Anasayfa Haber Koluna Bilgisayar Dikti!

Koluna Bilgisayar Dikti!

Circadia1.0

Gelişen teknolojinin hızından memnun olmayıp, kendi devrimini yapanlar da var!

Almanya’nın Essen kentinde yaşayan Tim Cannon, insanoğlu ve makineler arasındaki uçurumun yeterince hızlı kapanmadığını düşünen bir “biohacker”, haliyle kendi devrimini kendi gerçekleştirmeyi uygun görmüş. “Biohacker” terimi her ne kadar şimdilik pek sık anılmasa da, yakın bir gelecekte en çok ilgi çeken konulardan biri olacak gibi görünüyor. Tabii Tim Cannon gibiler sayesinde olacak bu hiç şüphesiz ki!

Peki Cannon ne yaptı? Kendi geliştirdiği küçük bir bilgisayarı doğrudan koluna, derisinin altına yerleştirdi! Üstelik bunu yaparken herhangi bir cerrahtan yardım almamış, hatta operasyon esnasında ağrı kesici bile kullanmamış! Sadece bir başka biohacker olan dostu Steve Haworth’tan biraz yardım almış, sonuçta tek elle ameliyat yapmak pek kolay değil.

Cannon tabii ki kalkıp da derisinin altına elektronik bir cihaz yerleştiren ilk insan değil. Laboratuvarlarda bu türden çalışmalar uzun zamandır sürüyor, ayrıca başka biohackerlar da derilerinin altına hafıza yongaları gibi elektronik parçalar yerleştirmişlerdi. Ne var ki Cannon tarafından kol derisinin altına yerleştirilen Circadia 1.0 adlı cihaz, tam bir bilgisayar sistemi olmasıyla benzerlerinden ayrılıyor. Bu cihazın kendi bataryası ve kablosuz şarj yeteneği var, dışarıdaki cihazlarla ise Bluetooth yongası sayesinde iletişim kuruyor.

Peki ne işe yarıyor Circadia 1.0? Şimdilik sadece vücut ısısını okuyor, ancak programlanabilir bir bilgisayar olduğundan, ileride yapabileceklerinin, en azından yazılımsal olarak bir sınırı yok. Cannon bu cihazı geliştirerek, tüm yaşamsal fonksiyonları izleyen, kaydeden ve verileri önceden tanımlanmış bir Android cihazla (mesela cep telefonu gibi) paylaşan bir sistem haline getirmeyi hedefliyor. Daha da ileride bu cihazın doğrudan yaşamsal organlara müdahalesi de söz konusu olabilir. Bunun özellikle sağlık sorunlarıyla boğuşan insanlar için ne kadar önemli olacağını tahmin etmek zor olmasa gerektir.

Cannon ve Haworth bu cihaz üzerinde çalışmaya devam edeceklerini, hatta önümüzdeki yıl ticari bir sürümünü satışa çıkaracaklarını söylüyorlar. 500 dolar civarında fiyat koyacakları cihazı, eğer istenirse 200 dolara kullanıcıya monte edecekler. Ancak bu ikilinin gerçek derdi bu işten ciddi paralar kazanmak değil. Onlar, insan-makine birleşiminin, yani akademik tanımıyla “transhümanizm” devriminin kaçınılmaz olduğunu ve artık bir yerlerden başlanması gerektiğini düşünüyorlar. Bu amaçla da öncülük ediyorlar.

M.Berker Güngör 1997 yılında Level dergisinin kurucu editörü olmuştur, Herkes için Bilgisayar ile Türkiye'de 500.000 aylık satış rakamına ulaşan ilk popüler bilgisayar eğitimi dergisini hazırlamış, Chip dergisinin ilk günlerinde, IT Business'ta emek vermiştir. Technopat'ı kurmadan önce son olarak PC Magazine Dergisi Yazı İşleri Müdürlüğü'nü yürütmüştür. Köklü yayıncılık ve bilişim kariyerini Technopat'ta "Boss" olarak sürdürmektedir...