Facebook yapay Nöral Ağ oluşturarak, bizim hakkımızda daha fazla bilgi edinmek istiyor.

Facebook Bizi Daha Yakından Tanımak İstiyor

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

Facebook yapay Nöral Ağ oluşturarak, bizim hakkımızda daha fazla bilgi edinmek istiyor.

Facebook yapay Nöral Ağ oluşturarak, bizim hakkımızda daha fazla bilgi edinmek istiyor.

Facebook, nöral ağlar oluşturarak kişisel hayat hakkında daha fazla bilgi almaya çalışacak.

Devasa sosyal medya platformu, kişisel yaşamlarımıza daha fazla girmek için yeni bir yaklaşım üzerinde çalışacağını açıkladı. Kullanıcı gün boyunca birçok marka beğeniyor, şarkı paylaşıyor, durum güncellemesi yapıyor. Ancak Facebook sistemi sadece bilgi üzerinden kullanıcıya odaklanabiliyor. Sitenin asıl istediği şey ise kişisel hayatlarımıza daha yakından bakmak. Facebook teknoloji mühendisleri, yeni bir AI (Yapay Zeka) takımı oluşturdu. Bu takım nöral ağ inşa ederek, sistemin daha doğal çalışmasını sağlayacak.

Yapay nöral ağlar, biyolojik benzerlerini birebir yansıtabiliyor. Biyolojik yapıdaki nöronlar yerine nod kullanılıyor. Böylece kompleks yapıdaki bağlantılar oluşturulabiliyor. Geleneksel ağlar, bilgi havuzundaki bilgiyi çekip tümünü analiz ediyor. Nöral ağda ise başlıklar arasındaki bağlantılar kuruluyor ve ortaya yeni analizler çıkartılıyor. Bu da bilgisayar mühendislerine derin öğrenme adını verdikleri yeni bir algoritma çıkarıyor. Bu sayede fikirlerin farklı kavramları incelenebiliyor. Yani ufak başlıklar, büyükleri oluşturuyor. Bu büyük başlıklar daha büyüklerini oluşturmaya devam ediyor ve sonsuza kadar devam ediyor.

Basit bir Nöral Ağ modeli örneği.

Basit bir Nöral Ağ modeli örneği.

Bu tarz bir çalışmanın asıl amacının Haber Kaynağı bölümünün geliştirilmesi olması gerekiyor. Ancak mevzu bahis Facebook olunca her zaman için satışlar düşünülüyor. Gene de bu tarz bir derin öğrenme algoritması sayesinde sosyal medya ile olan bağlantılar güçlendirilebilir. Örneğin, Facebook’ta durum güncellemesi içerisinde CPU kelimesini yazdığınızda, sistemin bunu işlemci olarak değiştirmesi size %2.4 oranında daha fazla ilgi kazandıracaktır. Ya da bu algoritma hangi kapak fotoğrafını koyarsanız, insanlara daha ilgi çekici gözüküceğinizi söylese hoşunuza gitmez miydi?

Bu teknoloji hali hazırda birçok teknoloji devi tarafından kullanılıyor. Google’ın ünlü yazılımı insan ya da hayvan yüzlerini tanımlayıp yansıtabiliyor. Microsoft ise benzer bir yazılım sayesinde ses tanıma ve aynı anda farklı bir dile çevirme olanağına sahip. Facebook üzerinde kullanıldığında bu durum iyi amaçlar için kullanılabilir. Yazım yanlışları anında düzeltilebilir. Ya da Call of Duty hakkında konuşuyorsanız, bu konuya oldukça hakim olan X isimli arkadaşınız otomatik olarak yazıya etiketlenebilir. Anlayacağınız derin öğrenme, yazılımlara karmaşık gelen bilgiyi daha kolay analiz etmesine ve çözüm sunmasına yarıyor.

Facebook’taki AI takımının görevi bunu başarmak. Takım içerisinde yüz tanıma firması Face.com’un kurucusu Yaniv Taigman, Marc’Aurelio ve Facebook’un eski çalışanlarından Keith Adams gibi isimler bulunuyor. Facebook bu işe gereğinden fazla önem verdiğini açıkça ortaya koyuyor.

Genel olarak bu çalışmaya baktığımızda, daha önce de bahsettiğimiz gibi herşeyin reklam ve satış kaygısı olduğunu da rahatlıkla anlayabiliyoruz. Sistem kullanıcıları rahatsız etmediği sürece başarılı bir şekilde site üzerinde çalışabilir.

İlginizi çekebilir:

Facebook Zaman Tüneli Gizlilik Ayarları Rehberi

Facebook Home Video İnceleme

Ünlülere Özel Facebook Uygulaması

Facebook hakkında bütün Technopat haberleri