Android Cihazlarda Veri Transferi

In Haber, Mobil by Kaan Arslan1 Comment

Bilgisayarınız ile telefonunuz arasında yapabileceğiniz tüm veri transfer yollarını inceliyoruz.

android-senkronize-etme

Android, iTunes tarzı bir masaüstü programa sahip değil. Bu bağlamda veri alışverişi iTunes’da olduğu kadar bariz bir biçimde gerçekleşmiyor. Açıkçası bu işlem için herhangi bir uygulamaya ihtiyacınız yok, hatta artık iPhone kullanıcıları da iTunes’a gerek duymuyor.

Dosya iletişiminizi USB kablo ya da Wireless bağlantısıyla yapabilirsiniz. Verilerinizi güvende tutmanın en ideal yolu ise çevrimiçi servislere bu işi yapmaları için güvenmeniz.

Dosyalarınızı Elle Transfer Etme

Eğer dosyalarınızı eski şekilde transfer etmek isterseniz, dosyalarınızı doğrudan Android aygıtınıza kopyalayabilirsiniz. Tahmin ettiğiniz üzere bu resim, müzik ve diğer medyaları Android tabletinize ya da telefonunuza atmanın en ideal yolu. Dosyaların transferi bittiğinde, dosyalar otomatik olarak Android’in Media Player’ında görünür olacaktır. Ayrıca dosyalarınızı görüntülemek için bu programı kullanabilirsiniz.

  • USB Kablo: Telefonunuzu şarj etmek için kullandığınız USB kablo ile Android telefonunuzu bilgisayarınıza direk olarak bağlayın. Telefon, bilgisayarınızın ekranında yeni bir aygıt olarak görünecek. Dosyalarınızı aynı USB Flash aygıtınızda yaptığınız gibi sürükleyerek istediğiniz gibi transfer edebilirsiniz. Fakat eski Android telefonlarda işleme başlamadan önce bildirim barını aşağı çekip oradan USB depolama seçeneğini aktifleştirmeniz gerekiyor. Bunu yapmanızın sebebi, Android aygıtınızı bilgisayara bağladıktan sonra erişilebilir duruma getirmek.

müzikleri-androide-kopyalama

  • Kablosuz Dosya Transferi: Eğer dosyalarınızı Wireless ile transfer etmek isterseniz, birçok farklı seçeneğiniz bulunmakta. AirDrop ise en ünlülerinden. Buradan AirDrop’u indirebilirsiniz. Bu sayede bir Web Tarayıcısı ile telefonunuza erişebilir, dosyalarınızı cihazınız ve bilgisayarınız arasında sürükleyerek transfer edebilirsiniz.

wireless-dosya-transferi-android

  • Bulut Sistemi ile Depolama: Eğer dosyalarınız çok büyüt boyutara sahipse, bir diğer eski yöntem de bulut sistemini kullanmak. Örnek olarak bir video dosyasını Android telefonunuza atmak istiyorsunuz ancak aynı şekilde küçük boyutlu dosyalarınızı da senkronize etmek bulut sistemiyle çok daha kolay. Dropbox, Google Drive, SkyDrive ya da diğer bulut programlar sayesinde bilgisayarınızda herhangi bir klasörü bu bulut depolama sistemine gönderip, gerekli programı telefonunuzdan açın. Bu sayede dosyalarınıza herhangi bir transfer işlemi gerçekleştirmeden, boş alana gerek duymadan ulaşabilirsiniz.

Buradan ise size iTunes mantığında hizmet verecek programlara ulaşabilirsiniz. Fakat bu programlara ihtiyacınız yok, sadece alterenatif arayanlar için.

Tarayıcı Verilerinizi Senkronize Etme

Telefonunuzdaki yer imlerini, sekmeleri, geçmiş kayıtlarınızı; yani kısaca tarayıcınızla ilişkili her şeyi bilgisayarınız ve telefonunuz arasında kolaylıkla kullanmak mı istiyorsunuz ? Tek yapmanız gereken, bilgisayarınızdaki tarayıcınızdan senkronizasyonu açmak ve ilgili Web tarayıcısını Android telefonunuza kurup buradan da senkronizasyonunu açmak.

  • Google Chrome: Bilgisayarınızdan tarayıcınıza Google hesabınız ile giriş yapın. Android için Chrome Browser
  • Mozilla Firefox: Bilgisayarınızdan Firefox Sync’i aktif hale getirip, telefonunuza Android için Firefox kurun.
  • Opera: Eğer Opera kullanıcısıysanız, Opera Link’i aktif edip telefonunuza Android için Opera‘yı kurun.

Internet Explorer ve Safari için senkronize seçeneği sunulmamış. Resmi olmayan birtakım senkronize programları olsa da, test etmedik.

chrome-android-senkronize-etme

Telefonunuza Müzik Aktarma

Telefonunuza USB kablonuzu bağlayarak yukarıda belirttiğimiz gibi istediğiniz müziği transfer edebilirsiniz. Fakat eğer çok fazla müziğe sahipseniz, bu yöntem pek de iyi bir seçenek olmuyor. Bunun yerine Google Music Manager’ı kullanın. Bu program, müziklerinizin kopyalarını Google’ın sunucularına gönderecek. Bu bağlamda Google Play Music uygulamasıyla telefonunuzda yer kaplamadan çevrimiçi müziklerinizi dinleyebilirsiniz. Eğer internet bağlantısı sağlayamayacaksanız, istediğiniz müziği telefonunuzun belleğine kaydedebilirsiniz.

google-music-manager

Çevrimiçi Servisleri Kullanın

Eski zamanlarda insanlar telefonlarındaki takvim, notlar, kişiler ve diğer verilerini bilgisayarları ile senkronize ediyorlardı. Artık bu yöntem pek kullanılabilir değil. Açıkçası bilgisayarınız ve telefonunuzu senkronize edecek bir program bulmak artık çok zor.

Bunun yerine, firmaların sunduğu ve yukarıda anlattığımız gibi bulut sistemini kullanmalısınız. Android ise bunu zaten yapıyor. İletişim bilgileriniz, takviminiz ve eylemleriniz Gmail hesabınız ile otomatik olarak senkronize ediliyor. Bu sayede herhangi bir Web tarayıcısı ile Google hesabınıza giriş yaparak bu bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Aynı şekilde tarayıcıdan yaptığınız herhangi bir değişiklik de gene telefonunuz ile senkronize ediliyor.

Verilerinizi bilgisayarınız ile senkronize etmek yerine, sağlam Android uygulamalar, yararlı Web siteler ve masaüstü uygulamaların sunduğu hizmetlerle aygıtınızı sürekli senkronize halde tutmaya çalışın. Örneğin Evernote gibi (Bir tür not alma programı, Google’ın sunduğu Google Keep gibi) bir program sayesinde notlarınızı aygıtlarınız arasında senkronize etmek ve anında ulaşabilmek, Android telefonunuzda bir not alıp daha sonra bu notu USB kablo bağlayarak bilgisayarınıza atmaktan çok daha kolay.

Kullanıcılardan aynı servisi hem telefonlarında hem de bilgisayarlarında kullanmalarını bekliyoruz. Bu sayede iki cihaz arasında veri transferi çok hızlı bir biçimde gerçekleşip, senkronize olacak. Unutmamak gerek ki bu işlemlerin hepsi tamamen otomatik olarak gerçekleşecek.