Anasayfa Makale İncelemeler Nokia Lumia 720 İncelemesi

Nokia Lumia 720 İncelemesi

Nokia_Lumia_720_01

Her açıdan serinin tam ortasındaki telefon…

Nokia’nın 720 ve 520 modellerini de getirmesiyle birlikte, Türkiye pazarındaki Lumia serisi tamamlanmış oldu. Beş telefondan oluşan Lumia serisi içinde tam ortadaki kardeş pozisyonunda kalan 720, aslında pek çok açıdan küçük kardeşleri 620 ve 520 ile benzer teknik özellikler taşıyor. Ne var ki fiyatı onlardan çok daha yukarıda, bu da haliyle tüketicinin kafasında ciddi bir soru işareti yaratıyor. Nokia 720 gerçekte nasıl bir telefon, verilen paraya değer mi, 620 varken bunu seçmenin bir mantığı var mı? Bu sorulara, bu yazıda hep beraber cevap arayacağız.

Nokia_Lumia_720_03

[tab name=”Tasarım”]

Nokia Lumia 720, tasarım olarak Nokia çizgilerini çok iyi yansıtıyor dersek, herhalde çok yanlış olmaz. Daha önceki Lumia 800’e benzeyen, yekpare polikarbon kasası, cihazın sadece rakiplerinden farklı bir görünüme sahip olmasını sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda gayet ince ve hafif olmasına da izin veriyor. Daha alt model Lumia’ların aksine, 720’nin arka kapağı açılmıyor, bu da haliyle batarya değişimine izin vermiyor. Ne var ki 720 o incecik yapısının içinde 2000 mAh gücünde bir batarya taşıyor. Zaten arka kapağın açılır olmamasının bir sebebi de bu, üst seviye bazı telefonlarda olduğu gibi, 720’de de cihazı ince tutmak için tamamen kapalı bir tasarım kullanılmış.

Gövdede kullanılan polikarbon malzeme, renkleri bünyesinde barındırıyor, yani kasanın üzerinde bir boya katmanı yok. Bu da aşınma ya da çizilme gibi durumlarda renk kaybını önlüyor, ancak zaten kullanılan malzeme kolay kolay da çizilmiyor. Telefonda kullanılan 4,3 inçlik ekran Gorilla Glass 2 camla korunmuş, bu da haliyle fiyata yansıyor ancak cihazın ömrüne de büyük katkıda bulunuyor. Tabii ki Gorilla Glass 2 bile tamamen kırılmazlık sağlamıyor, ancak bugüne kadar edindiğim tecrübelerden rahatça söyleyebilirim ki, bu korumaya sahip bir telefonun, başına gelen kazalardan sağ çıkma ihtimali, koruma camı olmayanlardan çok daha yüksek.

Ekrana gelince, 4,3 inçlik ekranda IPS panel kullanılmış ve Nokia’nın diğer telefonlarında olduğu gibi, ClearBlack polarizasyon teknolojisiyle desteklenmiş. Ancak ekran boyutlarına rağmen sadece 800×480 çözünürlük sunuyor. Aslında bu çözünürlük çok düşük değil, çoğu markanın orta ve alt sınıf modellerinde yaygın olarak kullanılıyor. Mesela Nokia’nın 620 modelinde de bu çözünürlük var, ancak o telefonda ekran ebadı çok daha düşük.

Nokia_Lumia_720_02

Nokia, Windows Phone 8 çalıştıran bu telefonda, Microsoft’un standartlarına bağlı kalarak, 1 GHz hızında çift çekirdekli Qualcomm Snapdragon S4 işlemci ve 512 MB RAM kullanmış. Grafik işlemcisi Adreno 305 olan cihazda, veri depolama için 8 GB alan ayrılmış, ancak sistem dosyaları çıkınca kullanıcıya 5,5 GB kadar bir miktar kalıyor. Tabii 720’nin hafızasını ek kart ile artırmak mümkün. Zaten kasa üzerinde açabileceğiniz iki minik çekmece var, bunlardan biri hafıza kartı için ve sol tarafta bulunuyor. Diğer çekmece ise tepede bulunuyor ve micro-SIM kartını takmak için kullanılıyor. Bu çekmeceleri açmak için beraberinde gelen anahtarları kullanıyorsunuz, ancak dikkatli olmak lazım, çünkü yanlış bir şekilde zorlarsanız çekmecelerin ön kısmındaki minik plastik parça kırılabiliyor.

Lumia 720’nin üzerinde iki adet giriş var, biri alttaki mikro-USB girişi, diğeri de üstteki 3,5 mm kulaklık/mikrofon girişi. Telefonun ses, güç ve kamera kontrol tuşları tüm Windows Phone 8 cihazlarda olduğu gibi sağ tarafta sıralanmışlar ve kullanımları gayet kolay. Telefonun ön yüzünde 1.3 MP, arka yüzünde ise LED flaşlı 6.7 MP olmak üzere iki kamera mevcut. Kablosuz veri aktarımına gelince, 720 üzerinde NFC, Bluetooth 3.0 ve 802.11 b/g/n standartlarını destekleyen çift bant kablosuz ağ erişimi mevcut.

Nokia_Lumia_720_04

[/tab]

[tab name=”Yazılım”]

Nokia 720, bu serideki diğer tüm telefonlar gibi Windows Phone 8 işletim sistemiyle geliyor. WP 8 şahsen çok beğendiğim bir işletim sistemi, stabil, kullanımı kolay ve görsel olarak gayet çekici. Android işletim sistemleri kadar çeşitlilik içermemesi bazı kullanıcıların tepkisini çekse de, Microsoft’un üreticilere dayattığı standartlar özellikle güvenlik ve kullanım kolaylığı açısından gayet faydalı. Bu arada hemen altını çizmem gereken bir konu var; WP 8 kullanırken telefonla bilgisayar arasında veri alışverişi yapmak için Windows Phone yazılımını indirip kurmanız gerekecektir, ancak bu sadece Windows 8 öncesi işletim sistemleri için geçerli bir durum. Kaldı ki, gerçekte Windows Phone 8 kendi içinde bir klasör sistemine sahip olduğundan, telefonun içindeki resim, video, Word belgesi gibi dosyaları kurcalamak için gerçekte hiçbir yazılıma ihtiyacınız yok. Telefonu USB kablosuna ilk kez taktığınızda, Windows gereken sürücüleri kuracak ve telefon doğrudan taşınabilir bir disk gibi tanınacaktır.

Peki eğer böyleyse neden Windows Phone yazılıma ihtiyacınız olsun? Aslında bu yazılım sadece Windows 7 ya da Vista kullanıyorsanız lazım, Windows 8 doğrudan WP 8 telefonlarla iletişim kuruyor. Bu şekilde telefon ve bilgisayar arasında çok daha hızlı olarak dosya senkronizasyonu yapmak mümkün oluyor. Bunun dışında, telefonun normalde oynatamadığı bazı video ve ses kodeklerine sahip dosyalar, senkronizasyon esnasında arka planda çevrilerek telefona uygun biçime getiriliyor. WP 8 işletim sistemi normalde xvid ya da divx gibi pek çok yaygın kodeği destekliyor. Ancak mkv ya da ogg gibi bazı formatlarda kaydedilmiş dosyaları çevirmek gerekebiliyor. Bu da WP 8’İn yeteneksiz olmasından değil, telif haklarıyla ilgili bazı kısıtlamalardan kaynaklanan bir durum aslında.

Tüm WP 8 çalıştıran Nokia telefonlar gibi 720 de içinde Microsoft’un Office paketiyle geliyor. Bu paketi kullanarak Office 365 ve SkyBox erişimi sağlayabiliyor, Outlook ve Exchange desteiyle e-postalarınızı rahatlıkla idare edebiliyorsunuz. Tabii isterseniz Gmail gibi servislerden de rahatça faydalanabiliyorsunuz. Microsoft yazılımları haricinde bir de Nokia’nın kendi yazılım paketi var ki, bunların da faydaları büyük. Mesela Nokia Here servisi, şu an sahip olunabilecek en iyi harita servislerinden biri. Nokia Drive uygulamasıyla birlikte kullanıldığında, telefonu gerçek bir GPS cihazına çeviriyor. Bu yazılımın en büyük özelliklerinden biri, istediğiniz herhangi bir ülke haritasını doğrudan hafızaya indirme imkanı tanıması. Mesela Türkiye haritası yaklaşık 217 MB civarında bir yer tutuyor. Ancak bir defa indirdiğinizde, sırf GPS yongasını kullanarak, herhangi bir internet bağlantısına ihtiyaç duymadan yerinizi ve rotanızı çizebilmeniz mümkün oluyor. Öte yandan çoğu harita servisi, mesela Google Maps bunu yapmıyor, uygulamayı her açtığınızda internet üzerinden parça parça harita yüklemeye çalışıyor.

Nokia_Lumia_720_05

[/tab]

[tab name=”Performans”]

Nokia 720 temel donanım özellikleri olarak daha küçük kardeşleriyle aynı yapıda, bu yüzden de genel performans olarak 620 ile arasında çok büyük fark olduğu söylenemez. Ekran ebadının biraz daha geniş olması, ancak çözünürlük farkının olmaması, genel olarak işlemciye binen yükü pek artırmıyor. WP 8 işletim sistemi, minimum kabul edilen bu sistem özelliklerinde bile akıcı ve hızlı biçimde çalışıyor. Hatta kullanımda 720’nin daha küçük kardeşi olan 620’den biraz daha seri olduğunu bile düşünmeden edemedim. Tabii bu biraz da çift bant WiFi bağlantısından kaynaklanıyor gibi, veri transferinin daha hızlı olması bazı durumlarda biraz fark yaratabiliyor. Mesela videoların ya da arka plan görsellerinin yüklenmesindeki hız artışı, uygulamaların biraz daha hızlı tepki vermesine sebep oluyor.

Öte yandan, Nokia’nın 720 ve daha küçük kardeşlerinde 512 MB RAM kullanması, gelecekle ilgili bazı soru işaretlerini de aklıma getiriyor. Hoş, bu durum sadece Nokia’ya has değil, diğer WP 8 telefonlar için de geçerli. Sorun şu; daha şimdiden uygulama pazarındaki bazı oyunlarda en az 1 GB RAM gerektiğine dair uyarılar belirmeye başladı. Önümüzdeki sene ise WP 8.1 ortaya çıkacak ve onun hafıza ihtiyacı hakkında da bazı söylentiler var. Yani her ne kadar şimdilik 512 MB RAM gayet yeterli olsa da, uzun vadede bu durumun değişip değişmeyeceğine dair sorulan sorular henüz yanıtlanmış değil.

720’nin ekran performansına gelince, 800×480 çözünürlük tabii ki 1080p video gösteremiyor ve bazı uygulamalarda 4,3 inçlik ekran ebadı nedeniyle hafiften de olsa pikseller göze takılabiliyor. Öte yandan Nokia’nın kullandığı ClearBlack polarizasyon filtresi, Microsoft’un arabirimi ve fontlarıyla birleşince, her koşulda ve özellikle gün ışığında bile rahatlıkla kullanılabilen bir ekran ortaya çıkıyor. Ekran dokunmatiğine gelince, hassaslık açısından gayet başarılı. Daha büyük kardeşleri gibi bu modelde de eldivenle ya da eğer eliniz kirliyse bir metal parçasıyla (kalem ucu, anahtar, tornavida, çatal gibi nesneleri bizzat denedim) ekrana kumanda edebiliyorsunuz. Gorilla Glass 2 sayesinde ekran çizilmesi de pek sorun olmuyor.

Bu modelde kullanılan kameralar, özellikle de 6.7 MP arka kamera, fiyatı artırmamak için daha büyük kardeşlerinde kullanılan daha özel teknolojilerden arındırılmış. Ne var ki Nokia yine de lensi Carl Zeiss olarak seçerek iyi bir adım atmış. Ayrıca her iki kameranın da pozlama süreleri artırılarak çekilen fotoların kalitesi yükseltilmiş. Arka yüzdeki kamera ayrıca 720p videolar da çekebiliyor. Çekilen fotoların kalitesi genellikle fena değil, düşük ışıklı ortamlarda flaş açmak kaçınılmaz oluyor tabii ki. 720’nin kamera performansı için genel olarak tatmin edici denebilir. Nokia’nın daha pahalı modelleriyle kıyaslanması mümkün olmasa bile, yine de günlük kullanımda alınan sonuçlar vasatın üzerinde kalmayı başarıyor.

Nokia 720’nin performansı hakkında konuşurken, altını çizmemiz gereken en önemli unsurlardan biri de batarya kapasitesidir. Bu cihazda bulunan 2000 mAh batarya, çoğu rakibinin üst seviye telefonunda bile pek rastlanmayan bir özellik ve 720’yi tercih etmek için öne sürülecek belki de en önemli sebeplerden biri. Yoğun kullanımda bile tüm günü çıkarabilen batarya, eğer telefonu sık kullanmıyorsanız rahatlıkla 1,5 gün gidebiliyor. Hele WiFi ve GPS gibi özellikleri tamamen kapatırsanız, bataryanın iki günü çıkarması bile söz konusu olabiliyor. Tabii bu güçte bir bataryanın doğrudan bilgisayarın USB portu üzerinden şarj edilmesi biraz yavaş gerçekleşiyor, o yüzden genellikle kendi şarj cihazını kullanmayı tercih edeceksiniz. Kendi şarj cihazıyla yaklaşık 1 saat içinde %50 kapasiteye kadar şarj olabiliyor. Eğer istenirse 720 için kablosuz şarj kiti de edinmek mümkün, ancak bunun çalışabilmesi için gövdeye ek bir arka kapak daha ilave etmek gerekiyor. Bu durum tabii ki cihazın kalınlığını ve ağırlığını biraz daha artırıyor ve estetiğini de biraz bozuyor.

720’nin telefon olarak performansına gelince, burada herhangi bir sorunla karşılaştığımı söyleyemem, ses kalitesi iyi ve arka plan gürültüsü de bir dereceye kadar filtre ediliyor. Dış hoparlör özellikle güçlendirilmiş, bu sayede telefon ikaz seslerini rahatça duyabiliyorsunuz. Ayrıca Nokia Music servisinden bir liste seçip telefonu masanızın üzerine koyarak çalışırken arka plan müziği üretmek de hoş oluyor. Tabii dış hoparlörün ses kalitesi çok çok yüksek sayılmaz, Megadeth’den ziyade Nick Cave çalarken daha temiz ses üretiyor. Ama zaten çok ağır müzikler dinleyecekseniz kulaklığı takmanızı tavsiye ederim. 720 ile gelen kulaklıkların ses kalitesi hiç fena değil, ancak eğer benim gibi kulak içi kulaklık kullanmayı seviyorsanız, kendi kulaklığınızı kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Nokia_Lumia_720_06

[/tab]

[tab name=”Sonuç”]

Nokia Lumia 720 beş kardeşin ortancası ve bu yüzden seçim yapmaya çalışırken gözden kaçan kardeş olması da gayet mümkün. Nitekim internet üzerinde biraz ararsanız 899 ila 999 TL arasındaki fiyatlarla satışta olduğunu görebilirsiniz ki, bu fiyat aralığında pek çok ürün bulunuyor. Nokia’nın kendi 620 modeli daha düşük bir fiyatla buna yakın özellikler sunuyor. Öyleyse bu telefonu kim, neden tercih edecek? Aslında bu sorunun cevabı çok basit, bu telefon öncelikle WP 8 işletim sistemi isteyenlerin radarına takılacaktır, çünkü bu fiyat aralığında WP 8 işletim sistemli çok fazla rakibi yok.

Ancak daha da önemlisi, bu telefon 820 ve 920 modellerini çok pahalı bulan, öte yandan 620 modelinin tasarımını da çok “genç işi” algılayanların dikkatini çekecektir. Nitekim Nokia’nın bu telefonda sunduğu tasarım, kesinlikle çok daha pahalı telefonlarla yarışabilecek kadar olgun ve rafine. İkinci önemli özellik ise batarya kapasitesi, 2000 mAh batarya gerçekten de yabana atılır bir özellik değil, hele gün boyu devamlı hareket halinde olan kullanıcılar için! Nokia bu telefonla kullanıcılara öncelikle tarz ve batarya ömrü satmayı amaçlıyor, dersek çok yanlış bir tespitte bulunmuş olmayız.

Peki alınabilir mi? Fiyatı şüphesiz çok düşük değil, ancak sunduğu rafine tasarım, sağlamlık (polikarbon gövde, Gorilla Glass 2 cam) ve batarya kapasitesi gibi özellikler bu fiyat aralığında çok sık rastlanmayan özellikler diyebiliriz. Eğer 1000 TL altında ve WP 8 işletim sistemli bir Nokia istiyorsanız, ancak 620 modeli gözünüze biraz fazla “genç işi” geliyorsa, o zaman Lumia 720 sizi tatmin edecektir.

[/tab]

[tab name=”Teknik Özellikler”]

Boyutlar: Yükseklik 127.9 mm
Genişlik 67.5 mm
Kalınlık 9 mm
Ağırlık 128 gram

Ekran: 4.3 inç 800×480 IPS LCD
Kapasitif çok noktalı dokunmatik
Gorilla Glass 2 cam
ClearBlack polarizasyon filtresi

Bağlantı: WLAN IEEE 802.11 b/g/n (çift bant)
Bluetooth 3.0
NFC
GPS
Micro-USB portu
3,5 mm kulaklık jakı

İşlemci: Çift çekirdekli Snapdragon S4 1.0 GHz
512 MB RAM
Adreno 305 grafik işlemci

Depolama: 8 GB iç hafıza
7 GB SkyDrive alanı
64 GB’a kadar micro-SD hafıza kartı takılabilir

Batarya: 2000 mAh Li-ion batarya

Yazılım: Windows Phone 8 işletim sistemi
Office 365 ofis paketi
Çeşitli Microsoft ve Nokia uygulamaları
Internet Explorer 10 web tarayıcı

Gövde: Monoblok polikarbon gövde

Kamera: 6.7 MP LED Flaşlı arka kamera
1.3 MP ön yüz kamerası

[/tab]

[tab name=”Video İnceleme”]

 • 00:00 – Nokia Lumia serisi
 • 00:45 – Nokia Lumia x20 ile biten modellerin özelliği
 • 01:00 – Windows 8 Pazarında Lumia serisinin yeri
 • 01:30 – Lumia serisinnde Lumia 720’nin yeri ve sınıfı
 • 02:00 – Lumia 620 ve 720’Nin farkları
 • 03:00 – Unibody, renkler, seçim ve genel kasa kalitesi
 • 03:35 – Gorilla Glass 2 ve Nokia sağlamlığı
 • 03:45 – Ekran özellikleri (Not: 800×480 çözünürlük)
 • 05:13 – Nokia Lumia 720’ye yakından bakış, NFC, kamera, lens, yuvalar ve tuşlar
 • 07:15 – Dokunmatik hassasiyeti
 • 08:10 – Nokia Lumia 720’nin işlemci, RAM ve depolama kapasitesi gibi teknik özellikleri ve batarya ömrü, şarjı ne kadar gidiyor?
 • 10:20 – Lumia 720’nin kamerası ve 820 ile 920 modelleriyle lens, mekanizma kıyaslaması
 • 12:30 – Clear Black Polarizasyon filtresi ve camdaki yansımalar, görüntüler üzerinde etkiler
 • 13:40 – Lumia 720 ön kamera
 • 14:30 – Performans değerlendirmesi ve Windows Phone’un RAM gereksinimi, uzun vade
 • 15:45 – Kablosuz şarj var mı?
 • 18:30 – Tasarım ve ürünün görsel değerlendirmesi sürüyor
 • 19:40 – Nokia’ya özel uygulamalar: Neden Nokia Lumia alınır? Nokia Maps
 • 20:00 – Çok hızlı haritalar
 • 21:20 – Ofis uygulamaları, harita ve diğer uygulamaların değerlendirilmesi, bilgisayar bağlanması
 • 23:00 – Desteklediği ve desteklemediği video formatları
 • 24:55 – Yandex arama ve tarayıcıda Technopat testi
 • 25:30 – Sonuç bölümü, bu telefonu kim almalı? Fiyat ve genel değerlendirme

[/tab]

[end_tabset]

Nokia Lumia 520 İncelemesi

Nokia Lumia 620 İncelemesi

Nokia Lumia 625 İncelemesi

Nokia Lumia 720 İncelemesi

Nokia Lumia 820 İncelemesi

Nokia Lumia 920 İncelemesi

Nokia Lumia 925 İncelemesi

Nokia Lumia 1020 İncelemesi