Anasayfa Haber Uluslararası Uzay İstasyonu’na Yeni Bir Arkadaş Gönderildi

Uluslararası Uzay İstasyonu’na Yeni Bir Arkadaş Gönderildi

Toyota tarafından geliştirilen Kirobo, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda görev alacak.
Toyota tarafından geliştirilen Kirobo, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda görev alacak.
Toyota tarafından geliştirilen Kirobo, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda görev alacak.
Toyota tarafından geliştirilen Kirobo, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev alacak.

Japon mühendisler tarafından geliştirilen Kirobo, UUİ’nun yeni maskotu olacak gibi gözüküyor.

Toyota firmasına bağlı Japon mühendisler tarafından inşaa edilen Kirobo isimli robot, Uluslararası Uzay İstasyonu’na doğru yola çıktı. Robot, Kasım ayında istasyona çıkacak Japon Astronot Koichi Wakata’yı karşılayacak.

Kirobo, yazılımı sayesinde Wakata’nın yüzünü tanıyabilecek. Böylece Kasım ayında Wakata’nın gelişiyle birlikte onu Japonca konuşarak karşılayacak.

9 Ağustos’ta Uluslararası Uzay İstasyonu’na varması beklenen Kirobo’nun ismi Japonca’dan geliyor. Umut ve Robot kelimelerinin birleşmesiyle Kirobo ismi ortaya çıkıyor.

Sevimli robot, Japonya’daki Tanegashima Uzay Üssü’nden gönderildi. Kargo gemisi içerisinde 3.5 tonluk erzak yardımı da bulunuyor. Kendisi ise ancak 1 kg ağırlığında.

Kirobo’nun tasarımında Japon manga karakteri Astro Boy temel alınmış. 34 Cm boyunda olmasına karşın uzun süreli konuşmalara girebilecek şekilde tasarlanmış. Yani boyundan büyük işlere kalkışabilecek.

Uzay’da bulunan robot hikayeleri insanların ilgisini her zaman için çekmiştir. Yıldız Savaşları serisindeki C-3PO ve R2-D2, Otostopçu’nun Galaksi Rehberi romanındaki Marvin sempatik hareketleriyle takipçilerin gönlünde taht kurmuştur.

Stanley Kubrick’in, Arthur C. Clarke’ın kaleminden sinemaya aktardığı 2001: Uzay Destanı’ndaki HAL 9000 gibi robotlar da korku unsuru olmuştur. Ancak Kirobo’nun sempatik tasarımı düşünüldüğünde, herhangi bir Astronot’u yok yere öldürebileceğini düşünmüyoruz.