Tüketici Dostu Benchmark Testleri Geliştiriliyor

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

Cetvel Benchmark

Gerçekçi, performansı merkeze alan, batarya ömrü ve bağlantı gücünü test eden kullanıcı dostu akıllı telefon ve tablet testleri geliştiriliyor.

Berkeley Design Technology (BDTI) tüketici tecrübesini dikkate alan, akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazların derecelendirmesinde kullanılacak yeni bir benchmark testi üzerinde çalışıyor. Bu yeni yazılım sayesinde tüketiciler batarya ömrü, uygulama hızı, bağlantı gücü gibi mobil cihazlarda olduğu kadar kendileri için de önemli olan noktaları inceleyebilecek.

Bu yeni yazılım, tüketicilerin talebi doğrultusunda, gerçek mobil benchmarklarını ortaya çıkarmak için BDTI tarafından geliştirilecek. Geliştirilme sürecinde Qualcomm Technologies’in de yardımına başvurulacak.

BDTI’in başkanı Jeff Bier “Piyasada hali hazırda bulunan birçok mobil benchmark yazılımı tüketicileri kaale almıyor ve kolayca manipüle edilebiliyor. Gerçek tüketici isteklerini kaale alan oldukça az benchmark bulunuyor. Bizim kullanıcı tecrübesine odaklı testlerimiz gerçekçi performans sonuçlarını verecek” dedi.

Qualcomm firmasından ürün yönetimi ikinci başkanı Raj Talluri “Qualcomm daha gerçekçi, tarafsız ve saydam benchmark işlemlerinin ihtiyacını hissediyor. Bunun için mobil ürünlerin günlük hayattaki derecelendirilmesine dikkat edilmesi gerekiyor. BDTI’in derecelendirme sistemi sayesinde piyasadaki sentetik benchmark testlerinden kurtulup, tüketici odaklı bilgilere önem verilecek” dedi.

Qualcomm bu projenin en büyük destekçisi. BDTI bağımsız olarak bu yazılımı tasarlayacak ve piyasaya sürecek. 2013 yılı sonu, yaşanabilecek beklenmedik olaylar dahilinde gecikmesi ihtimalinde 2014’ün başı gibi bu yazılım piyasaya çıkacak.

BDTI bu derecelendirme programını küresel olarak kullanıma sunacak. Dünya çapındaki tüm tüketiciler, satıcılar, analiz firmaları ve üreticiler akıllı telefonları ve tabletleri için daha anlamlı sonuçlar ortaya çıkarabilecek.

Tencent firmasının ikinci başkanı Thirty Sun “Çin, mobil akıllı ürünler konusunda dünyanın en önemli bölgesi haline geldi. Çin’in en büyük internet sağlayıcılarından biri olarak, Tencent’in de Çinli tüketicileri düşünmesi gerekiyor. Bu konu da BDTI’in sağlayacağı bütüncül analiz yazılımına desteğimizi sağlayacağız” dedi.