3D yazıcı ile hassas bir fosil parçası yeniden ortaya çıkarıldı.

Hassas Fosiller, 3D Yazıcılarla Yeniden Elde Edilebilecek

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

3D yazıcı ile hassas bir fosil parçası yeniden ortaya çıkarıldı.

3D yazıcı ile hassas bir fosil parçası yeniden ortaya çıkarıldı.

Alman araştırmacılar, oldukça hassas bir parçayı 3D yazıcı kullanarak birebir kopyaladı.

3D yazıcıların yaygınlaşması, bu cihazları günlük hayatta da rahatça kullanmaya olanak sağlıyor. Özellikle bilim ve tıp alanında 3D yazıcılardan fazlasıyla yardım alınıyor.

Bir grup Alman araştırmacı, 3D yazıcı ve CT tarayıcı kullanarak, oldukça hassas bir fosilin birebir kopyasını elde etmeyi başardı. Bu teknoloji sayesinde, bugün dokunulmaya bile korkulan fosillerin kopyaları, sergilemek üzere çıkarılabilir.

Bahsi geçen fosil, Berlin’deki Museum für Naturkunde’de bulunuyordu. Bu müze 2. Dünya Savaşı sırasında bombalandı ve yıkıldı. Birçok fosil bu bombalama sırasında yokoldu. Ancak molozların altında kalan birçok nadir parça kurtulmayı başardı. Alman araştırmacıların merak ettiği bu parça, projenin odak noktası oldu.

Hasar almış ve oldukça hassas olan fosilin etrafında bir tür alçı bulunuyordu. Bu yüzden araştırmacılar katmanı kaldırıp, içindekine bakmaya korkuyordu. CT tarayıcı sayesinde alçı katmanının altındaki fosilin detayları ortaya çıkarıldı. Böylece 3D yazıcı vasıtasıyla birebir kopyası elde edildi.

Oldukça zorlu işlemin sonucunda, fosil uzun süre sonra ilk defa ortaya çıktı. Alman araştırmacıların bu girişimi gelecek günlerde yayılabilir. Bugün dünya çapında birçok grup, benzer çalışmalar ile fosilleri tespit etmeye, yeniden oluşturmaya ya da kopyalarını çıkarmaya çalışıyor.