Anasayfa Haber 7 Milyon Oyuncu Steam’de Buluştu

7 Milyon Oyuncu Steam’de Buluştu

Geçtiğimiz hafta sonu 7 Milyon'dan fazla oyuncu Steam'de online oldu.
Geçtiğimiz hafta sonu 7 Milyon'dan fazla oyuncu Steam'de online oldu.
Geçtiğimiz hafta sonu 7 Milyon'dan fazla oyuncu Steam'de online oldu.
Geçtiğimiz hafta sonu 7 Milyon’dan fazla oyuncu Steam’de online oldu.

7 Milyon oyuncunun aynı anda Steam’de online oldu!

Valve’in devasa oyuncu platformu Steam, geçtiğimiz Pazar günü bir rekora imza attı. Valve’in Steam oyuncuları için oluşturduğu tablo baz alınarak bir açıklama yapıldı. Pazar günü öğle saatlerinden itibaren 7.2 Milyon kullanıcı, Steam platformunda online oldu.

Geçtiğimiz Ekim ayında, Valve toplamda 65 Milyon kullanıcı hesabına sahip olduğunu açıklamıştı. Yani pazar günü bu hesapların %10’luk kısmı aynı anda Steam platformuna giriş yaptı. Geçtiğimiz yılın rekoru ise 6 Milyon barajında seyretmişti.

Steam'de online olan oyuncuları gösteren tablo.
Steam’de online olan oyuncuları gösteren tablo.

İlk açıklamalara göre yarım milyon oyuncu Dota 2 oynuyordu. Son zamanlarda Steam üzerinde en çok oynanan oyun zaten Dota 2. İlk 100 oyun içerisinde Left 4 Dead 2, Counter Strike: Global Offensive, Civ V gibi oyunlar bulunuyor. Yani yaklaşık 1.2 Milyon hesap oyun oynuyordu. Geriye kalan 6 Milyon kullanıcı ise arka planda Steam’i açık tutmuş.

Bu Valve açısından bir rekor. Ancak bu rekoru kırmasındaki en büyük pay, son zamanlarda yaşanan çılgın indirimler. Steam, Sonbahar indirimlerine girmişti. Bunun üzerine sürekli indirim yapan Humble Bundle, Black Friday için büyük indirimler sunan Amazon da binince, oyuncuların Steam’de buluşması kaçınılmaz oldu.

Rekorun oluşmasında bu tarz etmenleri de unutmamak gerekiyor. Tabii pastanın büyük payını Steam kapmış oldu.