Bill Gates, Ctrl+Alt+Del kombinasyonunun bir hata olduğunu açıkladı.

Bill Gates’ten Şaşırtıcı Bir İtiraf Geldi

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

Bill Gates, Ctrl+Alt+Del kombinasyonunun bir hata olduğunu açıkladı.

Bill Gates, Ctrl+Alt+Del kombinasyonunun bir hata olduğunu açıkladı.

Microsoft’un kurucularından Bill Gates, Ctrl+Alt+Del kombinasyonunun bir hata olduğunu söyledi.

Bill Gates, geçtiğimiz hafta içerisinde Harvard Üniversitesi’nde bir söyleşiye katıldı. Burada bilgisayar, yazılım ve teknoloji üzerinde uzmanlaşmak isteyen öğrenci ve yöneticilerle buluştu. Söyleşi boyunca birçok soruyu cevaplandıran Gates, yaptığı bir itiraf ile herkesi şaşırttı.

Windows bilgisayarlarında kullanılan Ctrl+Alt+Del kombinasyonunun bir hata olduğunu söyledi. Kullanıcılar tarafından gelmiş geçmiş en iyi icatlardan biri olarak kabul edilen bu kombinasyon ile bilgisayarın yönetici paneline hızlıca ulaşılabiliyor. Genellikle bilgisayarlarda takılma yaşandığında, çalışan programları kapatmak için kullanılan en hızlı yol olarak biliniyor.

Gates, bunun suçunun ise IBM olduğunu söyledi. Teknoloji devinin CEO’su kombinasyon için ilk olarak Ctrl+Alt+ESC tuşlarını seçtiğini açıkladı. Ancak bu butonlara yanlışlıkla basmanın oldukça kolay olduğuna karar vererek, iki el yardımıyla basılan Ctrl+Alt+Del kombinasyonunda karar kıldıklarını açıkladılar. Bu garip kombinasyonu oluşturmalarının sebebini ise IBM’e bağladı.

Firma IBM ile klavye tasarımı üzerine uğraşırken, bu komut için tek bir tuş geliştirilmesi istenmiş. Ancak IBM mühendisleri klavye tasarımını tek bir tuş için bozamayacaklarını açıklamış. Bu sebepten ötürü ortaya böyle bir kombinasyon çıkarılmış.