Kepler 78b, evrenin en ilgi çekici gezegenlerinden biri oldu.

Alev Alev Yanan Dünya Benzeri Gezegen Keşfedildi

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

Kepler 78b, evrenin en ilgi çekici gezegenlerinden biri oldu.

Kepler 78b, evrenin en ilgi çekici gezegenlerinden biri oldu.

Astronomlar, Dünyamız büyüklüğünde bir gezegen keşfetti. Ama pek ziyaret edilesi gözükmüyor.

Astronomlar tarafından keşfedilen Kepler 78b, Dünyamızdan 400 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor. Yapı ve büyüklük itibariyle Dünya’yı andıran gezegen, Astronomların ilgisini çekti. Ancak gezegenin yüzey sıcaklığı 3.500 ila 5.000 Fahrenheit (1.926 ila 2760 Celcius) arasında değişiyor.

Hawaii Üniversitesi, astronomlarından Andrew W. Howard bu sıcaklığın taşı bile eritebileceğini söylüyor. Kepler 78b, Kepler 78 adı verilen bir yıldız etrafında dönüyor. Yıldıza olan uzaklığı ise 2 Milyon Km’den daha az. Karşılaştırma yapmak gerekirse Dünyamızın Güneş’e olan uzaklığı 149.600.000 Km.

Bu gezegenden gökyüzüne bakan bir kişi (tabi o sıcaklıkta hayatta kalmayı başarabilirse), gördüğü şey atmosferden çok Kepler 78b yıldızı olacaktır. Yani yaşanabilir bir gezegen değil. Hem de hiç.

Kepler 78b, NASA’nın Kepler teleskobu ile keşfettiği yeni bir gezegen. Dünya’ya olan benzerliği ve yüksek sıcaklık değeri yüzünden Astronomların ve bilim-insanlarının dikkatini çekiyor.

Gezegenin bu kadar yakında olması bilim dünyasını da şaşkına çevirdi. Şimdiye çoktan gezegenin yok olması gerekiyordu. Bu sebepten ötürü keşfedilen yıldızın ve gezegenin oldukça genç olduğu düşünülüyor. Bir başka teoriye göre ise Kepler 78b, yörüngesini şaşırmış bir gezegen. Yıldızın yakın yörüngesine girerek, kendi döngüsünü de yavaşça bitirmiş oluyor.

Eğer son teori gerçekse, Kepler 78b eskiden Satürn benzeri bir gaz devi olabilir. Yıldıza yaklaşan gezegenin gazdan oluşmuş atmosferi yavaş yavaş yandı ve ortadan kayboldu. Geriye kalan ise gezegenin iç çekirdeği oldu.

Başta NASA olmak üzere birçok astronomi grubu Kepler 78b’yi yakından incelemeye devam edecek.