Anasayfa Haber Elder Scrolls Online Ücretli Olacak!

Elder Scrolls Online Ücretli Olacak!

elder_scrolls_online

Bethesda en sonunda yeni MMO oyunu için nasıl bir pazarlama stratejisi izleyeceğini açıkladı.

Bilgisayar oyunları tarihine geçmiş klasik serilerden biri olan Elder Scrolls, eğer bir aksilik olmazsa 2013 yılında MMO olarak karşımıza gelecek. Elder Scrolls Online adıyla duyurulan yapım, oyuncular arasında farklı tepkiler aldı. Kimileri Elder Scrolls evreninde geçecek bir MMORPG’ye gayet olumlu bakarken, kimileri de bunun kötü bir fikir olduğunu söyledi.

Öte yandan Bethesda hızla oyunu yetiştirmeye çalışırken, bir kaç video dışında pek fazla bilgi sızdırmamaya özen gösteriyor. Ancak geçtiğimiz gün yaptıkları bir açıklamada, en sonunda oyunun tüketiciye ne şekilde sunulacağı konusuna bir açıklık getirdiler. Bu açıklamaya göre, Elder Scrolls Online tüketiciye aylık abonelik ücreti karşılığında sunulacak. İlk 30 gün bedava deneme yapabilecek olan oyuncular, bundan sonra oynamaya devam etmek isterlerse, ayda 15 dolar ücretle abonelik alacaklar.

Bethesda yetkilileri bu modeli seçmelerinin ardındaki sebebin, oyunculara tüm içeriği sınırsızca sunmak olduğunu söylüyorlar. Elder Scrolls Online’ın önceki oyunlardan da daha fazla serbestliğe sahip olacağı ve oyuncuları sadece parayla aşılabilen engellerle çevirmenin buna büyük darbe vuracağı söyleniyor. Kaldı ki Bethesda’nın yaptığı hesaba göre, F2P türü bir oyunda doğru düzgün bir noktaya gelebilmek için oyuncuların yaptığı ortalama masraf, her koşulda aylık abone ücretinin de üstüne çıkabiliyormuş.

World of Warcraft ve EVE Online gibi nadir oyunların abonelik sistemini devam ettirebildiği MMO pazarında Elder Scrolls Online ne kadar başarılı olacak, bilemiyoruz. Star Wars etiketli oyunların bile kısa sürede F2P, yani “giriş bedava” iş modeline dönmek zorunda kaldıklarını düşününce, durum çok parlak görünmüyor. Ama öte yandan, Bethesda kendine ciddi bir izleyici kitlesi oluşturabilmiş nadir firmalardan biridir ve belki de bu kitle yeni oyunu abone sistemiyle ayakta tutmaya yetebilir.

Video Reklam: