MediaTek yeni işlemcisini resmen pazara sürdü.

MediaTek 8 Çekirdekli A7 İşlemcisini Piyasaya Sundu

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

MediaTek yeni işlemcisini resmen pazara sürdü.

MediaTek yeni işlemcisini resmen pazara sürdü.

MediaTek, yeni ARM işlemcisini resmi olarak piyasaya sürdü. İşte 8 çekirdekli A7 işlemcinin özellikleri:

MediaTek, MT6592 adını verdiği 8 çekirdekli Cortex A7 işlemcisini resmi olarak piyasaya sürdü. ARM işlemci 2 GHz hıza ulaşabiliyor. MediaTek’in iddiasına göre yeni işlemci H.264 bazlı içerikleri destekliyor. Ama bu iddia sadece kağıt üzerinde de kalabilir. Bugün piyasada 1.5 GHz ila 1.7 GHz arasında çalışabilen dört çekirdekli işlemciler de mevcut. Bu işlemciler, MT6592’den daha iyi performans verebilir.

8 çekirdekli olmasına karşın, yeni işlemci fiyat/performans bakımından orta-seviye cihazlara hitap edecek şekilde dizayn edilmiş. Tabii ki, daha işlemcinin performansını görmedik. Ancak görünen köy klavuz istemez.

Cortex A7 ARM işlemcinin bir potansiyelinin olduğu kesin. 28nm mühendisliğiyle üretilen sekiz çekirdekli A7 işlemci, dört çekirdekli A9 işlemcilerden daha küçük. Bu da SoC sistemlerinin üzerine kurulabilmesi için altyapı sağlıyor.

Bakalım MediaTek’in ürettiği MT6592 işlemcisini kullanan ilk firmalar kimler olacak? Önemli olan soru, işlemcinin fiyat/performans karşılığını verebilmesi.