Anasayfa Haber Sürücüsüz Halk Araçları 2017 Yılında Yola Çıkıyor

Sürücüsüz Halk Araçları 2017 Yılında Yola Çıkıyor

EN-V Pride adı verilen podlar 2017 yılında piyasaya sürülecek.
EN-V Pride adı verilen podlar 2017 yılında piyasaya sürülecek.

İngiltere’nin Milton Keynes kentinde kullanılacak araçlar elektrikle çalışıyor.

Yeni toplu taşıma aracına merhaba deyin. Toplu taşıma aracı dediysek, ülkemizdeki yüzlerce kişiyi küçücük alanlara sıkıştıran otobüslerden bahsetmiyoruz. 2 kişinin binebildiği bu ufak podlar sayesinde, kısa mesafeler hızla katedilebilecek. Araçların prototip aşamasının bittiği ve 2017 yılında yollara çıkacağı açıklandı.

Bu ufak araçlar 2 kişiyi ve yolcuların bagajlarını rahatlıkla taşıyabiliyor. 20 Km/h ile seyahat edebilen araçların kullanım ücreti ise 2 Sterlin. Elektrikle çalışan podların kendilerine ait yolları bulunacak. Araçların kendilerine ait bir akıllı telefon uygulaması olacak. Yolcular ödemelerini ve yol tariflerini bu uygulama üzerinden yapabilecekler. Böylece kısa mesafeler arasında ulaşım sağlanacak. Örneğin, Milton Keynes tren istasyonundan en yakındaki alışveriş merkezine ya da ofis alanına ulaşım sağlanacak. Araçların ilk yıl içerisinde 1 Milyon Sterlin gelir sağlayacağı düşünülüyor. Uzun vadede ise gelir miktarı 65 Milyon Sterlin’e vuracak.

Deneme sürümleri 2015 yılında direksiyon ya da kumanda pedalı ile piyasaya sürülecek. Tamamen sürücüsüz olan modelleri ise 2017 yılında çıkacak. EN-V Pride adıyla tanıtılan podların üreticisi Ultra Global isimli bir firma. Bu firma daha önce Heathrow Terminal’i için de benzer bir sistem geliştirmişti. Aynı sistemin daha teknolojik ve sürücüsüz hali, ilerleyen yıllarda sıklıkla karşımıza çıkan bir taşıma aracı olacağa benziyor.

http://youtu.be/C6EFJ3862Ys