Anasayfa Haber Xbox One Daha Mı Yavaş?

Xbox One Daha Mı Yavaş?

Yeni konsolların kendini göstermesiyle birlikte karşılaştırmalar yapılmaya başlandı. Ancak Xbox One’ın yongası, PS4’ün yongasına göre daha yavaş.

Xbox One - PS4 yonga

Yeni nesil konsolların en çok merak edilen özelliklerinden biri de donanımsal performansları. PS4 ve XBOX One’ın hem işlemcilerinin hem de grafik işlemcilerinin AMD tarafından üretileceğini biliyoruz. Peki hangi firma AMD’den daha güçlü bir işlemci talep ediyor?

Playstation 4 için kullanılan yonga, 8 çekirdek Jaguar 64-bit x86 mimarisine sahip. Yonga, 1,6 GHz hızında. Ekran kartı olarak ise 1156 Stream işlemcisine sahip olan, 5.5 GHz hızında bir Radeon kullanılmış. Sistem hafızası da sistem için ve ekran kartı için olmak üzere ikiye ayrılmadığından, her iki ünite, istediği veya gerektiği kadarını kullanıp rahatça çalışabiliyor.

Xbox One’a baktığımızda bu durum biraz değişiyor. Yine aynı sayıda ve hızda Jaguar yongası kullanılmasına rağmen, seçilen Radeon çok daha düşük değerlere sahip. Sadece 768 akış işlemcisine sahip olan Radeon, DDR3-2133 MHz hafıza arayüzünü kullanarak 68,3 GB/sn hafıza bant genişliği değerini veriyor. Ancak Radeon hafıza bant genişliği, PS4’te 176 GB/sn değerinde. Xbox One 32 MB SRAM önbelleği kullanıyor. Bu önbellek ise 102 GB/sn hafıza bant genişliği değerini veriyor. Microsoft mühendisleri ise bu değeri “200 GB/sn hafıza bant genişliğimiz var” diye lanse etmekte.

Rakamlar her ne kadar PS4’ün önde olduğunu gösterse de 3 çekirdekli XBOX 360’ın 6 çekirdekli PS3’ten çok daha yüksek bir görsel kalite sunduğunu biliyoruz. Bu bağlamda donanımdan daha önemli bir şey varsa bu donanımı kullanacak olan yazılım. Daha önce bunun benzer örneğini iOS ile Android arasında gördük ve görmeye de devam ediyoruz. Bu bağlamda hangi konsolun daha üstün bir deneyim sunacağını konsolların kullandığı yazılım ve zaman gösterecek.