Farenin Mucidi Hayatını Kaybetti

In Retropat by Muhsin BayramLeave a Comment

Douglas Engelbart

Bilgisayar teknolojilerinin en büyük icatlarından biri olan bilgisayar faresinin yaratıcısı Douglas Engelbart dün hayata gözlerini yumdu.

Bugün hepimizin fare olarak bildiği ve kullandığı cihazın yaratıcısı olan Douglas Engelbart, 88 yaşında, evinde hayatını kaybetti. Engelbart sadece yarattığı fare ile değil, SRI’nın “Arttırılmış Gerçeklik Araştırma Merkezi”nin yöneticilerinden biri olarak da tanınıyordu. Üstelik bu oluşum Amerikan Gelişmiş Savunma Araştırmaları Dairesi Ağı’nın bir parçası olmuştu.

Ayrıca II. Dünya Savaşı sırasında radar teknisyenliği de yapmış olan Engelbart, dört çocuğa sahipti. 1957 ile 1977 yılları arası SRI ile birlikte günümüz bilgisayar teknolojilerinin çoğunun temeli sayılabilecek pek çok projeye imza attı.

Engelbart, 1964 yılında yarattığı bu cihaza x-y position indicator adını koymuş ve cihazın patentini almıştı. Ancak dönemin ünlü mühendislerinden birinin cihaza taktığı fare ismi daha popüler oldu. Bugüne kadar bu cihazın ismi mouse yani fare olarak kaldı.

Bilgisayar faresinin tarihi ile ilgili bizzat Engelbart tarafından bilgilendirilmek isterseniz, SRI ekibiyle birlikte 1968 yılında çektiği 10 parçalık belgeseli buradan izleyebilirsiniz.

Engelbart'ın yarattığı ilk fare

Engelbart’ın yarattığı ilk fare