Intel’in Broadwell İşlemci Serisi Gecikecek

In Haber by Muhsin Bayram1 Comment

2_12_original

Intel’in 14nm’lik yeni işlemci mimarisi Broadwell için biraz daha beklemek zorundayız.

Intel’in Windows 8.1 için geliştirdiği yeni işlemci mimarisinin çıkışı ertelendi. 2013’ün sonlarına doğru piyasaya sürülmesi beklenen Broadwell işlemcilerin üretimine 2014’ün ilk çeyreğinde başlanacak. Broadwell, özellikle dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve hibrit PC’ler için tasarlanan bir işlemci mimarisi. Bu yeni mimari, başta daha uzun pil ömrü olmak üzere bilgisayarlara pek çok yeni avantaj sağlıyor.

Açıklama, Intel CEO’su Brian Krzanich’ten geldi. Piyasa analistleriyle gerçekleştirilen Intel konferansında bu gecikmeyi duyuran Krzanich, üretim aşamasında yaşanan bir sorunun işlemcinin verim kapasitesini düşürdüğünü açıkladı. Bu yüzden yeni işlemcilerin 2013’e yetişemeyeceğini belirtti. Ayrıca Krzanich, Broadwell’in ardından gelecek olan işlemci mimarisi Skylake’in gecikmeyeceğini de ekledi.

Krzanich’in açıklamalarına göre yaşanan sorun şimdilik giderilmiş durumda ancak üretim kaldığı yerden devam edemeyecek. Krzanich, bu gecikmenin fazla uzun sürmeyeceğini de ekledi. Geçtiğimiz ay düzenlenen IDF konferansında Krzanich, protoip olarak kullanılan bir HP dizüstü bilgisayarda Windows 8.1 ve Broadwell işlemci ikilisinin performansını gözler önüne sermişti.