Megaupload’da Bulunan Yasal Dosyalara Ne Oldu?

In Haber by Muhsin BayramLeave a Comment

megaupload

Korsan dosyalarla aynı akıbeti paylaşan yasal dosyalara ne olduğunu merak ettiniz mi?

Megaupload, internetin en popüler dosya barındırma sistemi kapanalı neredeyse 2 yıl oldu. Amerikan SOPA’sından nasibini alan Megaupload, 19 Ocak 2012’de hayatına son verdi. Aylar süren bir tartışmaya yol açan bu kapatma, beraberinde sadece yasadışı dosyaları değil, yasal dosyaları da beraberinde götürdü. Peki bu kapatmadan nasibini alan yasal dosyaların ne kadar fazla olduğunu hiç düşündünüz mü?

Öncelikle Megaupload’ın kapatılma aşamasına geri dönelim. Boston Northeastern University araştırmacıları ve pek çok ortağı, Megaupload sunucularından örnek olarak 1,000 dosya seçti ve bunların telif hakkı ihlali yapıp yapmadığını kontrol etti. Rapora göre incelemeye alınan dosyaların %31’i telif hakkını ihlal ediyordu, %4’ü ise temiz, yasal dosyalardan oluşuyordu.

%31’lik oran Megaupload’ın kapatılmasına yetti de arttı. Peki ya %4’lük dosya dilimi? Kapatılmadan önce 250 milyona yakın dosyası bulunan Megaupload için %4’lük dilim yaklaşık 10 milyon dosyaya tekabül ediyordu! Üstelik araştırmacılar %65’lik dilimin yasayı ihlal edip etmediğine dahi karar verememişken.

Megaupload’ın kapatılmasını bilançosu korsan kullanım için ağır oldu desek yalan olmaz, zira pek çok illegal paylaşım yapan site, başlıca depolama kaynağı olarak Megaupload’ı kullanıyordu. Kapanma korsan piyasaya bir darbe indirdi evet, ama günümüzde görüldüğü üzere korsan paylaşım halen ayakta ve büyümeye devam ediyor. Asıl büyük darbeyi ise Megaupload’ı, gerçekten kişisel verilerini ve yasal dosyalarını depolamak için kullanan kullanıcılar yedi.

Birkaç hafta sonra Megaupload’ın kapatılışının 2. yıl dönümü yaşanacak. Kimileri kutlayıp kimileri de yas tutacak. Dosyaları güme giden kullanıcılar da artık bu travmayı atlatmıştır. Ancak ikinci bir Megaupload vakasının yaşanmayacağının garantisini kim verebilir? Evet, günümüzde tanınan firmaların bulut servisleri iyice yaygınlaştı ve bu servislerin kapanması çok uzak bir ihtimal. SkyDrive, Dropbox gibi servisler oldukça güvenilir durumda. Ancak siz yine de dosyalarınızı sağlama alın.