Cassini'nin çektiği Satürn fotoğrafı görenleri büyülüyor.

Satürn’ün Halkalarının Arkasından Gülümseyen Dünya

In Haber by Özay Şen1 Comment

Cassini'nin çektiği Satürn fotoğrafı görenleri büyülüyor.

Cassini’nin çektiği Satürn fotoğrafı görenleri büyülüyor.

Cassini sondasının 4 ay önce çektiği fotoğraf NASA tarafından hazırlanıp, yayınlandı.

NASA, Cassini Sonda’sının 4 ay önce çektiği fotoğrafları yavaş yavaş ortaya çıkıyor. NASA’nın bu duyurusunu Cassini Dünya’yı Fotoğraflayacak haberimize de taşımıştık. Amerikan uzay ajansı resmi fotoğrafları paylaşmaya başladı.

4 ay önce Cassini Sondası’nın çektiği fotoğraflar, astronomlar tarafından uzay programları tarihindeki en beklenmedik görüntüler olarak yorumlandı. Son olarak paylaşılan fotoğrafta, Satürn’ün halkaları arkasında Mars, Venüs, Dünya ve Ay’ın parlamaları küçük noktalar olarak gözüküyor.

Satürn'ün halkaları arkasından gözüken Mars, Venüs, Dünya ve Ay'ın konumları.

Satürn’ün halkaları arkasından gözüken Mars, Venüs, Dünya ve Ay’ın konumları.

Voyager-1 Sondası’nın 1990 yılında çektiği Dünya fotoğrafı halen bilim dünyası için bir fenomen. Carl Sagan’ın Soluk Mavi Nokta olarak adlandırdığı Dünya’mızın uzaktan çekilmiş görüntüsü herkesi büyülemeye devam ediyor. Cassini’nin çektiği fotoğraf, Voyager-1’in görüntüsünü dama atacak kalitede çıktı.

19 Temmuz’da çekilen fotoğraf için NASA bir etkinlik duyurusu yapmıştı. Cassini Sonda’sının fotoğrafları çekeceği zamanda, tüm insanların gökyüzüne bakıp el sallamasını ve gülümsemesini istemişti. The Day The Earth Smiled – Dünya’nın Güldüğü Gün olarak duyurulan etkinliğe, küresel çapta yoğun bir ilgi olmuştu. Fotoğrafların yayınlanmasıyla birlikte bu etkinliğe katılan insanlar arasında da eğlenceli diyaloglar gelişmeye başladı.