Anasayfa Makale İncelemeler Cooler Master N200 İncelemesi

Cooler Master N200 İncelemesi

Performans Testleri

Test Sistemi

  • Intel i3-3550 işlemci
  • MSI H61M-E33 anakart
  • Gskill 1333MHz 4GB bellek
  • Sapphire AMD Radeon HD 6670 ekran kartı
  • Seagate 80GB mekanik sürücü

Kasa testlerinde işlemci ve ekran kartı için pasif soğutma kullanıyoruz. Normal şartlarda Pasif soğutma pek çoğunuzun başvurmayacağı bir yöntem ama; kasalar arasındaki soğutma performansı farklarının daha sağlıklı görülmesi açısından bizim işimize yarıyor. Yine normal koşullar altında bu soğutuculara fan-lar takacaksınız. Yani her hava şartında , bu incelemelerde gördüğünüz yüksek sıcaklık derecelerinin altında değerler elde edeceksiniz. Hatta bu testlerde, sıcaklıktan dolayı testi bitiremeyen kasalar çıkacak. Bu durum kasanın sıcaklıktan dolayı sorun çıkaracağını ya da kasanın kötü bir kasa olduğunu değil, sadece kasanın soğutmasının pasif soğutmaya uygun olmadığını gösterecek. Dolayısıyla kasa testlerimizi okurken pasif soğutma olduğunu mutlaka göz önünde bulundurun Intel i3-3550 işlemciyi ısıtmak için SP2004 işlemci stres yazılımını kullandık. Sıcaklık ölçümlerinde, işlemcinin bu şekilde sıcaklık değerleri alınmıştır.Yakın bir süre sonra kasa incelemeleri artacağı için, grafiklerdeki karşılaştırma örneklerimizin sayısı da doğru orantıda artacaktır.

İşlemci yükte iken N200’de sıcaklık maksimum 38 santigrad dereceye ulaşıyor:

2

Ekran kartı sıcaklık testinde, yan panelinde fan-lar bulunan kasaların daha avantajlı olduğunu belirtelim. Sol yan panelinde fan barındırmayan, ancak arka ve ön paneldeki 2 adet 120mm’lik fan sayesinde kasa içi sağlıklı bir havalandırmaya sahip olan N200’de GPU yüksüz durumda iken maksimum sıcaklık 35 santigrad dereceyi görüyor.

3

Kasanın oluşturduğu gürültü değerlerini Voltcraft 320 desibel ölçer ile, kasaya 75 cm uzaklıkta aldık. Kasanın 2 adet fanı tam devirde çalışırken 32.4dBA gürültü üretiyor. Fan kontrolcü sayesinde devirler düşürüldüğünde ise, ortaya çıkan gürültüyü duymak çok zor. Not: Grafiklere “0” değerini giremediğimiz için 1 rakamını kullandık.

4

Not: Fanlar elbette düşük devirde “sıfır desibel” üretmiyor. Ancak bizim ölçüm aygıtımız düşük fan devrinde çalışırken üretilen gürültüyü doğal arka plan gürültüsünden ayıramadı (28 dBA altı).