Anasayfa Teknoloji Siber Saldırılar Hayatımızı Daha Çok Etkileyecek

Siber Saldırılar Hayatımızı Daha Çok Etkileyecek

Adobe'a yapılan siber saldırının boyutları gün geçtikçe büyüyor.
Adobe'a yapılan siber saldırının boyutları gün geçtikçe büyüyor.
Siber Saldırı'ya karşı şimdiden önlemler alınmazsa, gelecek yıllarda korkutucu boyutlara ulaşabilir.
Siber Saldırı’ya karşı şimdiden önlemler alınmazsa, gelecek yıllarda korkutucu boyutlara ulaşabilir.

2020 yılına geldiğimizde siber saldırıların etki alanı daha fazla artacak.

Son 2-3 yılda siber suçlarda inanılmaz bir büyüme var. Fiziksel suçlarla mücadele edemiyorken, devletlerin, kurumların ve özel şirketlerin başına bir de sanal ortam cephesi açıldı. İlerleyen yıllarda bu siber saldırılar daha çok artacak ve insan hayatını fazlasıyla etkileyecek.

Yapılan bir araştırmaya göre teknolojinin gelişmesiyle birlikte 2020 yılına gelindiğinde siber suç oranı fiziksel suçlardan daha fazla olacak. Günlük hayatımıza teknolojik gelişmelerin sıklıkla girmesi, insan hayatını da olumsuz yönde etkileyecek. Bugün medikal anlamda implant teknolojisi ile kalp pili takılabiliyor, insülin seviyesini kontrol edebilecek sistemler insan vücuduna yerleştirilebiliyor. Gün geçtikçe bu teknoloji ilerliyor. Şu an bu implantları wireless olarak kullanmak mümkün. Bu implantlara yapılabilecek siber saldırılar, insan sağlığını ve hayatını tehlikeye sokuyor.

Günlük hayata daha fazla teknolojik ekipman ekleniyor. Kameralar, insansız sistemler, robotlar, insansız hava araçları yavaş yavaş hayatımızın önemli bir parçası haline geliyor. Akıllı telefon teknolojisi, yıllar geçtikçe başka cihazlara da ön ayak olacak. Google’ın Glass teknolojisi, Samsung’un Galaxy Gear saati kullanım alanı açısından insan hayatının ortasında yer alacak.

Avrupa Siber-suç Merkezi Europol, Project 2020 adıyla bir rapor yayınladı. Bu rapora Uluslarası Siber Güvenlik Koruma Birliği (ICSPA) de destek verdi. Raporu hazırlayan grup içerisinde önemli güvenlik uzmanları var. ICSPA yöneticilerinden John LyonsTehlikelerle nasıl mücadele edebiliriz sorusunun yanı sıra, kendimize bunlarla kim mücadele edecek diye de sormalıyız” dedi.

Rapora göre güvenlik sistemlerinin siber suçlara karşı daha yaratıcı ve esnek olması gerekiyor. Güvenlik güçleri, suç masaları, hükümetler ve firmalar aynı yönde hareket etmeli. Bu sayede vatandaşların günlük hayatları güvence altına alınabilir.

Sadece para çalmak, kişisel bilgilere erişmekten bahsetmiyoruz. İHA’lar yüksek atış kabiliyetine sahip askeri amaçlar doğrultusunda kullanılan araçlar. Bu araçların kötü amaçlı insanlar tarafından hack edilip, kendi amaçları uğrunda kullandığını düşünmek oldukça korkutucu. Ya da gelişen teknoloji ile insan sağlığını kontrol eden implantlara yüklenebilecek bir virüs, toplu ölümlere yol açabilir.

Cyberpunk fikri güzel bir düşünce olduğu kadar korkutucu da. Teknoloji hayatlarımıza hizmet ediyor. Ancak tehdit unsurları da taşıyor.