Anasayfa Oyun En İyi 25 PlayStation Oyunu

En İyi 25 PlayStation Oyunu

PlayStation tarihine etki etmiş en iyi 25 oyun.
PlayStation tarihine etki etmiş en iyi 25 oyun.
PlayStation tarihine etki etmiş en iyi 25 oyun.
PlayStation tarihine etki etmiş en iyi 25 oyun.

Sony’nin PlayStation 4’ü çıkarmasına az kala, konsol dünyasına yön veren en iyi 25 PS oyununa yakından bakalım.

Sony, önümüzdeki iki ay içerisinde yeni nesil oyun konsolu PlayStation 4’ü piyasaya sürecek. Japonya merkezli firma konsol macerasına 1994 yılında PlayStation ile başlamıştı. Sony, Nintendo’nun siparişi üzerine bir CD-Rom üzerinde çalışıyordu. Ancak Nintendo bu siparişten vazgeçince Sony, PlayStation projesine başladı.

Neredeyse 20 yıllık süreç içerisinde PlayStation’a çıkan binlerce oyun oldu. Bazıları oyun tarihinde silinip giderken, bazıları ise gelecek nesillere örnek oldu. Bu makalemizde, herhangi bir sıralama yapmadan PlayStation tarihi boyunca çıkmış, PlayStation tarihine yön vermiş en iyi 25 oyunu listeledik.

Grand Theft Auto 3 (2001)

Grand Theft Auto 3
Grand Theft Auto 3

Rockstar Games’in unutulmaz GTA serisini, 3 Boyutlu arenaya çıkartacağı duyurulduğunda herkes şaşırmıştı. Açık ara farkla Rockstar Games’in en iyi oyunlarından biri olan GTA 3, açık-dünya konseptinin yaygınlaşmasına ön ayak olmuştu. Bugün bakıldığında GTA 3 oldukça nostaljik gelebilir. Ancak piyasaya ilk sürüldüğünde konsollarda ve masaüstü oyunlarda getirdiği yankı halen sürüyor. Bu oyun sayesinde PlayStation 2’nin satışlarında patlama yaşanmıştı. GTA 3 bu denli büyük bir başarıya ulaşmasaydı, GTA 5’in gelmeyeceğini de unutmayın.

Shadow of the Colossus (2005)

Shadow of the Colossus
Shadow of the Colossus

IGN tarafında da en iyi PS2 oyunu olarak seçilen Shadow of the Colossus, Team Ico adlı ufak bir firma tarafından geliştirilmişti. Arkasına Sony’nin desteğini alan Team Ico, ortaya inanılması güç benzersiz bir oyun çıkartmayı da başardı. Wander isimli karakterin, 16 devi bilgelik ve zeka ile öldürmesini konu alan bu oyunun oldukça naif bir anlatımı vardı. Ancak o kocaman devleri öldürmek, oyunculara daha önce yaşamadıkları bir tecrübe yaşatmıştı. Yıllar sonra oyunun HD sürümü PlayStation 3 için piyasaya sürülmüştü.

LittleBigPlanet (2008)

LittleBigPlanet
LittleBigPlanet

PlayStation 3 ile birlikte piyasaya sürülen yeni nesil oyunlardan biri olan LittleBigPlanet’in bu kadar tutması beklenmiyordu herhalde. Ancak o şirin bez bebeklerin ve eğlenceli bölümlerin insanı kendisine çekeceğine kesin gözüyle bakılıyordu. Grafiksel açıdan pek fazla birşey iddia etmeyen LittleBigPlanet, oyunculara kendi tecrübelerini yaşayabilmeleri için özgürlük tanıyordu. Farklı oynanış tarzı ve şirin hikayesiyle 7’den 77’ye herkesin sevebileceğin bir yapıya sahipti. Bugüne kadar LBP’ye 5 Milyon’dan fazla bölüm tasarlandığı belirtiliyor. Ucu açık yapısı sayesinde, oyuncular da yeni bölümlerle LittleBigPlanet’in büyümesine yardımcı oldu.

Resident Evil (1996)

Resident Evil
Resident Evil

Korku oyunlarının babası, zombilerin şahı: Residen Evil. Capcom tarafından geliştirilen ve ilerleyen yıllarda zombi kültüne katkıda bulunan Resident Evil, oyuncuların kabuslar görmesine sebebiyet vermişti. Zombilerin gerçekçiliği, karanlık atmosferi sayesinde oyuncuyu kendisine çeken Resident Evil, onları birer zombiye çeviriyordu. Kamera açıları, oyunun korku atmosferini tavana çekiyordu. Oyuncuların sağlık ekipmanı ve mermi sıkıntısıyla boğuşması da onlara ecel terleri döktürmeye yetiyordu.

Tomb Raider (1996)

Tomb Raider
Tomb Raider

PC platformunda da oldukça ses getiren Tomb Raider, özellikle PlayStation 1’de kendisine inanılmaz bir hayran kitlesi toplamayı başarmıştı. O dönemde erkek ana karakterlerin egemen olduğu bir oyun endüstrisi vardı. Lara Croft sayesinde, oyuncular kadın karakterlerin de korkusuzca oradan, buraya sıçrayabileceğini ve maceralara atılabileceğini görmüştü. Ters taklalar atan, arkeolojik eserler için doğal yaşamı bile katleden Lara Croft, yıllardır erkek oyuncuların vazgeçilmezi haline geldi.

Crash Bandicoot (1996)

Crash
Crash

PlayStation 1’in en beğenilen oyunlarından ve karakterlerinden biri. Modern bir Sonic ya da Donkey Kong olarak adlandırabileceğimiz Crash, şapşal görünmesine rağmen ciddi maceralara atılıyordu. 3 Boyutlu, platform oyunların sonunun geldiği bir dönemde oyuncularla buluşan Crash, herkesi yanıltmayı da başarmıştı.

Devil May Cry (2001)

Devil May Cry
Devil May Cry

Bu başlık sadece Dante karakteri örnek gösterilerek bile geçilebilir. Ancak Devil May Cry serisinden ufak anektodlar vermemek elde değil. PlayStation 2 ile başlayan Devil May Cry macerası halen sürmeye devam ediyor. Karizmatik Dante’nin iblislerle ve ne idüğü anlaşılamaz ucube yaratıklarla mücadelesi asla sonlanmayacak gibi görünüyor. Bugün oyuncular God of War’a nasıl hayranlıkla bakıyorsa, Devil May Cry da ilk çıktığında öyle bir hayran kitlesi yaratmıştı. Devil May Cry’ın animesi, çizgi romanı ve daha birçok yan ürünü de oyunseverlerin karşısına çıktı.

Tony Hawk’s Pro Skater (1999)

Tony Hawk's Pro Skater
Tony Hawk’s Pro Skater

Efsane kaykay simülasyonu. Arcade havaya sahip olan Tony Hawk’s Pro Skater, PlayStation 1 severlerin eline ilk ulaştığında, kaykay deneyiminin bu denli eğlenceli olabileceği akıllarında gelmemişti herhalde. Ancak oyun kısa sürede büyük bir oyuncu kitlesi toparladı. İnanılmaz punk-rock müzik listesi, imkansız gözüken kaykay numaralarıyla oyun gecelerine hayat verdi.

Final Fantasy VII (1997)

Final Fantasy VII
Final Fantasy VII

Final Fantasy başlı başına bir makale konusu. Ancak bizi ilgilendiren ’97 senesinde PlayStation 1 için çıkarılan sürümü. Final Fantasy serisi, 7. oyunu ile kaldığı yerden PlayStation platformunda devam etme kararı aldı. Halen devam eden serinin, bugüne kadar ulaşmasındaki en önemli etken, oyunculara sağlam altyapıya sahip bir RPG oyunu sunulmasıydı.

Tekken (1995)

Tekken
Tekken

Namco tarafından geliştirilen Tekken, dövüş oyunu açlığı çekildiği bir dönemde piyasaya sürülmüştü. Tekken, 1 Milyon satış barajını geçen ilk PlayStation oyunu olma sıfatını elinde tutuyor. Rahat oynanabilirliği, kolay komboları ile öğrenmesi oldukça kolay bir dövüş oyunuydu. Tabii biz gene de tuşlara rastgele basmadan edemiyorduk.

Uncharted: Drake’s Fortune (2007)

Uncharted
Uncharted

Yeni nesil Indiana Jones olarak adlandırılan Nathan Drake, PlayStation 3 platformuna ilk kez konu olduğunda kimse ona şans tanımıyordu. Ancak oyunun küresel çapta etki yapmasıyla birlikte, Uncharted sağlam bir üçlemeye dönüştü. Peşi sıra 2 farklı oyunu da, oyunseverleri doyurmaya yetmedi. Naughty Dog, Uncharted ile tanınarak büyüdü ve oyunseverlere Last of Us’ı sunmayı da başardı. Uncharted olmasaydı, Last of Us da olmayacaktı.

Driver (1999)

Driver
Driver

Driver GT Interactive Software tarafından PlayStation 1’e özel olarak hazırlandı. Oyun daha sonrasında birçok platformda da boy gösterdi. Yapımcıların 70’ler ve 80’lerdeki araba kültünü alıp, çılgın bir yapıyla PlayStation’a dökmesi, yarış oyunları hakkındaki fikrimizi de değiştirmeye yetti.

Metal Gear Solid (1998)

Metal Gear Solid
Metal Gear Solid

Birçok oyuncu tarafından sadece PlayStation tarihinin değil, oyun tarihinin de en iyisi olarak gösterilen Metal Gear Solid. Snake adlı ajanın gizlilik, boss dövüşleri ve kutuya saklanma teknikleriyle dolu bir oyun. Snake, PlayStation’un en büyük kazanç kapılarından biri oldu. Gizliliğe dayalı oyun yapası ve farklı boss dövüşleriyle kendine has bir takipçi kitlesi toparladı.

Silent Hill (1999)

Silent Hill
Silent Hill

Listedeki bir başka kült korku oyunu. Silent Hill’de yaratıkları avlamaktan çok onlardan ne kadar uzun süre kaçabileceğimizi deneyimliyorduk. Karanlık ve sislerle kaplı bir kasabada yolunu bulmaya çalışan bir karakterin hikayesini anlatan Silent Hill, ilerleyen yıllarda çıkacak yeni oyunlarıyla korkunun ne demek olduğunu gösterecekti.

Guitar Hero (2005)

Guitar Hero
Guitar Hero

Guitar Hero’nun bu kadar patlamasının sebebi, oyunla birlikte satın alınan oyuncak gitar olsa gerek. Ekrandaki mavi, kırmızı, yeşil ve diğer renk cümbüşü içerisindeki butonlara zamanında basarak bir rock yıldızı olabiliyordunuz. Yıllar içerisinde çıkacak diğer oyunlarıyla da kendinden sıklıkla söz ettirecek Guitar Hero, şu aralar emekliliğini yaşıyor.

Medal of Honor (1999)

Medal of Honor
Medal of Honor

İkinci Dünya Savaşı FPS oyunlarının en bilindik, en sevilen oyunlarından biri. Hatta ilki bile diyebiliriz. Tek başımıza koca Nazi ordusuna karşı mücadele veriyorduk. Medal of Honor’ın bu denli patlama yapması sinema ve televizyona bile etki edecekti.

Wipeout (1995)

Wipeout
Wipeout

Fütüristik bir yapıya sahip olan Wipeout, Psygnosis isimli bir firma tarafından geliştirilmişti. Elektronik bazlı müzikleri ve çılgın yarış pistleriyle oyuncuları kendisine anlamsızca bağlamayı bilmişti. Yarışı kazanmak için araçlardan atılan kaotik silahlar ise ekranda değişik ışık parlamalarına hatta geçici körlüğe sebebiyet verebiliyordu.

SSX (2000)

SSX
SSX

Arcade yapıya sahip bir gerçek dışı oyun daha. Tony Hawk’s Pro Skater’da da olduğu gibi bir simülasyon olarak sunulan ancak fizik kurallarına aykırı hareket etmesi yüzünden oyuncuların aşık olduğu bir oyun: SSX. Kendisi aslında bir snowboard oyunu. Dinamik ve eğlenceli müziklerinin yanı sıra, gerçeküstü fizik motoru sayesinde oyunculara inanması güç hareketler yapabilmesine olanak sağlıyordu.

Patapon (2008)

Patapon
Patapon

Minik, şirin ama acımasız Patapon yaratıkları, insanların PSP alma sebebiydi. Oyuncunun verdiği komutlar ile imparatorluklar yıkabilen Pataponlar, çıkardıkları şirin seslerle otobüs içerisinde size tip tip bakılmasına sebebiyet veriyordu.

Killzone 3 (2011)

Killzone 3
Killzone 3

Killzone 3 her ne kadar çok başarılı bir FPS oyunu olmasa da PS3 kullanıcıları için yeri bambaşka. Çünkü Killzone 3, PlayStation Move ve 3D desteğini birarada veren ilk oyundu. Kontrollere alışması biraz güçtü. Ancak oyunculara Move desteği ile farklı bir deneyim yaşatılmıştı.

God of War (2005)

God of War
God of War

PlayStation 2 ile birlikte piyasaya sürülen God of War, Yunan mitolojisinin ne denli sapkın olabileceğini gözler önüne seriyordu. Oyuncular Kratos’un zalim ve korkunç dövüş hareketleri karşısında şoka uğraşmıştı. Oyundaki kan ve şiddet seviyesi oldukça yüksekti. Serinin diğer oyunları da ilk oyunun gölgesinde kalmadan, her zaman zirvede kendilerine yer buldu.

Heavy Rain (2010)

Heavy Rain
Heavy Rain

Quantic Dream tarafından geliştirilen Heavy Rain bir oyundan fazlasıydı. Yapımcıları tarafından interaktif sinema olarak adlandırılan Heavy Rain, standart oyunların yapısını bir anda hor görmemize sebep olmuştu. Alternatif seçenekleri, onlarca farklı sonu sayesinde baştan sona defalarca oynadığımız bir oyun haline gelmişti.

Ridge Racer (1995)

Ridge Racer
Ridge Racer

Colin McRae Rally ya da Gran Turismo yokken Ridge Racer vardı. Oyunculara gerçekçi bir araba simülasyonu sunan Ridge Racer her ne kadar unutulmaya yüz tutsa da, kendinden sonra geleceklere örnek olmuştu.

SingStar (2004)

SingStar
SingStar

SingStar, kareoke partilerinin şeklini değiştiren bir oyun oldu. Ev halkı, Singstar sayesinde daha önce tonlarca para ödedikleri Kareoke sistemlerini çöpe attı. Oyun içerisinde her zevke göre bir parça bulunuyordu. PlayStation 2’ye takılan mikrofon sayesinde arkadaşlarınıza, kötü sesinizle zulm etmenin yeni bir yolunu bulmuş oldunuz.

Gran Turismo (1997)

Gran Turismo
Gran Turismo

Gran Turismo’dan bahsedip, bu oyunu listeye eklememek olmaz. GT, konsol oyunlarındaki araba yarışı eksikliğini gidermeyi oldukça iyi bir şekilde başarmıştı. Dünya’nın birçok yerinden birebir kopyalanmış yarış pistlerinin yanı sıra ünlü otomobil markalarının arabalarıda oyun içerisinde bulunuyordu. GT, sadece oyuncuların değil, araba sevdalıların da vazgeçemediği bir oyun haline gelmişti.