Anasayfa Teknoloji Disney’den Hissedilebilir Görüntü Teknolojisi

Disney’den Hissedilebilir Görüntü Teknolojisi

Disney ekibi yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor.
Disney ekibi yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor.
Disney ekibi yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor.
Disney ekibi yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

Disney, aktarılan görüntüyü 3 boyutlu olarak hissetmenizi sağlayacak bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

Disney firmasına bağlı bilim-insanları ve mühendisler, dokunmatik ekran üzerindeki görüntüyü bir üst seviyeye taşımaya hazırlanıyor. Fotoğraf ya da videoları, dokunduğumuzda hissedebilmemize yarayacak bir teknoloji üzerinde çalışılıyor.

Üzerinde çalışılan algoritma Disney Research takımı tarafından yapılıyor. Masaüstü bilgisayar, akıllı telefonlar ve tabletlerde kullanılabilecek bu 3 boyutlu algılama teknolojisini tüketici seviyesine indirgemek istiyorlar. Kullanıcı karşısındaki görüntünün kenarlarını, çıkıntılarını ve kabartılarını dokunarak hissedebilecek.

Sanal çıkıntılar için 3 boyutlu bir modellemeden bahsetmiyoruz. Görüntüler düz ekran üzerinden yansıtılıp, yüzeyine dokunarak 3 boyutlu algı sağlanıyor. Teknolojinin nasıl çalıştığını göstermek amacıyla fosil kemikleri, elmalar, dağ haritası, deniz anası videosu ve bir çaydanlığın dış hatları kullanıldı.

Cihazdan gelen titreşimler, görüntüdeki nesnenin yapısını taklit ediyor. Bu sayede kullanıcı gerçek hayattaki tecrübesini sanal ortamda yeniden yaşayabiliyor.

Disney Research takımının teknolojisi 8 Ekim ile 11 Ekim arasında St. Andrews, İskoçya’daki User Interface and Technology tarafından düzenlenen ACM Sempozyumunda görücüye çıkarılacak.