Zumwalt Sınıfında Linux Kullanılacak!

In Haber by Berker GüngörLeave a Comment

USS_Zumwalt

Amerikan donanmasının yeni oyuncağında Linux işletim sistemi kullanılıyor.

Adını 1970-74 yılları arasında ABD Donanma Komutanlığı yapmış olan Amiral Elmo Zumwalt’tan alan yeni destroyer, Amerikan Deniz Kuvvetleri’nin bugüne kadar geliştirdiği en karmaşık ve en pahalı savaş gemilerinden biri olacak. Zumwalt sınıfı destroyerler, ABD donanmasının yeni yüzyıla uygun, tamamen dijital ve akıllı bir destek gemisi üretme çabasının bir sonucu olarak ortaya çıktı.

Zumwalt sınıfı destroyerler dışarıdan bakıldıklarında da diğer gemilerden kolayca ayrılabiliyorlar, yapıları radar sinyallerini ve isabet eden savaş başlıklarının enerjisini farklı yönlere yansıtacak biçimde eğimli olarak tasarlanmış. Ancak tek özellikleri bu değil, bu gemiler destroyer sınıfındalar ve ana amaçları donanmanın diğer gemilerine yoğun ateş desteği sağlayabilmek. Bu yüzden farklı füze ve radar sistemleriyle donatılıyorlar. Kullanılan toplar ise, atılan mermilerin bilgisayarlı infilak tapalarını değişen koşullara programlama yeteneğine sahipler. Geminin iç ve dış dünyayla olan iletişimi de tamamen dijital sistemlerle donatılmış.

Tabii tüm bu elektronik sistemleri çalıştırabilmek için Zumwalt sınıfı destroyerin içinde ciddi bir bilgisayar gücüne ihtiyaç var. Gemi içi tüm iletişim hatları fiber optik ve saf bakır ağ kablolarından oluşuyor. Bu kablolar ise gemideki 16 adet farklı işlem merkezini birbirine bağlıyor. Bu işlem merkezleri ağırlıklı olarak özel tasarlanmış IBM marka sunuculardan oluşuyor ve her biri aslında kendi başına bir sunucu çiftliği gibi iş görüyor. Tüm bu sistem üzerinde ise, Red Hat Linux tabanlı işletim sistemleri çalışıyor. Yani Zumwalt’lar gerçekte yüzen büyük birer sunucu çiftliği denebilir.

Zumwalt sınıfı destroyerlerin tüm bu yetenekleri tabii ki hiç ucuza mal olmuyor. ABD donanması bu projeyi ilk kez başlattığında yapılan bütçe yaklaşık 10 milyar dolar civarındaydı ve bu paraya 32 adet gemi yapılması planlanıyordu. Ne var ki, gittikçe artan maliyetler yüzünden bu sayı önce 10 adede düşürüldü, sonra da sadece 3 geminin üretilmesine karar verildi. Yani gemi başına maliyet 3,5 milyar dolar civarında ki, bu da bir destroyer için çok büyük bir fiyat.

Üretilecek olan 3 adet Zumwalt’ın ilkinin inşası önümüzdeki günlerde tamamlanacak ve denize indirilecek. Seri numarası DDG-1000 olarak belirlenen geminin adı da USS Zumwalt olacak. Daha sonra saha testlerine girecek olan gemiye kimin kaptan olarak atanacağı da şimdiden belirlenmiş durumda; Amerikan donanma kaptanı James Kirk!