Uyanmaya hazır mısınız?

Bu Alarm Sizi Yatağınızdan Kaldıracak

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

Uyanmaya hazır mısınız?

Uyanmaya hazır mısınız?

ALARMclock adı verilen saat, sizi uyandırmanın ötesinde günlük yaşama hazırlıyor.

Sabahları iş, okul ya da çeşitli sebeplerden erken uyanmak bazen tam bir karın ağrısı olabiliyor. Üstüne üstlük uyku probleminiz varsa, o sıcak yataktan kalkabilmek tam bir işkence oluyor. Ne kadar farklı alarm tipi kullanırsanız kullanın bazen etki etmeyebiliyor. Daha önce Sabah Bir Türlü Yataktan Kalkamayanlar için 12 Çözüm başlıklı haberimizde, çeşitli alarmlar hakkında derleme sunmuştuk.

Şimdi anlatacağımız cihaz ise bu 12 çözümden daha farklı. Hatta daha etkili olduğunu söyleyebiliriz. Fig isimli bağımsız bir firma tarafından geliştirilen ALARMclock, sizi uyandırmanın da ötesinde günlük yaşamın gerçeklerini ortaya döküyor. KickStarter projesi olarak başlayan alarm, şu an için istediği bütçeyi toplamış durumda.

Alarmı ayarladığınızda ses çıkarmanın yanı sıra günlük hayatınıza dair bilgileri sunuyor. Hesabınızdaki parayı, Facebook listenizde kaç arkadaşınız olduğu ya da bu hayatta kaç gününüz kaldığını 2-bitlik LED ekranında yansıtıyor. Alarm, bir uygulama vasıtasıyla sosyal medya platformlarındaki hesaplarınıza bağlanıyor. Ayrıca içerisine gireceğiniz boy, kilo, yaş, yeme alışkanlıkları gibi bilgileri derleyip, yukarıda bahsettiğimiz gibi ölmeden önce ne kadar zamanınız kaldığını gösteriyor.

Bu saatin geliştiricileri insanı uyandırmanın en iyi yolunun, hayattaki gerçekleri gösterip, kullanıcıyı korkutmak olduğunu düşünüyor. Böylece gün içerisinde yaşanabilecek olaylara, gözümüzü açtığımız gibi hazırlanabiliyoruz. İnsanın yataktan çıkmak istememesinin arkasındaki asıl psikoljik sebep bu olabilir.

Cihazın içerisinde Raspberry Pi çip bulunuyor. Bradcom 700 Mhzlık işlemcisi var ve 512 MB’lık SDRAM takılı. LED ekranı 8×32 bi-color görüntü sağlıyor. Grid içerisinde kırmızı, yeşik ve sarı tonlar mevcut. Wi-Fi, USB 2.0 bağlantı noktalarına sahip. Sadece 110V bir güç girişi ile çalışıyor. Tasarımı da oldukça hoş. Ahşap kesimleriyle, odanızda şık bir dekor olarak duruyor.

ALARMclock 2014 Haziran ayı itibariyle sevkiyata başlayacak. Daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz: