Anasayfa Oyun Orijinal GTA’yı 3 Boyutlu Olarak Görmek İster misiniz?

Orijinal GTA’yı 3 Boyutlu Olarak Görmek İster misiniz?

GTA I haritasına bir de bu gözle bakın.
GTA I haritasına bir de bu gözle bakın.

Etrafta halen GTA V’in yarattığı nükleer bomba etkisi devam ederken, birz nostaljiye ne dersiniz?

Efsane haline gelen Grand Theft Autonun nasıl başladığını hatırlıyor musunuz? 1997 yılında Rockstar Games tarafından piyasaya sürülen ve kuşbakışı açısıyla oynanan GTA, insanlarda şaşkınlığa yol açmıştı. Oyunun belli bir amacı olmaması, kısa sürede insanları kendisine çekmeyi başarmıştı.

Grand Theft Auto efsanesi GTA 1 ile başladı...
Grand Theft Auto efsanesi GTA 1 ile başladı…

Grafiksel açıdan baktığımızda ise insanların karıncalar gibi gözükmesi, binaların yamuk yumuk olması insanların gözüne o kadar batmamıştı. Şimdi bile birçok platformda GTA V’in GTA I ile karşılaştırması yapılıyor. Hem oyun teknolojisinin, hem de Grand Theft Auto serisinin nereye geldiği apaçık görülüyor.

Peki Grand Theft Auto I’deki haritayı 3D olarak görmek ister miydiniz? Seri GTA III ile ilk defa 3D platforma taşınmıştı. Firma ilk oyuna gönderme yapmıyor. Sanki hiç yapılmamış gibi. Ancak orijinal oyunun yaratıcısı Michael Dailly, GTA I’deki şehri 3 boyutlu olarak yeniden tasarladı. İlk oyundaki dokuların hepsi korunarak, birebir 3 boyuta taşındı. Ortaya çıkan görüntü gözleri kamaştırmıyor. Ama nostaljik bir hava sunuyor.

Neden bilmiyorum, bana Minecraft'ı andırdı.
Neden bilmiyorum, bana Minecraft’ı andırdı.

Dailly, Lemmings ve GTA’nın yaratıcısı. Rockstar North firması DMA Design olarak anılırken, firmanın en önemli isimlerinden biriydi. Kendisi şu anda YoYo Games‘de geliştirici olarak çalışıyor.

3D olarak yeniden yapılandırılmış GTA I şehrini şahsi Twitter hesabından paylaştı. Daha fazla görsel için Michael Dailly’nin twitter hesabına ulaşabilirsiniz.

 • Can Mıhcı

  oyunun belli bir amacı olmadigini nereden cikardiniz? :D

 • Özay Şen

  Sandbox yapısından kaynaklı öyle bir yorumlama yaptım. Hangimiz çocukken GTA I ya da GTA II oynarken görev yaptık diye sorarım =)

 • Can Mıhcı

  yoo hayir hayir.. bak bu oyunda save sistemi yoktu. 3 sehir ve 6 bolum arasinda gecisler disinda oyun ilerlemesini kaydetmenin herhangi bi imkani yoktu. guernsey city, richman heights derken koca 1998 yazini bu oyunu bitirmeye adadim. hilesiz hurdasiz. gta2’den kat kat zordu gorevler. simdi nolur amacsiz demeyin, allah carpar. italyan, meksika ve jamaika mafyalariyla cebellestim, bent cop blues’da polis santajina maruz kaldim. hepsi bir hic için miydi :) saka maka, yaslanmisim ben galiba :D ama bu oyunun hikayesi, amaci var.

 • Recep_Baltas

  Bi remastered ya da HD edition gelse tadından yenmez ama :)

 • Özay Şen

  Şimdi biraz daha açıklayıcı oldu =) Save sistemi olmamasından kaynaklı, amaçsızca dolaşmayı yeğliyordum. GTA 2 ile birlikte görevleri yapma mantığını anlamıştım.