Galaxy S4 Mini ve HTC One Mini Karşılaştırması

In Haber, Mobil by Kaan Arslan4 Comments

galaxys4minivshtconemini

Yeni yazımızda hem Samsung’un, hem de HTC’nin ”Mini” modellerini inceliyoruz!

Hem Galaxy S4 Mini hem de HTC One Mini, kullanıcılara sundukları küçük ekran boyutları ile övünüyorlar. Ancak kullanıcıların gözü ile işe yaklaşınca aklımızda bir soru beliriyor: ”Sıradan özellikler dışında, bu iki telefon başka ne sunabiliyor?” Sorunun cevabı için ise her iki telefonu da yan yana incelemeyi tercih ettik.

Güç

Samsung tarafına baktığımızda Galaxy S4 Mini, kullanıcılarına 1.7 GHz hızında çalışan bir Qualcomm Snapdragon 400 yonga setli Krait CPU ve Aderon 305 grafik işlemcisini sunuyor. Ayrıca 8 GB dahili depolama ile gelen ürün, bunun haricinde SD kart sayesinde kullanıcılara depolama alanını 64 GB’a kadar yükseltme imkanı tanıyor. Ürünün bellek miktarıysa gayet makul: 1.5 GB.

HTC tarafına baktığımızda da HTC One Mini kullanıcılara, 1.4 GHz hızında çalışan çift çekirdekli bir Qualcomm Snapdragon 400 işlemci sunuyor. Telefon, Galaxy S4 Mini’ye kıyasla 16 GB dahili ön belleğiyle ön planda. Ancak unutmamak gerekiyor ki, HTC One Mini kullanıcılara genişletilebilir bellek sunmuyor. Yani telefona SD kart takamıyorsunuz.

Bu başlık altında kazanan elbette Galaxy S4 Mini oluyor. HTC One Mini her ne kadar size hali hazırda 16 GB bellek sunsa da, Galaxy S4 Mini beraberinde getirdiği 64 GB SD kart desteğiyle uzun vadede çok daha mantıklı bir seçim oluyor.

Ekran

Her ne kadar iki telefon da kullanıcıya 4.3 inç ekran sunsa da, teknik detaylara girdiğimizde aradaki farkın dağlar kadar olduğunu fark edebiliyoruz. Galaxy S4 Mini beraberinde 256ppi (piksel yoğunluğu) birime sahip 956×540 çözünürlükteki HD Super AMOLED ekran sunuyor. HTC One Mini ise 341ppi desteğiyle 720p HD ekran sunuyor.

Bu kulvarda HTC One Mini’nin ezici üstünlüğü aşikar. Zira piyasadaki bazı üst seviye telefonlarda halen 720p ekran kullanılırken, HTC’nin kullanıcılara ”Mini” bir üründe bunu sunabilmesi takdire şayan.

galaxys4minivshtconemini2

Yazılım

Açıkçası bu  konuda karar vermek biraz zor. Zira her iki aygıt Android Jelly Bean 4.2.2 kullanıyor ve büyük ihtimalle her ikisi için de 4.3 Jelly Bean güncellemesi birkaç ay içerisinde çıkacak. Bu bağlamda aradaki tek fark, üreticilerin kendi mobil aygıtları için geliştirdikleri kullanıcı arayüzü oluyor.

HTC’nin Sense 5.0 arayüzüne karşılık birçok kullanıcı Samsung’un TouchWiz’ini tercih edebilir. Kısacası bu durum tamamen kişisel kararlara kalmış, öznel bir başlık.

Kamera

Birçok ”Mini” ürünün aksine her iki telefon da kullanıcılara flaşlı, otomatik odaklanabilen 8 Megapiksel kamera deneyimi sunuyor.

Ancak Galaxy S4 Mini’nin kamerası özel olarak coğrafi etiketleme, Touch Focus, yüz algılama ve panorama özelliklerini sunuyor. Ayrıca kamera 1080p 30 FPS’de video kaydedebiliyor. Telefonun ön kamerası ise 1.9 Megapiksel çözünürlüğe sahip.

HTC One Mini tarafına baktığımızda ise şirketin kendi UltraPixel teknolojisinin yanı sıra F2.0 açıklığı, 28mm lensleri ve gene S4 Mini gibi 30 FPS’de Full HD video çekebilme özelliğini görüşüyoruz. Ön kamerası ise 1.6 Megapiksel çözünürlüğe sahip.

Kısacası bu başlık altında her iki telefonun birbirinden bariz üstünlükleri bulunmamakta.

Boyut

Samsung Galaxy S4 Mini, adeta Galaxy serisine yakışacak tarzdan bir tasarıma sahip. Bir diğer yandan yumuşatılmış kenarları ve tek kontrol butonu ile telefon sanki üst modelinin küçültülmüş versiyonuymuş gibi görünüyor.

HTC One Mini de aynı şekilde kardeşinin küçültülmüş bir versiyonuna benzemekte. Ancak daha kalitesiz bir plastik ham maddesi ile istenilenleri tam olarak sağlayamıyor.

Dolayısı ile bu kulvarda kazanan Galaxy S4 Mini oluyor.

Sonuç

İncelememizin sonunda ise geldiğimiz nokta, Galaxy S4 Mini’nin daha iyi bir deneyim sunduğu. Her ne kadar iki telefon arasında seçim yapmak zor olsa da, Galaxy S4 Mini daha çok kullanıcıların istekleri doğrultusunda bir telefon olarak görünüyor. Elbette her şirket ”Mini” telefonlar üretebilmek adına birtakım özellikleri kısıyor. Ancak ücretine göre azaltılan özellikler hiçte önemsenecek detaylar değil. Bir akıllı telefonda portatif yapı ve performans arıyorsanız, Galaxy S4 Mini tam size göre.