Microsoft NSA’dan Korkuyor!

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

Microsoft, güvenlik sistemlerini güçlendirme kararı aldı.

Microsoft, güvenlik sistemlerini güçlendirme kararı aldı.

Microsoft, NSA skandalına önlem olarak güvenlik sistemlerini güçlendirme kararı aldı.

Microsoft, güvenlik sistemlerini güçlendirme ve açıklarını kapatma kararı aldığını açıkladı. Bu konuda hummalı bir çalışmaya girişen Microsoft’un asıl korkusu ise NSA.

2013 yılı içerisinde ABD’de ortaya çıkan NSA skandalı sonrasında, kişisel internet kullanımının güvenli olmadığı gerekçesiyle birçok vatandaş tedirgin olmamıştı. Hükümetin NSA üzerinden internet kullanıcılarını takip etmesi sonucunda birçok kurum hedef haline getirilmişti.

Snowden belgelerinde sıkça adları geçen Google ve Yahoo, hedeflerin odak noktası haline gelmişti. Microsoft’un ve Hotmail, MSN gibi ürünlerinin de bu belgeler içerisinde geçmesi Redmondlu firmayı önlem almaya zorladı. Hatta Snowden belgelerine göre NSA çoktan Hotmail ve MSN gibi platformlara sızmayı başardı. Öte yandan belgeler, Microsoft’un NSA’ya yardım ettiğini de iddia ediyor.

Microsoft bu skandalın ardından hedef haline gelmemek için internet trafiğindeki veri akışını kriptolama konusunu iyiden iyiye ciddiye almaya başladı. Bu hafta içerisinde yüksek seviyede bulunan yöneticiler bir toplantı yaparak, güvenlik konusuna önem verilmesi gerektiğine karar verdiler.

Toplantının detayları ve kararların detayları henüz resmi olarak açıklanmadı. Önümüzdeki günler içerisinde Microsoft, kendi ağını korumaya almak için bir dizi düzenlemeye gidecek.