NSA İnsanlara Pek Güvenmiyor!

In Haber, Mobil by Berker GüngörLeave a Comment

general_keith_alexander

Amerikan istihbarat teşkilatı NSA, bilgi sızmalarını önlemek için harekete geçti.

NSA, yani Ulusal Güvenlik Ajansı (National Security Agency) gerçekte Amerika’nın en güçlü örgütlerinden biridir. İç ve dış güvenlik konularında en geniş yetkilere sahip olan bu teşkilat, gerçekte ülkenin resmi casusluk teşkilatı olan CIA’yı bile gölgede bırakır. Ancak bu kadar güçlü olmak bile, NSA’yı beklenmedik veri sızıntılarından ve ortaya çıkan skandallardan korumaya yetmiyor.

Bunun en son örneği Edward Snowden vakasında yaşandı. Halen Rusya’da sığınmacı olarak yaşayan Snowden, gerçekte bir CIA teknik elemanıydı ve NSA bünyesinde dışarıdan kontratla çalışıyordu. NSA’daki işi sistem adminliği olan Snowden, örgütün kadrosunda bu işi yapan 1,000 adminden sadece biriydi. Görevi nedeniyle en gizli bilgilere bile ulaşabilen Snowden, NSA’nın yürüttüğü PRISM ve XKEYSCORE programları hakkındaki verileri basına sızdırmış, böylece bazılarına göre Watergate ebatlarında bir skandala imza atmıştı. Tabii sonunda canını kurtarabilmek için Rusya’ya kadar kaçmak zorunda kaldı, ama istihbarat örgütlerini iyi tanıyanlara göre kendisi tartışmasız olarak “merhum” statüsündedir.

Öte yandan, Snowden’in ortaya çıkardığı bir sorun var, NSA bundan sonra bünyesindeki bin kadar sistem adminine nasıl güvenecek, en gizli dosyalarını onların önüne nasıl serecek? NSA’nın başındaki isim olan general Keith Alexander, New York’ta katıldığı bir toplantıda bu sorunun cevabını gayet açıkça verdi. NSA en kısa zamanda sistem adminlerinin % 90’lık bölümünü kapının önüne koyacak ve onların işini otomatik sistemlere yıkacak!

Zaman içinde istihbarat toplama ve işleme işinin en azından bu kısmındaki insan faktörünü tamamen ortadan kaldırmayı uman Alexander, bu sayede olası güvenlik açıklarının önüne geçebileceklerini umuyor. Snowden’in adını anmadan yakın zamandaki olaylara atıfta bulunan general, aslında bu çalışmanın uzun zaman önce başladığını, fakat bir türlü istedikleri hızda yürümediğini de söyledi.

İlginizi çekebilir:

Kahrolası Federaller Peşinizde!

Eski CIA Yöneticisi Bomba Açıklamalarda Bulundu!

Amerika, Dinleyemediğini Kapatıyor!

Gizli Servisler Bu Markayı Kullanmıyor

Google’ın Mahkeme Açıklaması Şaşırttı

NSA, Facebook ve Yahoo’yu Tehdit Etmiş

Google FBI Mektuplarını Açıkladı

Huawei ve ZTE Firmaları ABD İçin Birer Tehdit mi?

Rus Malı Android İster Misiniz?

Pentagon’un siber kalkanı!

Gizli Servisten NASA’ya Beklenmedik Hediye!

NSA İnsanlara Pek Güvenmiyor!

Microsoft’un Sağlam Arkadaşları Var

John McAfee, Yeni Bir Güvenlik Cihazı Üreteceğini Açıkladı