Xbox One ve Windows 8 Arasında Bağlantı Olacak mı?

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

Xbox One ve Windows 8 yüklü PC'ler arasında bir bağlantı oluşturulabilecek mi?

Xbox One ve Windows 8 yüklü PC’ler arasında bir bağlantı oluşturulabilecek mi?

Microsoft, çapraz platform söylentilerine bir son verdi!

Yeni nesil konsollar x86 işlemci mühendisliğiyle üretiliyor. Xbox One, Windows kernel’e sahip. Bu da oyuncuların aklına, online multiplayer tecrübesini sonuna kadar kullanacaklarını getiriyor. Öte yandan konsol ve PC üretimlerinin üretimi arasındaki fark yavaşça kapanıyor. Bu da başka bir soruyu akıllara getiriyor: Çapraz Platform tecrübesi sağlanabilir mi?

Microsoft firmasının yetkili isimlerinden Phil Spencer, konu hakkında yeni bir röportaj verdi. Windows ve Xbox One için multiplayer oyunlar arasındaki potansiyel üzerine açıklamalarda bulundu. Firmanın çapraz platform fikrine sıcak baktığını söyledi. Ancak firma bazlı bazı detaylar yüzünden bunun şu an için gerçekleşmeyeceğini ekledi. Spencer, sözlerinde klavye ve oyun kumandası arasındaki dengesizlikten de bahsetti.

PC’lerde bir standart haline gelen klavye-mouse ikilisi ile oyun kumandası arasında büyük bir uçurum var. Özellikle birçok FPS ve TPS türündeki oyunlarda bu farklılık açıkça hissedilebiliyor. Açıklamalardan Microsoft’un bu yol üzerinde belli düşüncelerinin olduğunu anlayabiliyoruz. Ancak Xbox One’ın çıkışı ile böyle bir projeye atılmayacakları kesin.

Öte yandan Sony cephesinde çapraz platform çalışmalarını görüyoruz. PlayStation Vita’nın ilk günlerinde, PS3’e bağlanma özelliği sunulmuştu. Şimdi bu özellik gün geçtikçe artıyor. PlayStation 4’ün de çıkışıyla birlikte Sony, devasa bir platform oluşturmayı planlıyor. PS Vita, PS3, PS4 ya da PS Mobile üzerinden satın alınan herhangi bir oyun diğer konsolllardan da oynanabilecek. Sony, “Buy once, play anywhere – Bir kere satın al, herhangi bir yerde oyna” sloganıyla bu ekosistem üzerindeki projelerini zaten duyurmuştu.

En gerçekçi çapraz platform multiplayer tecrübesini yaşayabilmek için daha uzun süre bekleyeceğiz gibi gözüküyor. Şu anki teknoloji bunun için altyapı sağlasa bile, bazı ince detayların gözden kaçırılmaması gerekiyor. Hiçbir büyük firma da henüz bu büyük taşın altına elini koymaya hazır değil.