MX-1 için hazırlanmış tasarım çalışması.

Moon Express, Ay Modülünü Tanıttı

In Haber by Özay Şen1 Comment

MX-1 için hazırlanmış tasarım çalışması.

MX-1 için hazırlanmış tasarım çalışması.

Moon Express’in Ay Modülü tanıtıldı.

Moon Express ile NASA’nın ortak ay projesi şekillenmeye devam ediyor. Yeni bir ay projesi üzerinde duran firma Google’un Lunar X Prize ödülünü kazanmaya hevesli. Google, Ay yüzeyinden çekilecek yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve videolar için 30 Milyon Dolar’lık bir ödül koymuştu.

Hatırlarsanız, Moon Express Mighty Eagle adını verdiği sondasının testlerine başlamıştı. Firma bu seferde Mighty Eagle ile birlikte Ay yüzeyine konuşlandırılacak Ay modülünü tanıttı.

MX-1 adı verilen Ay modülü, projenin en önemli parçasınnı oluşturuyo. Firma MX-1 sayesinde yüzeyde hareket edip, bilgi toplayabilecek. Modül, yakıt olarak hidrojen peroksit kullanıyor. Enerjisinin bir kısmını da solar panelleri sayesinde Güneş’ten alacak.

Modülün yakıt olarak hidrojen peroksit kullanması şaşkınlıkla karşılandı. Çünkü hidrojen peroksit oldukça ucuz bir materyal. Hatta en yakın laboratuvardan kendinize edinebilirsiniz. Mühendislerin açıklamasına göre MX-1’de bulunan çift itici motor bu yakıtı daha efektif kullanmaya yarıyor.

Ortalama bir masa büyüklüğünde olan MX-1, 2015 yılında Dünya’dan ayrılacak.