Anasayfa Oyun World of Warcraft’ın 6 Milyon Yıllık Tarihi!

World of Warcraft’ın 6 Milyon Yıllık Tarihi!

World of Warcraft hakkında ilgi çekici 10 başlık.
World of Warcraft hakkında ilgi çekici 10 başlık.
World of Warcraft hakkında ilgi çekici 10 başlık.
World of Warcraft hakkında ilgi çekici 10 başlık.

World of Warcraft 6 Milyon yıldır oynanıyor. İşte inanılmaz sürede ortaya çıkan, WoW hakkında bilmediğiniz 10 gerçek…

World of Warcraft, 2003 yılında piyasaya sürüldüğünde bu kadar büyük bir oyuncu kitlesine ulaşacağı tahmin edilmiyordu. Belki de ediliyordu, kim bilir? Sonuçta arkasında devasa bir hikaye barındırıyordu. Blizzard, bu süreç içerisinde oyunu geliştirmeye devam etti. Ek paketlerin yanı sıra sürekli olarak büyük güncellemeler sundu.

World of Warcraft şu aralar 10 Milyon oyuncu barajının altına düşmüş olabilir. Ancak halen oynanıyor ve uzun bir süre de oynanmaya devam edecek. Mists of Pandaria ile kaybettiği oyuncuları da kendine çekmeyi başardı.

Devasa bir oyun olmasının yanı sıra içerisinde yığınla gizemli bilgi saklıyor. Bunda Blizzard yönetiminin esprili yaklaşımının da payı var elbette. Ancak bu gizler dışında, gözden kaçan şaşırtıcı bilgiler de bulunuyor. Bunları sizler için sıraladık.

10. Azeroth’un Büyüklüğü

World of Warcraft'ın geçtiği Azeroth Dünyası.
World of Warcraft’ın geçtiği Azeroth Dünyası.

Oyunun geçtiği Azeroth Dünya’sı her ek paket ile biraz daha büyüyor. Hatta Azeroth dışındaki düzlemlere bile gidebilme imkanı var (Outland). Azeroth’un 207 Km2‘lik bir alan kapladığı hesaplanmış. Karşılaştırma yapmak gerekirse, Londra 1.572 Km2‘lik bir alan kaplıyor.

9. Görevler, Satışlar ve Oynama Süresi

WoW içerisinde 12.000'den fazla görev mevcut.
WoW içerisinde 12.000’den fazla görev mevcut.

Hergün ortalama 16.6 Milyon görev tamamlanıyor. Ayrıca 3.4 Milyon eşya açık artırma (Auction House) pazarına koyuluyor. 12 Milyon oyuncu haftanın ortalama 22.7 saatini World of Warcraft’a harcıyor. Normal bir insan haftanın 36 saatini çalışma saatine ayırmakta.

8. Tauren Druid Irenk

Irenk isimli Tauren Druid, hiçbir yaratık öldürmeden 90. seviyeye ulaştı.
Irenk isimli Tauren Druid, hiçbir yaratık öldürmeden 90. seviyeye ulaştı.

Bir oyuncunun 1. seviyeden 90. seviyeye ulaşması hemen hemen 120 saatlik bir oyun süresine tekabül ediyor. Irenk adında bir Tauren Druid karaktere sahip oyuncu sadece arkeoloji ve toplama görevleri yaparak 90. seviyeye 12 saatte ulaştı. Bu süre boyunca hiçbir yaratık öldürmedi.

7. Blizzard’ın Kazancı Ne Kadar?

Blizzard'ın WoW üzerinden yaptığı kazanç Grenada'nın gayrisafi milli hasılatından fazla.
Blizzard’ın WoW üzerinden yaptığı kazanç Grenada’nın gayrisafi milli hasılatından fazla.

Asya rakamları dışında Blizzard, 2009 yılında toplam 800 Milyon Dolar kazanç sağladı. Asya dışında kalan oyuncular, World of Warcraft’ın %48’ini oluşturuyor. Bu kazanç Karayip Denizi’nde bulunan Grenada adlı ülkenin gayrisafi milli hasılatından katbekat fazla.

6. World of Warcraft, Ne Kadar Zamandır Oynanıyor?

İnsanlık tarihinden daha uzun zamandır WoW oynanıyor.
İnsanlık tarihinden daha uzun zamandır WoW oynanıyor.

2004 yılından bu yana, toptan bir hesap yapıldığında World of Warcraft’ın oynama süresi 6 Milyon yılı geçiyor. Bu insan ırkının dünya yüzeyindeki yaşantısından 30 kat daha fazla demek.

5. Yazılım

Bir oyun geliştiricisi kolay yetişmiyor. Hele ki konu Blizzard oyunuysa...
Bir oyun geliştiricisi kolay yetişmiyor. Hele ki konu Blizzard oyunuysa…

Oyunu oluşturmak için 150 geliştirici 4 yıl içerisinde 5.5 Milyon satır kod yazdı. Bu da takribi olarak 30.000 eşya, 1.400 mekan, 7.600 görev ve 5.300 NPC demek.

4. En Garip Easter Egg

World of Warcraft'ın en ürkütücü Easter Egg'i bu olsa gerek.
World of Warcraft’ın en ürkütücü Easter Egg’i bu olsa gerek.

World of Warcraft yapı itibariyle, daha öncede bahsettiğimiz üzere gizli esprilere de fazlasıyla yer veriyor. Bunlardan en garibi, Goldshire bölgesinin kuzeyinde bulunan bir evin önündeki çocuklar. Sabah 7.40 (Server Saati) olduğu zaman 5 çocuk pentagram oluşturacak şekilde diziliyorlar. Daha sonra oda içerisindeki müzik oldukça rahatsız edici bir hal alıyor ve gaipten “You Will Die – Öleceksin” sesi duyuluyor.

3. Corrupted Blood Plague

2005 yılında oyuncuların sinirlerini bozan Corrupted Blood Plague büyük bir kazaydı.
2005 yılında oyuncuların sinirlerini bozan Corrupted Blood Plague büyük bir kazaydı.

Kod diziliminde ortaya çıkan bir hata yüzünden, oyun içerisinde bir epidemik başladı. Aslında Zul’Gurub zindanı için tasarlanan Corrupted Blood Plague bir anda Azeroth’a yayıldı. Corrupted Blood Plague adı verilen hastalık yüzünden şehirlerde binlerce ölü karakter bulunuyordu. Bu hastalık karaktere yapıştığında onu öldürüyordu. Hatta çevresindeki oyunculara da zarar vermekteydi. Oyun adminleri tarafından birçok şehir ve kasaba karantinaya alınmıştı.

Epidemiologlar bunun üzerinde bir araştırma yaptı. Gerçek hayatta yaşanabilecek bir epidemiğin nasıl gerçekleşeceğinin kanıtı olarak gösterildi.

2. Oyuncular Arasında Kız-Erkek Orantısı

Oyun içinde tanışıp, gerçek hayatta evlenen sürüsüyle kişi mevcut.
Oyun içinde tanışıp, gerçek hayatta evlenen sürüsüyle kişi mevcut.

World of Warcraft oynayan her 5 kişiden 1’i kadın oyuncu. Kadın oyuncuların %42’si kendisini, erkek oyunculara karşı çekici hissettiğini açıklıyor. WoW oyuncuların %75’i gerçek hayatta WoW oynayan başka biriyle çıkıyor. Hatta bu birliktelik evliliğe bile dönüşebiliyor.

1. Colleen Lachowicz

Colleen Lachowicz'in WoW bağımlılığı onu siyasi alanda önemli bir konuma getirdi.
Colleen Lachowicz’in WoW bağımlılığı onu siyasi alanda önemli bir konuma getirdi.

ABD, Maine kasabasında yaşayan Collen Lachowicz adlı bir bayan, belediye başkanlığına adaylığını koyuyor. Rakipleri ise onunla dalga geçmek amacıyla World of Warcraft’taki Orc karakterinin suratına, onun yüzünü yapıştırıyor. Bu dalga geçme olayı ters tepiyor ve Lachowicz açık ara farkla belediye başkanı oluyor.