Anasayfa Makale AMD Röportajı: “Konsol portları Radeon ekran kartlarında daha yüksek performans verecek.”

AMD Röportajı: “Konsol portları Radeon ekran kartlarında daha yüksek performans verecek.”

AMD EMEA MPU, GPU ve Chipset Satış Müdürü Neil Spicer ile gerçekleştirdiğimiz röportajda AMD’nin konsollardaki başarısını, APU’ları ve Gaming Evolved stratejisini konuştuk.

XBox One ve PlayStation 4 ile yeni nesil konsolların tamamını ele geçiren AMD bunun avantajını oyun dünyasında daha fazla kullanmak istiyor. Firma bu bağlamda oyun geliştiricilerinin konsollarda AMD platformunu kullanması sayesinde, özellikle konsoldan port edilen oyunların Radeon ekran kartlarıyla çok daha yüksek performans vereceğinden söz ediyor. Son derece sıcakkanlı olan Spicer, aslında AMD’nin yeni projelerini açıklamak için sabırsızlanıyor; fakat resmi onaylar gelmediği için yeni nesil GPU’lar konusunda direkt açıklamalardan kaçınıyor.

APU’lardan da bahseden firma, teknolojiyi kendilerin ortaya attığını ve bunun bir endüstri terimi olduğunu fakat rakiplerinin bu teknolojiyi kullanmasına rağmen APU’ya hale CPU demesinden pek hoşnut olmadıklarını dile getiriyor. Firma bununla birlikte rakiplerinin kendilerinden kopya çektiğini belirtmekten de kaçınmıyor.

Bununla birlikte aslında son derece önemli, stratejik bir noktanın altını çiziyor Spicer: Heterogeneous System Architecture yani Heterojen Sistem Mimarisi sayesinde geleceğin oyun konsollarında, PC ve laptoplarında hatta biraz araştırırsak mobil aygıtlarda bütün oyunların kodlanmasında AMD optimizasyonu bulunacağını belirtiyor. Zira HSA’nın destekçileri AMD, ARM, Imagination Technologies, MediaTek, Texas Instruments, Samsung Electronics ve Qualcomm’dan oluşuyor. Technopat olarak yeni nesil cep telefonu ve tabletler için AMD’den bir yanıt alamasak bile, HSA projesinin temel destekçilerine baktığımızda şirketin önümüzdeki dönem süprizler yapabileceğini düşünmeden yapamıyoruz.

AMD’nin değindiği bir başka konu da Gaming Evolved. Oyunculara AAA kalitede oyunlar sunan AMD, artık ülkelere göre daha belirli oyunlar sunacaklarını ve korsanın yaygın olduğu ülkelere daha çok online özellikli oyunları ekran kartlarıyla birlikte hediye edeceklerini belirtiyorlar. Neil Spicer ve AMD yetkilileri henüz Türkiye’yle ilgili kampanyalarını açıklamadılar ancak önümüzdeki dönemde Türkiye’de oyun hediyesinden ziyade Türkiye’ye özel kampanyalarla karşılaşırsak şaşırmayacağız.