Anasayfa Haber Google, Reklamlara Yönelik Düşüncesini Değiştirdi

Google, Reklamlara Yönelik Düşüncesini Değiştirdi

Google

Son zamanlarda arama sonuçlarında fazlasıyla reklam mı görüyorsunuz? Çünkü Google reklam planlarında değişiklik yaptı.

Google’da yığınla arama yaptıktan sonra ilk sonuçta bir farklılık hissedebilirsiniz. Normalde sponsorlu ve reklam almış sonuçlar kendisini belli ediyor. Ancak bu sonuçlardan bazılarının kapladığı alan o kadar büyük ki, aramayı yapan kişinin kafasını karşıtırıyor. Google bu durum için “ufak bir deney yapıyoruz” açıklamasını yaptı.

Google’ın yaklaşık 30 firma ile bu deney için özel anlaşma yaptığı belirtiliyor. Kullanıcıların %5’inden az bir kısmı Google üzerinde dolaşırken bu reklamlarla karşılaşıyor. Karşılaşma ihtimalleri ise arattıkları kelime ile özel bir bağlantısının bulunması gerekiyor. Örneğin, aşağıdaki fotoğraftaki gibi uçuş ya da seyahat hakkında bir arama yapıldığı zaman Southwest Airlines reklamı ilk sonuç olarak gösterilebiliyor.

Google'ın yeni reklam anlaşmaları, devasa alanları kaplayabiliyor.
Google’ın yeni reklam anlaşmaları, devasa alanları kaplayabiliyor.

İşin garibi ise Google’ın 8 yıl önce yaptığı açıklama. Arama motoru devi 8 yıl önce reklamlar hakkında geniş çaplı bir açıklama yapmıştı. O zaman Google’da çalışan Marissa Mayer, firmanın blogunda, arama sonuçları arasında Google sitesi üzerinden asla reklam paylaşılmayacağını açıklamıştı.

Belki durumlar Mayer Google’dayken böyleydi. Marissa Mayer daha sonra Yahoo!’nun CEO’su oldu. Google, reklam kampanyaları hakkındaki düşüncelerini değiştirmiş olabilir. İlk başta kullanıcıların sinirini bozmayacak şekilde bir test aşamasından geçmesini mantıklı buluyorum. Ancak ilerleyen süre içerisinde ne kadar göze batmaya başlar, zamanla göreceğiz.