Anasayfa Haber Minyatür İnsan Beyni Üretildi

Minyatür İnsan Beyni Üretildi

Biyoteknoloji sayesinde laboratuvar ortamında insan beyninin birebir minyatür kopyası elde edildi.
Biyoteknoloji sayesinde laboratuvar ortamında insan beyninin birebir minyatür kopyası elde edildi.

Nörolojik hastalıklara çare bulunması amacıyla laboratuvar ortamında insan beyni üretildi.

Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre 4mm büyüklüğünde insan beyninin birebir minyatür modeli üretildi. Beyin düşünce kabiliyetinden yoksun. Araştırmacılar minyatür beyin sayesinde, nörolojik hastalıklara ışık tutmayı amaçlıyor.

İnsan beyni, anatomik olarak incelendiğinde tüm evren içerisindeki en karmaşık yapı olarak karşımıza çıkıyor. Nöroloji alanında çalışan bilim-insanları, buluşu nefes kesici ve büyüleyici olarak yorumladı.

Araştırmayı ve deneyi Avusturya Bilim Akademisi Moleküler Biyoteknoloji Enstitüsü’ndeki bilim-insanları yaptı. Laboratuvar ortamında geliştirilen minyatür beynin, aynı insanda olduğu gibi katmanlara sahip olduğu belirtildi.

Minyatür beyni oluşturmak amacıyla embriyotik kök hücreleri ve erişkin insan deri hücreleri kullanıldı. Embriyoyu beyin ve spinal kord yapısı oluşturmak üzere düzenlediler. Mikroskobik boyutlardaki bir platform üzerinde bu yapı geliştirildi. Bunun için bir bioreaktör kullanıldı. Besin banyosu uygulanarak yapı içerisinde oksijen oluşması sağlandı.

Hücreler böylelikle beynin, beyin korteksi, retina ve hipokampüs bölümlerini oluşturdu. Hipokampüs’ün oluşması ise sevinçle karşılandı. Çünkü erişkin bir beyindeki tüm hafıza olayları bu bölgede yaşanıyor.

Bilim-insanları yaklaşık 2 aylık bir araştırmanın sonucunda insan beyninin, minyatür bir modelini oluşturmayı başardı. Bu beyinlerden birden çok elde edildi. Yaklaşık 1 yıldır da hayatta kalmayı başardılar. Beyinler büyüme emaresi göstermiyor. Kan takviyesi yapılmıyor. Sadece beyin dokusundan oluşuyor. Bu yüzden besinler ve oksijen bir araya gelip, beyin hareketliliği göstermiyor.

Minyatür beyin sayesinde birçok nörolojik hastalık yakından incelenebilecek. Başta şizofreni ve otizm olmak üzere beyin merkezli hastalıkların yapısı anlaşılabilecek. Araştırmaya önderlik eden Jürgen KnoblichGelecekte beynin biyolojik gelişim bozukluğundan kaynaklanabilen otizm ve şizofreni gibi hastalıkları kültür ortamında üretip araştırmayı düşünüyoruz“dedi. Ayrıca mikrosefali adı verilen beyin küçüklüğü hastalığı da mercek altına alınabilecek.