Samsung Galaxy Note 3

Samsung Galaxy Note 3 Tanıtıldı! İşte Teknik Özellikleri

In Mobil, Teknoloji by Ali Güngör1 Comment

Samsung’un heyecanla beklenen yeni Phablet’i Galaxy Note 3, Berlin’deki UnPacked etkinliğinde yapıldı. İşte yeni Samsung Galaxy Note 3’ün teknik özellikleri…

Samsung Galaxy Note 3

Samsung Galaxy Note 3

Samsung Electronics, Galaxy serisinde iri ekranıyla dikkat çeken Note alt serisine GALAXY Note 3’ü ekledi. Berlin’de düzenlenen UnPacked etkinliğinde yapılan tanıtımda geniş, FUll HD ekran ve Samsung GALAXY Note 3 S Pen´in ile Galaxy S4’te gördüğümüz çift dört çekirdekli işlemci ve yeni yazılım özellikleri birleşiyor.

Android işletim sisteminin RAM ihtiyacını karşılamak için 3GB RAM ile donatılan Galaxy Note 3, dev bir ekrana sahip: 5.7 inç! Full HD Super AMOLED ekranı, çerçevenin içerisinde daha geniş duruyor. Tasarım 8.3 mm’ye inceltilirken, ağırlık 168 gram ile Note 2’den daha hafif.

Diğer dikkati çeken özellikler arasında 3,200mAh batarya, 13 megapiksellik kamera, CRI LED flaş, Smart Stabilization ile titreşim önleme yer alıyor. Jet Siyah, Klasik Beyaz ve Uçuk Pembe renklerinde satışa sunulacak olan Samsung Galaxy Note 3 aynı zamanda farklı renkte değiştirilebilir arka kapak seçeneklerine de sahip olacak.

Yeni S Pen ile Air Command (Temassız Komut) özelliği sayesinde kullanıcı komutları ezberleme veya farklı menülere bakma ihtiyacı kalmadan ekranlar arasında kolayca geçiş sağlayabiliyor.  Temassız Komut özelliği aynı zamanda aşağıdaki tuş fonksiyonlarına da erişim sağlıyor:

• Kullanıcıların el yazısıyla not yazmalarını, bir işlevi otomatik olarak uygulamalarını ve el yazısı ile yazılmış bilgiyi formatlı içeriğe dönüştürmelerini sağlayan Action Memo (Görev Notu) ile anında bir çağrı başlatabilir, rehbere kişi ekleyebilir, harita üzerinde bir adrese bakabilir, web’de arama yapabilir, yapılacaklar işler listesine bir görev kaydedebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz

• Scrapbook (Karalama Defteri) özelliği web, YouTube ve Gallery dahil çeşitli kaynaklardan gelen içerik ve bilgileri, kullanıcıların toplanan içeriğin hepsini bir defada görüp düzenleyebilmesini veya izleyebilmesini sağlamaktadır. Tüketiciler içeriği daha sonra kullanmak üzere kaydettiklerinde Karalama Defteri ayrıca kaynak materyali veya URL’leri toplayarak bunların kolayca orijinal kaynağı ile ilişkilendirilebilmesini sağlamaktadır.

• Screen Write (Ekran Notu) özelliği mevcut sayfanın tam ekran görüntüsünü cihaza kaydederek kullanıcıların bu resim üzerinde not veya ek bilgi yazmalarını sağlamaktadır.

• S Finder kullanıcıların telefonlarında kapsamlı içerik araması gerçekleştirmelerini sağlamaktadır. Kullanıcılar tarih, yer ve içerik türü gibi anahtar sözcükleri veya filtreleri girerek ilgili belgeler, olaylar, iletişim dizisi ve hatta yardım sayfasında, hepsi bir arada arama gerçekleştirebilirler. Ayrıca kullanıcılar notlarında el yazısı ile girilmiş içerik ve ajanda uygulamalarında arama yapabilir, ayrıca simge ve formülleri de arayabilirler.

• Pen Window (Kalem Panceresi)özelliği kullanıcıların S Pen’i çizim ve not yazmanın dışında gerçek bir çoklu görev deneyimi için küçük bir uygulama penceresinin açılması amacıyla kullanmalarına izin vermektedir. Kullanıcılar, sadece ekranın herhangi bir yerine herhangi bir boyutta bir pencere çizerek kolayca ve hızla YouTube, hesap makinesi veya İnternet Tarayıcısı gibi başka bir uygulama penceresini ekrandaki mevcut işlemi durdurmaksızın kolayca ve hızla açabilir.

Samsung Galaxy Note 3

Samsung Galaxy Note 3

Daha gelişmiş bir not tutma deneyimi için yeni S Note tüketicilerin kullanıcı dostu bir arayüz ve Easy Chart özelliğini kullanarak kolayca notlarını yazmalarını, düzenlemelerini, organize etmelerini ve notlarına göz atmalarını sağlamaktadır. Yeni S Note aynı zamanda Evernote veya bir Samsung hesabı ile senkronize edilebilirken ve farklı cihazlarlardan erişilmesi ve görüntülenmesine de olanak sağlıyor. Ayrıca bir kullanıcının web veya Note 3 içeriğinden sadece belirli bir resim parçasını almak istemesi halinde, gelişmiş yeni Easy Clip özelliği, arzu edilen resmin etrafını çizmelerini ve sonra bu içeriği daha hassas bir şekilde kırpılmış bir resme dönüştürmelerini sağlamaktadır.

Flipboard uygulaması ile yapılan ortak bir çalışmanın ürünü olan ve kişiselleştirilmiş haberler, sosyal medya, eğlence ve anında içerik deneyimi sunan My Magazine özelliği takip ettiğiniz haber ve içeriklere daha kolay erişmenize olanak sağlıyor.

• Yeni Çoklu pencere ile kullanıcılar bir pencereyi kapatmadan ya da yeni bir sayfa açmadan kesintisiz bir şekilde uygulamalar arasında geçebilmekte, programlar arasında üretkenlik ve işbirliğini artırabilmektedirler. Kullanıcılar ayrıca aynı anda iki pencerede tek uygulamayı da çalıştırabilir. Örneğin kullanıcılar bir tarayıcıda haberleri okurken diğerinde bir web araması gerçekleştirebilir veya ChatON üzerinden bir arkadaşa anlık mesaj gönderirken diğerinde başka bir arkadaştan gelen mesajı okuyabilir

• Ayrıca kullanıcılar Yeni Multi Window’daki Drag and Drop (Sürükle ve Bırak) özelliğini kullanarak metin veya resim gibi içeriği kolayca bir seferde bir pencereden diğerine taşıyabilmektedirler.

• Pen Window (Kalem Penceresi) tüketicilerin ekranda pencere çizmelerine izin vererek popüler uygulamaları başlatırken GALAXY Note 3’teki mevcut görevleri sürdürmelerini sağlamakta ve çoklu görev deneyimini geliştirmektedir.

Samsung Galaxy Note 3

Samsung Galaxy Note 3

Daha önce Galaxy S4 ile tanıtılan Group Play kullanıcıların aynı müziği çalmalarını, aynı oyunu birlikte oynamalarını ve belgeleri paylaşmalarını sağlarken, şimdi geliştirilmiş özellikleri sayesinde kullanıcıların videoları arkadaşlarıyla paylaşmalarını ve içeriği aynı anda birlikte oynatmalarına da olanak sağlıyor. Kullanıcılar ayrıca beş adede kadar cihazı birbirine bağlayarak “büyük ekran” görüntü deneyimi de oluşturabiliyorlar.

GALAXY Note 3, kullanıcıların telefonları çalındığında veya kaybettiklerinde telefonlarını devre dışı bırakmalarını sağlayan gelişmiş bir Telefonumu Bul özelliğine de sahip. Geliştirilmiş kullanıcı kimlik doğrulaması ile, çalıntı telefonların fabrika ayarlarına getirilmesini önlemektedir. Ayrıca kullanıcıların kayıp veya çalıntı cep telefonlarından verileri uzaktan izlemelerini veya silmelerini sağlamaktadır.

Samsung GALAXY Note 3 Özellikleri

2.5G (GSM/ GPRS/ EDGE): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz

3G (HSPA+ 42Mbps): 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz

4G (LTE Cat 4 150/50Mbps) : 6 farklı bant seçeneği (Pazara göre değişiklik gösterebilir)

İşlemci LTE: 2.3 GHz 4 Çekirdek İşlemci

3G: 1.9 GHz 8 Çekirdek İşlemci ( A15 1.9 GHz + A7 1.3 GHz)

İşlemci seçimi, cihazın sunulduğu pazara gore değişiklik gösterebilir.

Ekran 5.7 inç (144.3mm) Full HD Super AMOLED ekran (1920 x 1080)
İşletimSistemi Android 4.3 (Jelly Bean)
Kamera Arka Yüz: 13 Mega-pixel BSI Sensör, Oto-Zum kamera Smart Stabilization ile birlikte,
LED Flash (High CRI), ve Zero Shutter Lag ileÖn Yüz: 2 Megapiksel Kamera BSI sensör Smart Stabilization ile beraber,

Full HD kayıt ve oynatma @30fps

Dual Camera: Dual Shot / Dual Recording/ Dual Video Call

Kayıt ve oynatma: UHD 30fps, Smooth motion (FHD 60fps), Yavaş Çekim (HD 120fps)

Kamera Modu: Drama Çekimi, Sesli Çekim, Hareketli Fotoğraf, Eraser, En İyi Fotoğraf, En İyi Yüz, Güzellik Çekimi, HDR (High Dynamic Range), Panorama, Spor Çekimi, Golf, Surround shot, Live effect

Video Codec: H.264, MPEG-4, H.263, VC-1, WMV7, WMV8, Sorenson Spark, MP43, VP8, HEVC

Kayıt ve Oynatma: Full HD (1080p), UHD (*pazara gore değişiklik gösterebilir)

Audio Codec: MP3, AAC/AAC+/eAAC+, WMA, AMR-NB/WB, Vorbis, FLAC(*), WAV(*)

(*) Ultra High Quality Audio (~192KHz, 24 bit) destekli

S Pen Temazsız Komut: Görev Notu, Karalama Defteri, Ekran Notu, S Finder, Kalem Penceresi

S Note, Multi Window, new Easy Clip, Direct Pen Input

Katma Değerli Özellikler Group Play: Müzik Paylaşma, Fotoğraf Paylaşma, Video Paylaşma, Doküman Paylaşma, Oyun Oynama
Story Album, S Translator
Samsung Smart Scroll, Samsung Smart Pause, Air Gesture, Air View
Samsung Apps, Samsung Hub, ChatON (Voice/Video Call, Share screen, 3-way calling), Samsung WatchON
S Voice™ Hands Free, S Health
Samsung Adapt Display, Samsung Adapt Sound

Dokunma hassasiyetinin otomotik ayarı (Eldiven Hassasiyeti)

Samsung Link, Screen Mirroring
Güvenlik Asistanı, Samsung KNOX
Google Mobile Hizmetleri Chrome, Search, Gmail, Google+, Maps, Play Books

Play Movies, Play Music, Play Store, Hangouts

Voice Search, YouTube, Google Settings, Play Games, Messenger

Bağlantı WiFi 802.11 a/b/g/n/ac (HT80)

GPS / GLONASS

NFC,  Bluetooth® v 4.0 (LE)

IR LED (Uzaktan Kumanda), MHL 2.0

Sensör Hareket, Hız Ölçer, Jeomanyetik, Jiroskop, RGB

Işık, Barometre, Sıcaklık&Nem Oranı, Yakınsama

Hafıza 32/ 64 GB Kullanıcı Hafızası + microSD (64 GB’a kadar)

3GB RAM

Boyut 151.2 x 79.2 x 8.3mm, 168g
Pil Standart pil, Li-ion 3,200 mAh
Samsung Galaxy Note 3

Samsung Galaxy Note 3

Samsung Galaxy Note 3

Samsung Galaxy Note 3

Samsung Galaxy Note 3

Samsung Galaxy Note 3

Samsung Galaxy Note 3

Samsung Galaxy Note 3