Google, Boston Dynamics’i Aldı!

In Haber, Mobil by Berker Güngör4 Comments

boston-dynamics-alphadog

New York Times’da yayınlanan bir habere göre, Google ünlü robot firmasını satın aldı.

Boston Dynamics ismini daha önce yaptığımız haberlerden ve internet üzerinde dolaşan pek çok videodan hatırlıyor olabilirsiniz, ancak ilk defa duyanlar için kısaca özet geçelim. Bu firma, özellikle Amerikan Ordusu ile yakın ilişkileri olan ve DARPA projelerine katılan, uzmanlık alanı ise robotik mühendislik olan bir kuruluştur. Yıllardır üzerinde çalıştıkları Wildcat/Cheetah, Atlas, Petman ve Big Dog gibi iki ve dört ayaklı robotlar sık sık haberlere konu oluyor. Bu modellerin büyük kısmı askeri amaçlarla geliştiriliyor ve yakın gelecekte savaş alanlarında cephane taşımaktan yaralı kurtarmaya kadar hemen her türden görevde askerlerin yanında yer almaları bekleniyor.

İşte Google bu firmayı henüz açıklanmayan bir miktar ödeyerek satın almış bulunuyor. Boston Dynamics firması bu satın alma işlemi sonucunda Google’ın bir alt kuruluşu olarak var olmaya devam edecek ve söylendiğine göre bugüne dek yapılmış olan askeri kontratlar da devam edecek. Google’ın firmaya ciddi bir yatırım yapacağı ve böylece çalışmalarını hayli hızlandıracağı ve genişleteceği tahmin ediliyor. Buna karşılık Google her şeyden önce, Boston Dynamics tarafından geliştirilen teknolojilerin ve alınan patentlerin sahibi olacaktır.

Google’ın bunun ötesindeki planlarıyla ilgili pek fazla bilgi bulunmuyor. Bazılarına göre, Android adlı bir işletim sistemini geliştiren ve herkes hakkında herşeyi bilen Google gibi bir firmanın gidip bir savaş robotu şirketini satın alması, Terminator filmlerinin gerçeğe dönüşmesinden başka bir sonuç doğuramaz! Tabii biz bu kadar karamsar değiliz, yakın gelecekte yapay zekanın ve robotların insanlık tarihinde ne kadar büyük bir rol oynayacağını düşünürsek, Google gibi bir bilişim devinin bu konuya el atmasını pek şaşırtıcı bulmuyoruz. Ancak umalım da yapacakları T-800 modellerini sadece Amazon dronları gibi eve paket teslimi gibi işler için programlasınlar. Bizim elimizde buna karşı koyacak pek fazla teknoloji yok çünkü.