Cepten Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

In Mobil, Pratik, Video by Ali Güngör5 Comments

Cepten Canlı Yayın Nasıl Yapılır? Rehberimizde akıllı telefonunuz ile mobil internetin gücünü kullanmayı ve vatandaş gazeteciliğin temel kurallarını öğreneceksiniz…

Cep telefonunuzdan canlı yayın yapmak için kamerası olan bir akıllı cep telefonuna ve mobil internet paketine ihtiyacınız var. Bunları sağladıktan sonra gerekli olan uygulamalara, kurulum ve kullanımlarına bakacağız.

Video rehberimizde Android işletim sistemi kullanan cep telefonumuz üzerinden Google Play Market’e giriyor, aramadan Ustream uygulamasını aratıp buluyor ve kuruyoruz. Ardından bir kullanıcı hesabı açarak, Ustream arayüzünü anlatıyor, kısa bir canlı yayın başlatıyoruz. Canlı yayını Twitter ve Facebook gibi sosyal ağlar ya da geniş kitlelere hitap eden Technopat gibi bir online yayın üzerinden paylaşmazsak elbette hiç izleyicimiz olmuyor. Yayın tamamlandığında ise mutlaka kaydederek Ustream, YouTube gibi online video sitelerine yükleyerek canlı yayında yaşananları ölümsüzleştiriyoruz.

Android dışı işletim sistemlerinde de Ustream uygulamasını bulup indirerek aynı şekilde hesap açabilir, yayın yapabilirsiniz. Tavsiyemiz önceden hesabınızı açmanız ve kullanıcı adınızla şifrenizi unutmamanızdır. Zira Ustream hesap açılışında sizi birkaç dakika bekletiyor ve olayların sıcağında bu birkaç dakika önemli olayları kaçırmanıza sebep olabiliyor.

Akıllı cep telefonu nedir?

Android, iOS, Windows Phone ve BlackBerry OS gibi işletim sistemlerini kullanan cep telefonlarına akıllı cep telefonu denir.

Mobil İnternet Bağlantısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler:
Cep telefonunuza operatörünüzden internet bağlantısı satın aldığınızda, kotanız bitene kadar bağlanabilirsiniz. Canlı yayın yapmak upload yani dosya gönderme hızınıza ve kotanızın yeterliliğine bağlıdır. Bölgedeki baz istasyonların kullanım yoğunluğuna bağlı olarak yavaş hatta tepkisiz internetle sonuçlanabilir. Jammer denilen sinyal karıştırıcılar bağlantınızı kopartabilir.

UStream Nedir?

UStream herkesin ücretsiz canlı yayın yapmasına imkan tanıyan bir internet hizmetidir. Yayınlarınızda reklam göstererek para kazanır. Pro hesap alarak reklamsız yayın yapabilir, daha geniş imkanlardan faydalanabilirsiniz.

Neden Cepten Canlı Yayın?
Önemli toplumsal olayları televizyon kanallarının erişemediği yerde insanlara ulaştırmak için cepten canlı yayın yapabilirsiniz.

Vatandaş Gazeteciliğin Temel Kuralları:

Sorumlu ve sakin olun, tam ve kesin bilgi verin. 5N1K kuralına uyun:

5N 1K: Gazetecilik terimi, haberin öğelerini oluşturan “ne? ne zaman? nerede? nasıl? neden? kim?” sorularını içerir. Günümüzde iletişim fakültelerinde ve bazı habercilik kitaplarında kaynağı belirten “nereden” unsuru da eklenerek 6N 1K olarak kullanılmaktadır.

Normal koşullarda “Merhaba ben Ali Güngör, size Taksim’de bulunan Technopat ofisinde, 4 Haziran akşamı saat 5’ten 7’ye kadar neler yaptığımızı anlatacağım. Karşımda gördüğünüz Recep Baltaş, Technopat forumunda canla başla sorularınızı cevaplıyor. Bunu sizi bilgilendirmek için yapıyor. Birazdan sorularınızı canlı yayında beraber cevaplayacağız.” şeklinde amacımızı ve yayında neleri bulacağınızı özetliyoruz.

Toplumsal bir olayda ise “Taksim Meydanı’nda protesto gösterileri başladı. Vatandaşlar Gezi Parkı’nda yaşananları protesto ediyor. Akşam saat 7’de başlayan protesto şu an barışçıl bir şekilde devam ediyor.” gibi kesin, net bir açıklama yapmanız gerekir.

Sorumluluklarınız:

Halkı kin, düşmanlık, panik gibi duygulara sürükleyecek açıklamalardan kaçınmak, sadece gerçekleri aktarmak sizin en önemli sorumluluğunuzdur. Olayları belgeleyen bir vatandaş gazeteci olarak amacınız karışmak değil, gerçekleri yansıtmaktır. Bunun aksi hareketler kişisel ve toplumsal zararlara yol açabilir. Üstelik Türkiye’de basın olmanın ya da yayın yapmanın ne gibi zorluklar doğurabileceğini birinci elden yaşayabilirsiniz. Öte yandan bir suçu ya da önemli olayı görüntüleyerek insanların doğru bilgi edinmesini sağlayabilir, ülkenize ve insanlığa yararlı olabilirsiniz.