Sosyal medyayı ortak kullanan ailelerin bağları kuvvetleniyor.

Sosyal Medya Aile Bağlarını Güçlendiriyor

In Makale by Özay ŞenLeave a Comment

Sosyal medyayı ortak kullanan ailelerin bağları kuvvetleniyor.

Sosyal medyayı ortak kullanan ailelerin bağları kuvvetleniyor.

Yeni bir araştırmaya göre aile arasında yapılan sosyal medya paylaşımları, bağları güçlendiriyor.

Sosyal medya daha çok genç kitle tarafından kullanıyor. Bu bir gerçek. Ancak madalyonun öteki yüzünde bu gençlerin aileleri de kendi hesaplarını açıp, internetin derinliklerinde paylaşım yapabiliyorlar. Hatta çoğu, evlatlarının duvarlarında paylaştıkları bebeklik fotoğraflarıyla onları utandırabiliyor.

Twitter ve onun gibi diğer sosyal medya sitelerinin aile bağlarını güçlendirdiğine dair yeni bir araştırma ortaya konuldu. Gençler üzerinde yapılan ankete göre, kitlenin yarısı aileleri ile sosyal medya üzerinden iletişim halindeler. Bu kesimin %16’lık bölümü ise hergün aileleri ile sosyal medya aracılığıyla görüştüklerini söyledi.

Utah, Provo’da bulunan Brigham Young Üniversitesi’nde 491 gencin katılımıyla sosyal medya kullanımı ve aile bağları arasındaki iletişim üzerine bir bilgi havuzu oluşturuldu. Sadece aile bağları hakkında değil, platform üzerindeki arkadaş bağları, asabiyet ve benzer konular üzerinde de bilgiler toplandı.

Araştırmanın sonucunda ise şu ortaya çıktı: Sosyal medya ve benzeri platformlardan aileleri, anne-babalarıyla görüşen kişiler, gerçek hayatta onlarla daha sıkı bağlar kuruyor. Aileleri ile sosyal medya üzerinden görüşen gençlerde depresiflik, agresiflik ve ihmalcilik daha az görülüyor.

Çalışmaya liderlik eden Üniversite psikologlarından Sarah Coyne, bu araştırmanın %100 verim sağlamadığını kabul ediyor. Çünkü çoğu zaman aile içerisinde istenmeyen kopukluklar da yaşanabiliyor.

Yeni nesil genç kitlenin günlük yaşantılarının büyük bir kısmını internette geçirmesi, aileleriyle kopukluk yaşayabileceklerinin kanıtı. Aileler, çocuklarıyla bu platform üzerinden bağlantı kurmaya başladıklarında ortadaki kopukluk, yavaş yavaş yok olmaya başlıyor. Yani çocuklarının dillerinden konuşmaya başladıklarında iki taraf da mutlu oluyor.