Kepler Uzay Teleskobu için son çırpınışlar.

Kepler Yeniden Hayata Dönebilir

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

Kepler Uzay Teleskobu için son çırpınışlar.

Kepler Uzay Teleskobu için son çırpınışlar.

Tamir olması artık imkansız gibi gözüken Kepler için son bir çaba sarfedilecek.

Geçtiğimiz yıl içerisinde NASA’nın Kepler Teleskopu artık kullanılamaz hale gelmişti. Teleskobun en önemli iki parçasının tamir edilemeyeceği anlaşıldığında, Kepler’den de umut kesilmişti. Kepler, NASA’nın Dünya benzeri gezegenleri keşfetme projesinin en önemli parçasıydı. Ancak NASA’daki mühendisler ve bilim-insanları çılgın bir proje ile Kepler’i yeniden hayata döndürebileceklerine inanıyorlar.

Eğer Kepler, belirtilen doğrultuda konumlandırılabilirse, Güneş’teki foton bombardımanları sayesinde solar panellerini enerji ile doldurabilir. Böylece Kepler sabit bir görüş açısı yakalayabilir.

Geçtiğimiz Ağustos ayında NASA, Kepler’i tamir etmekten vazgeçtiğini açıklamıştı. Kepler, oldukça basit bir prensiple çalışıyor. Uzayın derinliklerinde Dünya benzeri gezegenleri bulabilmek için belirlenmiş yıldızlara odaklanıyor. Bu odaklanma süresi oldukça uzun. Böylece yıldızın önünden bir gök cismi geçtiğinde, orada bir gezegen olup olmadığı anlaşılabiliyor.

Tek sorun Kepler’in bu noktaya sabit bir şekilde, uzun bir süre boyunca bakabilmesi. Arızalanan bu iki önemli parça da, Kepler’in uzayın yerçekimsiz ortamında sabitlenebilmesine yarıyordu.

Planın belkemiğini Güneş ve Foton Bombardımanı oluşturuyor. Kepler’in solar panelleri simetrik bir şekilde, uzunlamasına açıklacak. Güneş ışınları ve Foton Bombardımanı panellere çarptığında, Kepler’i sabitlemeye yetecek kadar bir enerji oluşturulacağına inanılıyor. Buna Radyasyon Basıncı deniliyor. Eğer proje başarılı olursa arızalanmış iki parça, yeniden çalıştırılabilir.

Bu fikrin elbette eksik yanları da var. Kepler, Güneş’i belirtilen açıyla karşısına alamayabilir. Işınlar belirtilen solar panellerine ulaşmayabilir. Parçaların da çalışmama ihtimali var.

NASA, geçici de olsa Kepler’i çalıştırmaya kararlı. Bu son proje başarılı olmazsa, yeni gezegenlerin keşfi 2017 yılına kadar bekleyecek. Çünkü NASA ancak bu tarihte TESS adını verdiği yeni uzay teleskobunu yörüngeye fırlatabilecek.