Motorola'nın yeni projesi tamamlanmaya çok yakın.

Motorola’nın Ara Projesi Bitti Bitecek

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

Motorola'nın yeni projesi tamamlanmaya çok yakın.

Motorola’nın yeni projesi tamamlanmaya çok yakın.

Bloklardan telefon oluşturma projesi Ara, çok yakında tamamlanacak.

Motorola CEO’su Dennis Woodside, Ara Projesi’nin prototip aşamasının çok yakında biteceğini müjdeledi. Gözden kaçıranlar için hatırlatmakta fayda var. Ara Projesi, Motorola ve 3D Systems’in ortak çalışması. Elektronik parçalar birleştirerek Telefonblokları (Phonebloks) oluşturmaya yarıyor. Yani kullanıcı kişisel telefonunu Lego parçalarını birleştirir gibi oluşturabiliyor.

Projenin en büyük engeli teknik yapıların oturtulmasıydı. Motorola bu sebeple 3D Systems ile çalışmaya başlamıştı. İki firma proje sürecinde, potansiyel Ara telefon kullanıcılarının geri bildirimlerini de dikkate aldı. Ortaya çıkarılacak cihaz, kişisel telefon oluşturmanın en önemli adımlarından biri olacak. Bu yüzden kullanıcıya yeterli özgürlüğün tanınması gerekiyor.

Ara Projesi ile kullanıcı telefonun önemli parçalarını istediği gibi değiştirebilecek.

Ara Projesi ile kullanıcı telefonun önemli parçalarını istediği gibi değiştirebilecek.

Standart kullanıcı, cihazında tek bir şeyden memnun kalmadığında yeni bir telefon alması gerekiyor. Ara Projesi sayesinde, kullanıcı telefonunun wireless bağlantısını ya da hoparlörünü değiştirmek istediğinde, sadece yeni bloklar yerleştirerek hızlıca çözüme ulaşabilecek. Telefonun diğer parçalarını, değiştirmeden kullanmaya devam edebilecek.

Prototip aşamasının tamamlanmasıyla beraber, Ara Projesi piyasada büyük bir etki bırakabilir. Akıllı telefon endüstrisinde oldukça farklı bir manzarayla karşı karşıya kalabiliriz. Mobil cihaz üreticisi tek bir firma, yıl içerisinde onlarca yeni akıllı telefon üretebiliyor. Bu sayede kısa vadede kazanç sağlanıyor. Motorola’nın projesi ise firmayı uzun dönemde fazlasıyla kazançlı çıkaracak.