Lenovo IdeaPad Yoga 11 Video İnceleme

In İncelemeler, Mobil, Video İncelemeler by Berker GüngörLeave a Comment

Hem tablet, hem Ultrabook, hem de Windows…

Lenovo yıllardır sağlam ve kullanışlı dizüstüleriyle kendini tüketiciye ispatlamış bir marka. Ancak geçen zamanla birlikte daha farklı tasarımlara da imza atmaya, rakiplerinden daha farklı ürünler ortaya koymaya başladılar. İşte Yoga serisi bu çabanın meyvesi, tablet ve dizüstü bilgisayar arasında bir tür olarak ortaya çıkan bu seri, adından da anlaşılabileceği üzere çok ilginç şekillerde kullanılabiliyor. Ancak bu seride birden fazla cihaz olduğunun altını çizmeliyim. Türkiye pazarına giren Yoga 11 ve Yoga 13, her ne kadar aynı serinin ürünleri olsalar da, gerçekte donanımsal ve yazılımsal olarak aralarında çok büyük fark var.

Biz bu iki modelden Yoga 11 adlı olanı inceleyeceğiz, tam adını söylemek gerekirse IdeaPad Yoga 11. Tabii bu ürünle ilgili bir de videomuz olacak, orada da cihazı yakından görme imkanı bulacaksınız. Lenovo bu cihaz ile kimleri hedefliyor, iyi yanları neler, zayıflıkları nedir? Gelin şimdi birlikte inceleyelim.

Lenovo-Ideapad-Yoga-11_07

Tasarım

Lenovo’nun Yoga serileri isimlerini ekran ve klavye kısmını birleştiren metal menteşelerin sağladığı esneklikten alıyor. Yoga 11’i çok farklı pozisyonlarda kullanmak mümkün. Cihazı masanın üzerinde ya da kucağınızda herhangi bir dizüstü bilgisayar gibi kullanabilir, ya da kapağı tamamen açarak bir kitap gibi tutabilirsiniz. Ancak kapak açılma oranı 180 dereceyi geçtiğinde, Yoga’nın klavyesi devredışı kalıyor ve böylece sırf dokunmatik ekrandan kumanda edilebilen bir tablet halini alıyor. Cihazı bu şekilde çadır gibi masanın üzerine koyarak film izleyebiliyor ya da çalışabiliyorsunuz. Tamamen katlayarak bir tablet haline getirip elinizde tutarak çalışmaya devam etmeniz de mümkün.

Yoga 11 tasarımın temizliği ve üretim kalitesinin yüksekliği açısından bugüne kadar gördüğüm en alımlı ürünlerden biri, Lenovo bu seriyi prestij isteyenler için tasarlamış. Cihazın hem dış, hem de klavye çevresindeki kaplamalar dokunması hoş, kaymayan, parmak izi tutmayan bir malzemeyle üretilmiş. Ana şaside ise alüminyum-magnezyum alaşım iskelet parçaları kullanılarak, cihazın inceliğinden umulmayacak kadar sağlam olması sağlanmış. Yoga’yı elinize aldığınızda kesinlikle sırf plastikten mamul benzerleri gibi esneme yapmıyor, size kaliteli ve sağlam bir ürün kullandığınızı hissettiriyor. Tabletin ekranında Gorilla Glass cam kullanılarak sağlamlığı daha da üst seviyeye çekilmiş. Çok fazla renk seçeneği yok, olan seçenekler de ağırbaşlı ve tarz sahibi bir hava yaratacak renklerden oluşuyor.

Yoga 11 gerçekte Microsoft’un kendi tasarımı olan Surface tabletleriyle büyük benzerlik gösteriyor, en azından iç donanım ve işletim sistemi açısından durum böyle. Ne var ki gerçekte bu cihaz Ultrabook ve Netbook arasında bir tasarıma sahip diyebiliriz. 11,6 inçlik ekrana sahip olmasıyla Netbook çağrışımı yapan Yoga, tam boyutlu ve klasik Lenovo dokunuşuna sahip klavyesiyle Ultrabook kullanıyormuş hissi uyandırıyor. Öte yandan sahip olduğu kapasitif dokunmatik ekran, Yoga’nın gerektiğinde gerçek bir tablet gibi kullanılabilmesine de izin veriyor ki, bu yönüyle de Microsoft Surface çağrışımı yapıyor.

Yoga 11 tablet olarak kullanılabiliyor ancak ağırlığı nedeniyle bunu uzun süre yapmak zor. Cihaz yaklaşık 1200 gram ağırlığında, bu da çoğu 10 inçlik tabletin yaklaşık iki katı bir ağırlık. Bu ağırlığın sebepleri tam boyutlu bir klavyeye ve çoğu tabletten çok daha büyük bir bataryaya sahip olması, ayrıca tasarımda sırf plastik kullanılmamış olmasıdır. Ağır olması tablet olarak kullanılmasını biraz zorlaştırsa da, klavye ve bataryası hayatı kolaylaştıran unsurlar.

Lenovo-Ideapad-Yoga-11_05

Donanım ve Yazılım

Yoga 11’in kalbinde Nvidia’nın Tegra 3 işlemcisi yatıyor, dört çekirdekli bu işlemci 1,4 GHz hızında çalışıyor. Sistem hafızası olarak 2 GB RAM kullanılmış, veri depolamada ise 32 ve 64 GB olmak üzere iki farklı seçenek sunuluyor, bize gelen modelde 64 GB SSD vardı. Eğer seçim yapmanız gerekirse 64 GB SSD olan modeli seçmenizi öneririm, çünkü zaten işletim sistemi ve diğer uygulamalar önemli miktarda yer kapladığından, kullanılabilir alan hayli önem kazanıyor.

Cihazın ekranı 11,6 inç ebatlarında ve IPS olmamasına rağmen gayet iyi bir görüntüye sahip, parlaklığı da hayli yüksek. Ancak sunduğu 1366×768 çözünürlük çok tatmin edici denemez, yine de genel çalışma için yeterli oluyor. Ekran dokunmatiği gayet başarılı, ancak klasik Windows masaüstüne geçtiğinizde kullanım biraz zorlaşıyor. Bu da dokunmatikten ziyade, klasik Windows arabiriminin dokunmatik kullanıma uymayan tasarımıyla ilgili bir sorun. Ne var ki Windows’un “Modern” (eskiden Metro denilen) arabiriminde kullanım çok daha kolaylaşıyor.

Lenovo-Ideapad-Yoga-11_03

Yoga 11 çoğu tablette ve Netbook sınıfı cihazda rastlanmayan bağlantı portlarına sahip, tabii bunlar klavye kısmına yerleştirilmişler. İki adet tam boyutlu USB 2.0 portunun yanı sıra bir de HDMI portu bulunuyor. Ayrıca bir de kart okuyucuya yer verilmiş. Tabletlerde olduğu üzere bir ses açma tuşu da eklenmiş ve tabii ki ekran döndürme kilidi de unutulmamış. Sonuçta bu cihaz aynı zamanda bir tablet olarak çalışabiliyor. Cihazın alt kısmında sağlı sollu olarak yerleştirilen iki adet minik hoparlör tahmin edebileceğiniz gibi çok ciddi bir performansa sahip değiller. Cihazın kablosuz bağlantı seçenekleri 802.11 b/g/n ve Bluetooth 4.0 olarak belirtiliyor. Ancak 3G/4G destekleyen bir modeli yok, en azından Türkiye pazarında yok.

Burada kullanılan Nvidia Tegra 3 işlemci tabii ki ARM sınıfı bir işlemci ve haliyle kullanılan işletim sistemi de Windows RT. Windows RT işletim sistemi görünüşte Windows 8 ile aynı olsa da, aslında çok farklı bir işletim sistemi, sadece kendi için özel olarak yazılmış uygulamaları çalıştırabiliyor. Yani normalde diğer Windows 7 ya da 8 işletim sistemli bilgisayarlarınızda kullandığınız yazılımları, bu cihaz üzerinde çalıştırmanız söz konusu değil. Bu durum tabii ki hayli can sıkıcı, çünkü Windows RT için Microsoft’un uygulama pazarına mahkumsunuz ve oradaki yazılım seçenekleri de pek fazla değil. Öte yandan Yoga 11 beraberinde Office uygulaması da dahil olmak üzere bir dizi çok ihtiyaç duyulan Microsoft yazılımıyla birlikte geliyor. Bunlar günlük çalışmada en çok ihtiyaç duyulan yazılımlardan bazıları ve cihazda hazır olarak geliyor. Ne var ki dediğim gibi uygulama pazarında Windows RT için olan yazılım desteği çok kısıtlı, mesela Chrome tarayıcı kurmak isteseniz bulamıyorsunuz, mecburen Internet Explorer 10 ile idare ediyorsunuz.

Lenovo-Ideapad-Yoga-11_01

Performans

Lenovo Yoga 11 aslında örneği az bulunan cinsten bir cihaz, piyasada ARM işlemciyle Windows RT işletim sistemi çalıştıran tablet ve dizüstülerin sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Kaldı ki bunların hepsi de Türkiye pazarına gelmedi, mesela Microsoft’un kendi Surface RT cihazını piyasada bulamazsınız. Aslında bu durumun çok basit bir açıklaması var, Windows RT işletim sistemi piyasada pek tutmadı. Bunun iki sebebi var, ilki Microsoft’un ve diğer yazılım firmalarının Windows RT için yazılım geliştirmeye yeterince önem vermemeleridir.

Ancak ikinci ve daha da önemli olan sebep, Windows RT’nin ARM işlemcilerle olan çalışma performansının pek o kadar parlak olmamasıdır. Nitekim yaptığımız kısıtlı testlerde Yoga 11’in genel performansının, yeni nesil Atom işlemcili ve Windows 8 çalıştıran cihazlardan daha düşük olduğuna şahit olduk. Mesela herhangi bir Office belgesini (Word, Excel ya da Powerpoint) açmaya kalktığınızda tepki süresi hayli uzun oluyor. İnternette gezinmek için Internet Explorer 10’u açıp herhangi bir siteye gittiğinizde ise, zaten yavaşlığı ile ün salmış olan IE 10’un bu cihazda çok daha yavaş çalıştığını görüyorsunuz. Hele aynı anda birden fazla uygulamayı çalıştırmaya kalkarsanız, cihaz iyice yavaşlıyor ve hatta zaman zaman durma noktasına bile gelebiliyor.

Daha önce Intel Atom işlemciyle Windows 8 Pro çalıştıran tabletleri de test ettim. Onların performansları da çok iç açıcı değildi, özellikle birden fazla uygulama çalıştırmaya kalktığınızda hayli yavaşlıyorlardı. Ancak işin doğrusu Tegra 3 işlemcinin Windows RT ile çalışmasını gördükten sonra, aslında Intel’in Atom işlemcilerinin çok daha başarılı olduklarını fark ettim! Tabii burada Nvidia’nın Tegra 3 işlemcisinin artık yaşlanmaya başlamış olması da büyük rol oynuyor. Nvidia aslında çoktan Tegra 4 serisini çıkarmalıydı, ancak 2013’ün ortasına geldiğimiz şu günlerde hala ses seda çıkarmış değiller.

Lenovo-Ideapad-Yoga-11_02

İşin kötü yanı, Windows RT için çok fazla yazılım desteği olmadığından, yapabildiğimiz testler de öyle çok kapsamlı olamadı. Sonuçta Crysis 3’ün Windows RT sürümü yok, zaten olsa da çalışmayacağını görmek pek zor değil. Ama konu sırf oyunlar da değil, Microsoft’un uygulama pazarına girip RT uyumlu yazılımlara bir göz attığınızda kendinizi çölde su arıyormuş gibi hissediyorsunuz! İşin doğrusu Microsoft’un Windows RT’yi daha ne kadar piyasada tutacağını çok merak ediyorum. Android ve iOS ile biraz olsun rekabet etmek için çıkardıkları bu ARM işlemci uyumlu işletim sistemi, bu şekilde yarım yamalak destekle pek uzun ömürlü olmayacaktır.

Bu performans eksikliğine rağmen, Yoga 11’i benzerlerinden ayıran bir özelliği de batarya kapasitesidir. Yoga 11 en kötü ihtimalle bile asla 10 saatin altına düşmüyor, eğer idareli kullanılırsa 15-16 saat civarında çalışabiliyor. Aslında burada bir ilginçlik var, Lenovo bu cihaz için ortalama 14-15 saat batarya süresi öngörüyor. Ne var ki gerçek kullanımda bu süre bazen 11 saat oluyor, bazen 15 saat oluyor. Bu kadar farklı sonuçlar olmasını Lenovo mühendisleri de açıklayamıyorlar, ancak benim tahminim bunun sebebinin yazılımsal olduğu yönünde.

Ses ve ısı üretimine gelince, Yoga 11 hiç ses çıkarmıyor, çünkü dizüstüler gibi karmaşık bir fan sistemi yok. Genel kullanımda ise pek ısınmıyor, ancak birden fazla uygulama açmak ya da oyun oynamak gibi bir iş yaparsanız, o vakit bir miktar ısınma oluşuyor, ancak kesinlikle rahatsız edici bir seviyede değil.

Lenovo-Ideapad-Yoga-11_04

Sonuç

Lenovo IdeaPad Yoga 11, tasarımı ve kalitesiyle gerçekten de göz dolduran bir cihaz. Hem Netbook, hem de tablet gibi çalışabildiğinden kullanıcıya büyük esneklik ve kolaylık sağlıyor. Zaten üzerinde Lenovo yazması, bu markayı bilenler için başlı başına bir referans sayılır. Ancak ne var ki Tegra 3 işlemcinin Windows RT işletim sistemiyle birleşmesi, performans olarak bu cihazın beklentileri karşılamasını önlüyor. Eğer Lenovo bu cihaza bir Atom işlemci ve Windows 8 işletim sistemi koymuş olsaydı, o zaman kesinlikle tavsiye edebileceğim bir cihaz ortaya çıkarmış olurdu.

Fakat aslında Lenovo bunu yaptı, eğer Yoga’nın tasarımı ve kalitesi hoşunuza gittiyse, ancak biraz daha büyük bir ekran, daha güçlü bir işlemci ve tüm Windows yazılımlarınızı çalıştırabileceğiniz bir platform istiyorsanız, o zaman tercihinizi bunun büyük kardeşi olan Yoga 13’ten yana kullanabilirsiniz. Yoga 13 gerçek bir Ultrabook ve her ne kadar şarj süresi Yoga 11 kadar uzun olmasa da, her açıdan daha tercih edilesi bir ürün. Yoga 11’e gelince, tüm güzelliğine rağmen maalesef Windows RT işletim sisteminin getirdiği kısıtlamalar ve Tegra 3 işlemcinin yetersiz performansı yüzünden, kolayca tavsiye edebileceğim bir cihaz değil.

Video İnceleme

 • 00:20 – Tablet mi dizüstü bilgisayar mı? Ve neden adı Yoga?
 • 01:30 – Windows RT ve Modern Windows Arayüzü
 • 02:30 – Ürünün menteşeleri ne kadar sağlam?
 • 03:35 – Klavye deneyimi
 • 05:20 – Tablet olarak kullanımı nasıl?
 • 06:00 – Pil süresi ne kadar?
 • 06:15 – Tegra 3 işlemci
 • 08:05 – Ekran kalitesi nasıl?
 • 09:00 – Ürünün dış kaplaması
 • 09:55 – Yatay ve dikey konumlandırmada algılama
 • 11:00 – Cihaz ofis kullanımı için uygun mu?
 • 12:00 – Windows RT’nin uygulama kısıtlamaları
 • 14:30 – Genel yapı kalitesi
 • 14:50 – Yoga’yı kimlere tavsiye ediyoruz?

Yakın Plan

 • 16:30 – Windows Mağaza’ya erişim
 • 17:35 – Klavye kullanımı
 • 18:40 – Mağazadaki uygulamalar
 • 20:50 – Bilgisayarla birlikte gelen uygulamalar
 • 22:05 – Paint ile dokunmatik çizim

Sonuç ve Değerlendirme

 • 23:40 – Windows RT uygulama desteğinin eksikliği ve Tegra 3 performans düşüklüğü
 • 24:30 – Standart Windows 8 sürümü isteyen Yoga 13 tercih edebilir
 • 25:30 – Windows RT ile ilgili sorularınız için Technopat Forum

Teknik Özellikler:

 • İşlemci: Nvidia Tegra 3.0/Nvidia ULP GeForce
 • RAM: 2 GB
 • Veri Depolama: 32/64 GB SSD
 • Kablosuz Erişim: 802.11 b/g/n – Bluetooth 4.0
 • Ekran: 11,6 inç dokunmatik, 1366×768 çözünürlük
 • Batarya Ömrü: 10-16 saat, 4 hücre Li-ion
 • Portlar: 2xUSB 2.0, 1x HDMI, 3,5 mm kulaklık, Hafıza kartı okuyucu