Anasayfa İş Google’ın Kuantum Bilgisayarı Çalışmaya Başladı!

Google’ın Kuantum Bilgisayarı Çalışmaya Başladı!

Google ilk Kuantum Bilgisayarı'na kavuştu.
Google ilk Kuantum Bilgisayarı'na kavuştu.
Google ilk Kuantum Bilgisayarı'na kavuştu.
Google ilk Kuantum Bilgisayarı’na kavuştu.

Google, uzun zamandır istediği Kuantum Bilgisayarına sonunda kavuştu!

Google’ın kendisine ait bir Kuantum Bilgisayar istediğini aylar öncesinde Google Kuantum Bilgisayar Satın Alıyor başlıklı haberimizde paylaşmıştık. Firma sonunda merakla beklediği oyuncağına(!) kavuştu.

Google, ilk kurumsal Kuantum Bilgisayar’a sahip olan firma oldu. Ancak bilgisayarın tek sahibi Google değil. Bu konuda firmaya maddi ve manevi olarak destek çıkan bir diğer kurum ise NASA oldu. Google ve NASA ortaklığıyla 10 Milyon Dolar’a satın alınan bilgisayarı D-Wave firması üretti.

D-Wave, 2011 yılında ilk Kuantum Bilgisayarı ürettiğini açıklamıştı. Ancak fiyat bakımından oldukça astronomik rakamlara sahip olması sebebiyle, hiçbir firma kendisine ait bir Kuantum Bilgisayar satın almak istememişti. Google ise 2013 başı itibariyle bu konuda altyapı çalışmalarına başlamıştı. Mayıs ayına gelindiğinde ise Google’ın bu bilgisayara sahip olacağına kesin gözüyle bakılıyordu.

Google sonunda bir Kuantum Bilgisayar’a sahip. Bilgisayar, NASA’nın California’daki merkezinde bulunuyor. Arama motoru devi daha önceden bu Bilgisayarı insanlık ve Dünya için kullanacağını açıklamıştı. Yeni açıklamalarıyla bu altyapının Google Glass’ın geliştirilmesi için kullanılacağı da belirtildi.

Kuantum Bilgisayarlar, Süper Bilgisayarlar’dan katbekat daha güçlü. Performans bakımından ise inanılmaz seviyelere çıkabiliyor. Bu bilgisayarlar Kübit birimi üzerinden işlem yapıyor. Google’ın satın aldığı Kuantum Bilgisayar’daki her çip üzerinde 512 Kübitlik işlem yapabilme imkanı mevcut.

Geleneksel yöntemler dahilinde veriler 0 ve 1 olarak işleniyor. Kuantum Bilgisayarlarda ise tek işlemde tek bit taşımak yerine 1, 0 ya da süper pozisyon alabiliyorlar. Süper pozisyon ise bitin hem 0 hem de 1 durumunu taşıyor.

Google’ın yeni Kuantum Bilgisayarı ile neler yapacağını ilerleyen yıllarda göreceğiz.