Anasayfa Makale İncelemeler World of Warplanes İncelemesi

World of Warplanes İncelemesi

World of Warplanes

Oyun dünyasının manevra kabileytine sahip en hızlı oyunlarından biri olan World of Warplanes’in incelemesi ile karşınızdayız.

Wargaming’in World of Tanks’ın ardından piyasaya sunduğu savaş oyunu World of Warplanes, geçtiğimiz Kasım ayı başında tam sürüm olarak piyasaya sürüldü. Wargamin, savaş oyunları konusunda büyük bir açıklığı doldurmaya başladı. Kara üzerinde tanklarla mekanik savaşa doyamamışken, şimdi havaya yükseldik.

World of Warplanes, uçakların altın çağını konu alan bir savaş oyunu. Online olarak birçok oyuncu ile karşılaşabiliyoruz. 1. Dünya Savaşı sırasında ortaya çıkan ve pırpır ya da teyyare olarak adlandıracağımız basit uçaklardan, Soğuk Savaş’ın başlangıcında ortaya çıkan jet motoruna sahip uçaklara kadar geniş bir yelpaze var.

Oyuncular ABD, Sovyet Rusya, Japonya, Birleşik Krallık, Nazi Almanyası’na ait 100’den fazla uçak ile savaşa katılabiliyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi uçaklar farklılık gösteriyor. Başlangıçta 1. seviyedeki teyyareler ile başlıyoruz. Tecrübe puanı kazandıkça ve Skill Tree adı verilen Özellik Tablosu’na harcama yaptıkça yeni uçaklarımız da açılıyor.

3 farklı uçak tipi var. Fighter, Heavy Fighter ve Attack Aircraft. 3 farklı tipteki her uçak birbirinden farklı özellikler gösteriyor. Kısaca özetlemek gerekirse:

Fighter: Yüksek manevra kabiliyetine ve düşük can ile ateş gücüne sahip olan uçak tipleri. Genelde bu uçaklar oldukça ufak oluyor. Hızlı manevralar ile rakiplerinize vurkaç taktiği uygulayarak onları düşürebiliyorsunuz. Ancak canının oldukça az olması, bu tip uçakları oldukça dayanıksız kılıyor.

Heavy Fighter: World of Warplanes’te bu tip uçaklarla sık sık karşılacaksınız. Çünkü Heavy Fighter tipindeki uçaklar sahanın her yerinde oldukça efektif bir biçimde kullanılıyor. Fighter ve Attack Aircraft arasında tutabileceğimiz bu uçaklar sayesinde kritik noktalara yardımcı oluyorsunuz. Yüksek ateş gücüne sahip bu uçaklar sayesinde, Aircraft’ları koruyabiliyor, onlardan önce cepheye ulaşıp birkaç tane düşman uçağı indirebiliyorsunuz. Ayrıca oldukça can yakan AA Gun’ları da hızlıca ortadan kaldırabiliyorsunuz.

Attack Aircraft: Oyunun belki de en eğlenceli uçak tiplerinden birisi. Büyük, hantal ve güçlü. Oldukça fazla can puanına sahip bu uçaklar ile karadaki noktaları bombalayabiliyorsunuz. Yani bombalama uçağı olarak adlandırabiliriz. Manevra kabileyetleri oldukça düşük. Ancak atış gücünün yüksek olması, oldukça can yakıyor.

Vuruldum! Vuruldum! Düşüyorum!

World of Warplanes

Oyunda değişiklik gösteren çok fazla etmen yok. Maçlar 15 vs. 15 olarak başlıyor. Sakın World of Warplanes’i bir simülasyon gibi düşünmeyin. Oyuncular maçlara havada başlıyor. Yani uçağımı kaldırayım, savaş alanına ulaşayım gibi bir seçeneğiniz yok. Yani karşımızda bir Arcade-Savaş oyunu var.

Maçlar en fazla 5-6 dakika sürüyor. O da oyuncuların tecrübesine bağlı. Oyuna başladığınızda üst sınıftaki uçaklarla karşılaşmıyorsunuz. Sizin seviyenize uygun oyunculardan bir havuz oluşturuluyor ve ona göre takımlara ayrılıyorsunuz. Yani 1. seviye uçağınız ile 10. seviyedeki bir uçakla karşılaşma ihtimaliniz yok. Zaten 10. seviye uçaklarla da pek karşılaşılmıyor. Çünkü o seviyeye ulaşmak için oldukça fazla zaman harcamak gerekiyor.

Simülasyon olması oyuna çabuk alışabileceğinizi düşündürebilir. Ama oynanabilirlik açısından oyunu öğrenme süreniz oldukça uzun. World of Warplanes, mouse, klavye, joystick ve gamepad desteği veriyor. Eğer Joystick ve Gamepad’iniz yoksa en iyi tercihiniz Mouse olacaktır. Ancak onunla da oyunun kontrollerine alışana kadar çok fazla vakit harcıyorsunuz. Eh, haliyle sizi de harcıyorlar.

Oyunun başında bir eğitim aşaması var. Yeterli olduğunu düşünmüyorum. Uçak tiplerinin farklarını kendiniz keşfetmek zorunda kalıyorsunuz. Bu açıdan ortaya çıkan eksiklik kendisini hayli hayli belli ediyor. Hele bazı oyuncular işin gerçekten profesyoneli olmuş. Oyunu kapatıp çıkmanıza bile sebebiyet veriyorlar. Başıma şöyle bir şey geldi, sizlerle paylaşmadan edemeyeceğim.

Bulunduğum takımda 2 kişi kalmışız. Karşımızdaki takımda sadece tek bir kişi var. Kıstırmaya çalışıyoruz ama arkadaşın altında manevra kabiliyeti yüksek Fighter tipi bir uçak var. En sonunda ben rakip uçağın burnuna doğru ateş açmaya başladım, diğer oyuncu da kuyruğundan ayrılmadan taciz ateşi açıyor. Aynı filmlerdeki gibiydi. Tek bir manevra hareketi ile çapraz ateşimizden çıktı ve bizi birbirimize çarptırdı. Oturduğum yerde sinirlenemedim, üzülemedim. Sadece alkışladım. Böyle çılgın oyunculara yenilmek de ayrı bir zevk oluyor açıkçası.

Seviye atladıkça jet motoru bazlı uçaklara kadar ulaşabiliyorsunuz.
Seviye atladıkça jet motoru bazlı uçaklara kadar ulaşabiliyorsunuz.

Standart maçlara arkadaşlarınızla birlikte katılabiliyorsunuz. Böylece kendinize bir kanat adamı almış oluyorsunuz. Bu şekilde yapılan maçlar da oldukça eğlenceli oluyor. Standart maçlarda, ya karşı takımın tüm oyuncularını düşürmeniz gerekiyor ya da karada bulunan noktalarını havaya uçurmanız gerekiyor. Genelde karadaki tüm birimleri havaya uçurmak uzun süreceği için hava savaşlarına daha fazla önem veriliyor. Oyunda ilerledikçe it dalaşında da uzmanlaşıp, oyuncuları nasıl altedebileceğinizi öğrenebiliyorsunuz. Ancak bu oldukça uzun sürüyor.

World of Warplanes, World of Tanks’da da gördüğümüz temel para ve harcama birimlere sahip. Oyuncular maçlardan sonra tecrübe puanı ve kredi puanı ile ödüllendiriliyor. Kredi ile uçağınızı geliştirebiliyorsunuz. Yeni motor takabiliyorsunuz ya da cephanenizi değiştirebiliyorsunuz. Her maçtan sonra zarar gören uçağınızı tamir ettirmeniz gerekiyor. Bunun için de kredi kullanılıyor. Ayrıca kişiselleştirme bölümünde uçağınızı boyayabilme ve amblem ekleme imkanınız da var. Uçakları geliştirmek önemli. Çünkü bu sayede bir üst seviyedeki uçakları açıyor ve tecrübe puanıyla satın alabiliyorsunuz.

Tecrübe puanı hem sizi hem de mürettebatınızı geliştiriyor. Mürettebat genelde Heavy Fighter ve Attack Aircraft uçak tiplerinde oldukça işinize yarıyor. Mürettebatın önemini ise oyunda ilerledikçe anlıyorsunuz. Kuyruğunuza takılan bir rakibi altedemeyebiliyorsunuz. Bu noktada arka tarafa ateş açan asker onu biraz olsun hırpalayabiliyor. Ayrıca yangını söndürmek ya da ateş gücünü daha etkili kullanabilmek için de mürettebatınızı geliştirebiliyorsunuz.

Oyunda bir de altın sistemi var. Altın World of Tanks’da da kullanılıyor. Oyunda daha hızlı gelişebilmek için gerçek parayla satın aldığınız bir birim. Oyuniçinde de bu birimi kazanabiliyorsunuz ama oldukça vakit alıyor. E-pinler yardımıyla, hesabınıza altın aktarabilme imkanınız var.

Ayrıca Wargaming’in getirdiği yeni bir özellik sayesinde World of Warplanes ve World of Tanks hesabınızı birleştirebiliyorsunuz. Bu sayede kredi ve altın aktarımı yapabiliyorsunuz.

Sonuç

World of Warplanes

World of Warplanes, arcade yapısı ile oyuncuları kendisine hızlıca çekmeyi amaçlamış. Ancak öğrenme süresinin uzun olması, potansiyel oyuncuları oyundan soğutabilir. Haritalar oldukça detaylı ve güzel modellenmiş. Pasifik Okyanusu üzerinde, Kuzey Afrika’nın çöllerinde ya da Avrupa’daki soğuk bir kasabanın üzerinde mücadele verebiliyorsunuz. Gerçek savaşlara gönderme niteliğinde haritaların da bulunmasını isterdim. Pearl Harbor gibi mesela.

Öte yandan modellemeler uçaklar için oldukça detaylı. Hafif yıpranmış görüntülerinin ardında, detaylıca modellenmiş uçaklara yakından bakmak bile oyuncuya keyif verebilir. Motorunuz alev aldığında ya da hasar gördüğünüz de ortaya çıkan animasyonlar da başarıyla tasarlanmış. Uçağınız hasar gördükten sonra yüzeye doğru serbest düşüşünün ardından ortaya çıkan patlama da gözlerinizi bayram ettirecektir.

Birbirinden farklı uçakların olması, oyunu ses açısından da incelemeye itiyor. Neredeyse tüm uçakların sesleri farklı. Ülkeden ülkeye değişiklik gösteren uçaklarda kullanılan motorlar da farklı. Bu yüzden Almanların motorlarına has o gürültülü sesini, Amerikan uçaklarında göremiyorsunuz. Bu oldukça ince bir detay. O yüzden Wargaming’teki geliştirici amcaları kutluyorum.

Genel olarak baktığımızda işten ya da okuldan eve geldiğinizde, biraz stres atabilmek için girebileceğiniz keyifli bir savaş oyunu ile karşı karşıyayız. Saatlerce başında vakit geçirmeyebilirsiniz. Ama günlük maksimum 1-2 saatlik seanslar ile kafanızı şöyle rahatça boşaltabilme imkanı tanınıyor.

Birçok ödüle layık görülen World of Warplanes, eksikleri olmasına karşın bir alternatif olarak sizi idare edecektir. İlk başlarda “ben nerede hata yapıyorum” acaba diyebilirsiniz. Oyunun mekaniklerine alışmaya başladığınızda keyif almaya da başlayacaksınız. Belirtmekte fayda var, World of Warplanes her oyuncuya hitap etmeyebilir. Eğer 1. Dünya Savaşı ile birlikte yükselişe geçen uçak savaşlarının altın çağı hoşunuza gidiyorsa, World of Warplanes’te kaybedeceğinizi bile bile it dalaşına girmek size oldukça keyif verecektir.

http://youtu.be/DnGRBRUfZpg