inanıyor. Birçok bilim-insanı ise Mars’ta yaşamın bulunmadığını, bunun yerine gözlerin Satürn’ün buzlarla kaplı Enceladus uydusuna ya da Jupiter’in Io uydusuna çevrilmesi gerektiğini savunuyor.